Burun estetiği sonrası şişlik neden olur?

Burun Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Burun estetiği sonrası şişlik, burun estetiği ameliyatlarının iyileşme süreci ile ilgili en çok merak edilen soruların başında gelir. “Burun ameliyatı sonrası şişlik ne zaman geçer?”, “Burun ameliyatı sonrası morluk ve şişlikler gözlemlenir mi?”, “Burun estetiği sonrası burun ucu şişliği ne zaman iner?” benzeri sorular konuya dair hassasiyet ve kaygının boyutunu belirlerken burun estetiği sonrası şişlik iyileşme sürecinin en önemli göstergesidir.

Burun estetiği sonrası şişlik ve morluklar; burun kemiği ve kıkırdaklara yapılan müdahale sonucu burun iç dokularında meydana gelen travma nedeniyle oluşur.

Burun bölgesinde yapılan bu uygulamalar her ne kadar estetik ve kaybolan fonksiyonların kazandırılması amacıyla olsa da bu bir cerrahi müdahaledir, cerrahi her müdahalede olduğu gibi burun estetiği ameliyatı da burun estetiği sonrası şişlik, morarma ve benzeri etkilerin görülebilmesine neden olur. Bu vücudun kendini onarma biçimidir.

burun estetiği

Burun estetiği ameliyatlarında burun içinde yer alan toplar damarlar, kılcal damarlar, lenf damarları ve kısmi olarak atar damarlar süreçten etkilenir.

Burun kemiğine yapılan müdahalede törpüleme işlemine bağlı deri altı dokuları, kemik zarı zedelenir. Burun üst yüzeyi, burunun alın ile birleştiği nokta ve burun ucunda görülen burun estetiği sonrası şişlik; göz altı çevresi ve yüze yayılan burun ameliyatı sonrası morlukların kaynağı vücudun zedelenme ve etkilere verdiği reaksiyondur, iyileşme ve onarmanın gerçekleşmesi için bu reaksiyon gereklidir.


Burun estetiği sonrası şişlik ve morlukların iyileşme sürecine etki eden birden çok unsur vardır. Burun ameliyatı öncesi ve sonrası kişinin dikkat etmesi gerekenler iyileşme sürecine olumlu anlamda etki ederken burun estetiği sonrası morluk ve şişliklerin tamamen düzelmesi kişiden kişiye farklılık gösterir.

Burun Ameliyatı Sonrası Morluk Ve Şişlik Ne Zaman ve Nasıl Geçer?

burun estetiği şişlik

Burun estetiği sonrası şişlik ve benzeri komplikasyonlarını en aza indirmek için öncelikle burun estetiği ameliyatı öncesi doktorunuz tarafından yapılan uyarı ve önlemleri dikkatlice yerine getirmek önemlidir. Aşağıdaki maddelere dikkat edildiğinde burun ameliyatı sonrası morluk ve şişliklerin iyileşme dönemi sizin için daha hızlı ilerleyecektir.

burun estetiği sonrası şişlik

          1- Burun estetiği sonrası morluk ve şişliklerin kısa sürede tedavisi için burun estetiği öncesi kan sulandırıcı ilaçların kullanımının bırakılması önemlidir.

          2- Burun estetiği olacak kişi kadın ise regl dönemlerine göre ameliyatın planlanmasına dikkat edilmelidir, bu bilgiyi doktorunuz ile paylaşın. Regl dönemi ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskini arttıracağı için burun ameliyatı sonrası yüzdeki şişliklerde artış, dudak ve yanak bölgesi dahil olmak üzere burun çevresinde şişlik ve morluk daha yoğun oluşabilir.

          3- Yaz dönemi burun estetiği ameliyatı için riskli dönemdir. Yaz aylarında sıcak havaya bağlı genişleyen burun damarları kanama ve doku ödemini arttırabilmektedir. Eğer ameliyat planınız yaz dönemine denk gelmiş ise burun estetiği sonrası şişlik, morluk gibi komplikasyonların daha hafif geçirilebilmesi için kişinin burun estetiği ameliyatını takip eden en az 1 hafta sürecinde serin bir ortamda dinlemesi önerilmektedir.

          4- Sigara kullanımının burun estetiği ameliyatı öncesinde sonlandırılması ve sonrasında da en az 1 ay süreyle kullanılmaması, mümkün ise tamamen bırakılması önerilmektedir. Sigara da tıpkı sıcak hava gibi burun iç yapısında ısı yükselmesine dolayısıyla burun damarlarında kanama ve ödeme sebebiyet verir. Kanama ve ödem riskine bağlı burun estetiği sonrası şişlik ve morlukların iyileşme süreci uzar.

         5- Sıcak olan her şeyin burun estetiği sonrası iyileşme sürecine olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle ameliyat sonrası duş ya da banyo suyunun ılık, mekanın ise buharlı olmamasına dikkat edilmelidir. Burun estetiği sonrası yüzdeki şişliklerin hızla iyileşmesi için ısı artışına neden olan her türlü durumdan uzak durun.

          6- Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 3 gün baş bölgesinin yüksekte tutulacak yatma pozisyonu olarak seçilmesi önemlidir. Baş bