Burun Estetiği Sonrası Sizi Neler Bekliyor? Cevaplanmamış Soru Kalmasın!

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Şamil Yazgan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Estetiği Sonrası Sizi Neler Bekliyor? Cevaplanmamış Soru Kalmasın!

En Kapsamlı Burun Estetiği Sonrası Dosyası

burun estetiği bandaj

Yıllarca düşündüğünüz burun estetiğini yaptırdınız ve sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyorsunuz, son derece farkındayız.

Maalesef cerrahi hemen 2-3 saat içerisinde bitse de, nihai sonucu alabilmeniz, iyileşme dönemini atlatmanız zaman alıyor.

Bu süre zarfında, işleri hızlandırmak ve her şeyin düzgün bir şekilde gitmesini sağlamak için atabileceğiniz en önemli adım, ameliyatınızı yapan doktorun ve ekibinin size verdiği burun estetiği sonrası bakım talimatlarını harfiyen yerine getirmektir.
Op. Dr. Şamil Yazgan whatsappHer şeyi doğru şekilde yaptığınız takdirde burun estetiği sonrası ay ay değişime şahit olacaksınız.


Herkesin birbirinden farklı bir metabolizmaya, hemen herkesin farklı bir anatomiye sahip olduğunu ve uygulanan burun estetiği tekniklerinin de farklılık içerdiğini düşünürsek, burun estetiği sonrası iyileşme süreci de farklı olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

estetik sonrası ay ay değişim

Estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme süresi takribi bir iki yıldır. Bu uzun bir süre gibi gelebilir ancak bir zaman çizelgesine bölerek ilerlersek, daha anlaşılır bir hale gelecektir.

Aşağıda burun estetiği sonrası yüzdeki değişimleri de görebileceğiniz, iyileşme kilometre taşlarını, tekrar hastadan hastaya değişebileceğini de hatırlattıktan sonra, genel olarak bir zaman çizelgesinde sunmak istiyoruz:

Burun estetiği sonrası 1. hafta: Burnunuzda eğer atel veya tampon varsa çıkarılabilir ve göz çevresinde morluk olmadıkça belirgin bir ameliyat belirtisi göstermeden toplum içine çıkabilirsiniz. Günlük yaşam aktivitelerinize korunarak devam etmek daha güvenli olacaktır.

Burun estetiği sonrası 2. hafta: Yüzdeki şişliklerin büyük bir kısmı inmiştir ve morlukların çoğu da geçmeye başlamıştır.

Burun estetiği sonrası 3-4 hafta: Koşu, yüzme ve bisiklete binme gibi kardiyovasküler aktivitelere doktorunuzun da onayıyla dönebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası 1 ay: Burun estetiği sonrası kemiklerin kaynaması bu aşamada başlamıştır. Doktorunuzun onayıyla ağırlık kaldırma gibi direnç antrenmanlarına ve burnunuzu sümkürmeye devam edebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası burun sırtında şişlik, burun estetiği sonrası burun ucu şişliği gibi yakınmalar en fazla bu dönemde gözlemlenir.

Burun estetiği sonrası 3-6 ay: Burun ve burun derinizdeki uyuşukluk ve anormal his gitmeye başlar.

Burun estetiği sonrası 1 yıl: Burun estetiği sonrası burnun şeklini alması ve İyileşme süreci tamamlanır. Şişlik tamamen inmiş ve burnun yeni şekline geçiş yapmıştır. Burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflarınıza bakıp, değerlendirme yapabilirsiniz.

Şimdi sırasıyla burun estetiği sonrası sorunlar ve çözümlerine göz atalım:
 

Burun Estetiği Sonrası Sorunlar ve Çözümleri

Burun estetiği sonrası

Burun estetik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında buna benzer onlarca web makalesi okuduğunuza, arama motoruna burun estetiği sonrası masaj nasıl yapılır uzman tv, burun estetiği sonrası ödem kadınlar kulübü ve hatta Tuvana Türkay burun estetiği öncesi ve sonrası yazmış dahi olabilirsiniz.

Lütfen sakin olun, hiçbirisi estetik cerrahınızdan alacağınız bilgilerle kıyaslanamaz.

Burun estetiği sonrası ilaçlar başta olmak üzere bunları ne zaman alacağınız, burun estetiği sonrası enfeksiyonu önlemek için cerrahi bölgeye nasıl bakacağınız ve sonrası muayenenize ne zaman gideceğiniz konusunda sizi doktorunuz bilgilendirmelidir.

Hatta bu aşamada ünlülerin burun estetiği öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakıp, henüz iyileşmemiş olan burnunuzun nihai sonucu için sabırsızlandığınızı da biliyoruz. Ama önce yaşadığınız herhangi bir sorun varsa, onun çözümüne odaklanmak en iyisidir.
 

Burun Estetiği Sonrası Burun Tam Şeklini Ne Zaman Alır?

Burun estetiği sonrası yüzdeki değişiklikler çoğu zaman rahatsız edici olabilir. İlk 1 ay bu durumdan fazlasıyla muzdarip olabilirsiniz. Yavaş yavaş yüzün oturması ve tam şeklini alması ise 1 yılı bulacaktır.
 

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Şişlik Sorununa Ne Yapabilirim? Ve Burun Estetiği Sonrası Burun Ne Zaman Küçülür?

burun estetiği sonrası şişlik

Estetik ameliyat sonrası burun şişliği için ilk müdahale hastanede yapılacaktır. Burun estetiği sonrası yüzdeki ödem nasıl atılır sorunuzun cevabını doktorunuzun vereceği bakım talimatlarında bulacaksınız.

Doktorunuz aksini söylemedikçe ameliyattan sonraki ilk 72 saat içinde soğuk kompres kullanmak şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.

Sadece kompresi doğrudan burnunuza uygulamamaya dikkat edin. Bunun yerine, herhangi bir kemiği veya kıkırdağı yanlışlıkla kaydırmamak için uygulamayı yanaklarınıza yapın.

Bu aynı zamanda burun estetiği sonrası yanaklarda şişlik sorununa da fayda sağlar. Burun estetiği sonrası ödem geçicidir, sabretmeniz önemlidir.
 

Burun Estetiği Sonrası Sigara Zararlı mı?

Ameliyattan önce ve sonra sigara içmemeniz ve mümkünse pasif içicilikten kaçınmanız önemlidir. Tütün ürünlerindeki nikotin kan akışını sınırlar, vücudunuzun kendini iyileştirmesini zorlaştırır ve iyileşmenize müdahale eder. Bunu bırakmak için bir vesile gibi düşünün.
 

Burun Estetiği Sonrası Nefes Alma Ne Zaman Düzelir?

nefes almak

Burun estetiği sonrası nefes alma sorunu, hissettiğiniz tıkanıklıkla alakalıdır. Ameliyattan sonra birkaç hafta, hatta belki birkaç ay boyunca bir miktar tıkanıklık hatta tam tersi burun estetiği sonrası akıntı yaşayabilirsiniz. Bu his, şişmiş burun dokularından kaynaklanır.

Burnunuzu sümkürme dürtüsüne karşı koyun. Estetik sonrası burun temizleme aşamasında, şişme azalana kadar burun pasajlarınızı nazikçe nemlendirmek için tuzlu burun spreyi kullanma konusunda doktorunuzla konuşun.

Ameliyattan 6 hafta sonra burnunuzu sümkürmeye devam edebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası burun delikleri de bir süre kapalı ya da yarı kapalı olacağı için nefes alma sorunu uykuya dalmayı zorlaştırabilir ama dinlenmelisiniz.

Dinlenme, iyileşme sürecinin hayati bir parçasıdır. Vücudunuz kendini iyileştirmek için enerji kullanır ve her gece yedi veya sekiz saatlik sağlam bir uyku, vücudunuza bu enerjiyi geri kazanması için zaman verir.
 

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Hapşırmak Zararlı mı?

burun estetiği sonrası hapşırma

Evet, zarar verebilir. Bunun yerine burnunuz yerine ağzınızdan hapşırmaya çalışın. Kulağa kötü geliyor, ancak kırılgan burun pasajlarınıza zarar vermekten ve rinoplasti iyileşme sürenizi yavaşlatmaktan daha iyidir. 

Hapşırmanın bir nedeni de burun estetiği sonrası burun içi kabuklanmadır. Operasyondan birkaç hafta sonra, burun deliklerinizin içinde bazı kabuklanmalar, şişlikler, çıkıntılar veya düzensizlikler fark edebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası temizleme yapmayınız. Bunlar tamamen normaldir ve kendi kendine yavaş yavaş çözülür. Bunları kendi başınıza gidermeye çalışmayın, dokuya zarar verebilirsiniz.
 

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Yan Yatmak Doğru mudur?

yan yatmak

Burun estetiği sonrası yan yatmak yanlıştır. Burun estetiği ameliyatı sonrası yan yatmak sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, ek morarma ve şişmeye neden olabileceği için iyileşme sürenizi uzatabilir.

Daha da korkutucu olanı, burnunuzu yerinden oynatabilir. Bunu önlemek için, ameliyattan sonra 6 hafta boyunca başınızı geceleri yüksekte tutmanız önerilir.

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, başınızı iki ya da üç yastığa koymak ya da burun estetiği sonrası yastıklarından kullanmaktır.

Fazlaca dönme eğiliminiz varsa, başınızı bir seyahat yastığıyla ya da sarılı havlularla etrafınızı sararak yerinde tutabilirsiniz. Eğimli bir koltukta uyumak da iyi bir seçenek olabilir. Burun estetiği sonrası yatış şekli bu haliyle bir süre sırt üstü olmalıdır.
 

Burun Estetiği Sonrası Şişlik İçin Ne Yapabilirim?

burun estetiği sonrası sıcak duş

Burun estetiği sonrası şişlik için yapılacaklar listesinden ziyade nelerin yapılmaması gerektiğine bakmak daha doğru olacaktır. Burun estetiği sonrası burun ucu top gibi durarak, çoğu hastayı görüntü olarak rahatsız eder ve bir an evvel bu sorunu çözümlemek isterler.

Buharlı duşlar, sıcak çorba kaseleri ve rahatlatıcı saunalar evet biliyoruz iyi hissettir ancak şişmiş burnunuz için pek iyi değiller.

Isı, burnunuzdaki dokuların daha da şişmesine neden olur, bu nedenle, burun estetiğinden sonraki haftalarda soğuk ve oda sıcaklığında yiyeceklerden oluşan bir diyet uygulamak, ılık duş almak ve sıcaktan uzak durmak en iyisidir.

Burun estetiği sonrası burun ucu şişliği yamukluğu da aynı şekilde sıcaktan uzak durularak iyileşme döneminde yapılacak en doğru harekettir.
 

Burun Estetiği Sonrası Spor Ne Zaman Yapabilirim?

burun estetiği sonrası spor

Çoğu hastada ameliyattan sonra burun kemiklerinin iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürer. Bu süre zarfında yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız. Germe, kaldırma veya eğilme gibi zararsız görünen hareketler bile burun şişmesini artırabilir. 

Egzersiz rutininize geri dönmeye başlamadan önce doktorunuzun normal aktiviteye devam etmeniz için yeşil ışık yakmasını bekleyin.
 

Burun Estetiği Sonrası Gözlük Ne Zaman Takılır?

gözlük takma zamanı

Güneş gözlükleri, okuma gözlükleri, reçeteli gözlükler… İyileşirken burnunuza baskı uygulayan her şey ek morluklara, şişmelere ve hatta revizyon rinoplastisini gerektirecek girintilere neden olabilir. 

Cerrahınız, tekrar gözlük takmaya başlamanın ne zaman güvenli olduğu konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Sıklıkla 3. aydan sonra önerilir. Onay verdikten sonra da mümkün olan en hafif çerçeveleri kullanın ve yalnızca ihtiyacınız olduğunda takın.
 

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Kalkıklığı Ne Zaman İner?

burun ucu kalkıklığı

Burun estetiği sonrası burnum çok kalkık denmesinin sebebi de yine ödemlerdir. 1 aya kadar yanak ve dudaktaki şişliklerin çoğu düzelmiş, burun ucu kalkıklığı, şekli ve pozisyonu çok daha doğal hale gelir.

Burun ucunun şişliği 3, 5 kadar devam eder, kalkıklığı da aynı oranda inecektir.
 

Burun Estetiği Sonrası Yamukluk Geçer mi?

yamuk burun

Burun estetiği sonrası burun kanatlarında asimetri, burun estetiği sonrası burnum yamuk kaldı diyenlerin mutlaka cerrahiyi yapan doktorlarıyla görüşmesi gerekir.

Aynı şekilde burun estetiği sonrası kemer oluşumu ve hatta burun estetiği sonrası ele gelen kemik sorununa doktor muayenesinden sonra bir karara varılır. 

Burun estetiği sonrası önden görünüm sırasında çok fark edilmese de estetik burun ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi ve estetik burun ameliyatı sonrası yamukluk bir problemin habercisi olabilir. 

Zira primer rinoplasti sonrası burunda eğrilik veya asimetri, hatta estetik sonrası burun düşmesi, burunda çökme asimetrik iyileşmenin kanıtı olabilir. 

Ameliyat sonrası yara izi önceden tahmin edilemez ve yara dokusu düzensiz bir şekilde oluşabilir ve burnunuzun eğri görünmesine neden olabilir.

Karar verildikten sonra burun estetiği sonrası dolgu uygulaması ya da sekonder burun estetiği yapılabilir.
 

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Sertliği Ne Zaman Geçer?

burun sertliği

Estetik burun ameliyatı sonrası burun ucu sertliği genellikle burun dokusunun şişmesinden kaynaklanır. Bu iyileşme döneminiz boyunca devam eden ve iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır.

Ayrıca burun ucunun sertliği, skar dokusunun mevcut olduğunun veya burnu yeniden yapılandırmak için kıkırdak greftlerinin kullanıldığının da bir işareti olabilir. 

Ameliyattan hemen sonraki aylarda ödem yani deri altındaki sıvının neden olduğu şişlik de en sık görülen sertlik nedenidir. Bununla birlikte, oluşan yara dokusu o kadar çabuk iyileşmez ve uzun süreli, hatta kalıcı sertlik hissine neden olabilir.

Çoğu zaman bu durum burun estetiği sonrası kemik şişmesi gibi düşünülse de yukarıda saydığımız sebeplerden kaynaklanır.
 

Burun Estetiği Sonrası Masaj Yapmalı mıyım?

burun estetiği sonrası masaj

Genel olarak, burun estetiğinden sonra burnunuza masaj yapılmaması önerilir zira özellikle ilk birkaç haftada kuvvetli sürtünme veya manipülasyon hassas bir dikişi patlatabilir ve yapılan düzeltmeleri bozabilir veya alınacak sonucu etkileyebilir.

Fakat çoğu zaman ameliyattan sonra burun yan duvarı boyunca ve burun ucunda şişlik olur.

Doktorunuz size masaj önerdiğinde eş zamanlı size burun masajını nasıl yapacağınızı da gösterecektir. Fakat tekrar altını çizmekte fayda var, burun estetiği sonrası masaj kesinlikle doktor tavsiyesi ve yönlendirmesi sonrası yapılmalıdır.
 

Burun Estetiği Sonrası Morluklar Ne Zaman Geçer? Burun Estetiği Sonrası Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

morluklar

Rinoplastiden sonra, burun yapısı etrafındaki kan damarlarının gözün yörüngesi boyunca bozulması ve dolayısıyla gözaltı morluğu oluşturması sıkça rastlanan bir durumdur.

Sadece gözaltında değil, çevre dokularda da morluklar gözlemlenebilir. Ameliyat sonrası 7-10 gün içinde dağılmaya başlayacaktır. Daha çabuk geçmesi için yanaklara soğuk buz kompresi yapılabilir, sıcaktan uzak durulmalıdır.
 

Burun Estetiği Sonrası Makyaj Ne Zaman Yapılır?

estetik sonrası burun makyajı

Burun estetiği olduktan sonra en az iki hafta burnunuza baskı uygulamaktan kaçınmalısınız. Bununla birlikte, varsa atel veya tamponunuz çıkarıldıktan sonra burnunuz hariç yüzünüzün geri kalanına makyaj yapmaya başlayabilirsiniz.

Burun kemiklerinin 1 ay sonra kaynamaya başladığını düşünürsek, ortalama 1 ay sonra tüm yüz makyaj yapabilirsiniz. Burun estetiği sonrası masaj nasıl yapılır video seçeneklerine bakarak, ilham almak mümkün.
 

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

vitamin c

Sebze yemenin burun estetiği iyileşme ne ilgisi var demeyin zira aslında çok ilgisi var. Ameliyattan sonra dengeli bir diyet, vücudunuza kendini iyileştirmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri vererek iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Protein cilt, kas, kıkırdak ve kanın temel yapı taşıdır. Fındık, et, yumurta, yoğurt, balık ve diğer ürünlerden oluşan bir diyet, protein açısından zengin besinler burnunuzun içindeki ve çevresindeki hasarlı dokuyu yeniden oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca diyetinizde bol miktarda vitamin, yani A vitamini ve C vitamini bulunsun. Genellikle ıspanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan A vitamini, harika bir bağışıklık güçlendiricidir. Olası burun estetiği sonrası enfeksiyon durumuyla savaşmanıza yardımcı olabilir.

C vitamini, cilt dokunuzu birbirine bağlayan protein olan kolajenin yenilenmesinde önemli bir rol oynar. İyi C vitamini kaynakları turunçgiller, Brüksel lahanası ve brokolidir.

Cildinizi güneşten korumak her zaman iyi bir fikirdir, ancak bu özellikle burun estetiğinden sonra çok daha önemlidir.

Operasyonu takip eden haftalar ve aylarda burnunuz sadece güneş yanığına daha yatkın olmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla güneş de yara izinin koyulaşmasına ve şişmenin artmasına neden olabilir.

Her şeyden önce sabırlı olun. İyileşeceksiniz ama bu zaman alıyor. Yukarıdaki adımları takip etmek, bir yıllık iyileşme sürecini bir haftalık bir iyileşme sürecine dönüştürmez, son derece iyi biliyoruz.

İster piezo burun estetiği sonrası olsun ister kemerli burun estetiği sonrası olsun fark etmez tüm sonrası iyileşme döneminde işleri hızlandırmaya yardımcı olacaktır.


Yayınlanma tarihi: 06/09/2021

-

Son Güncellenme: 17/06/2022

Başa Dön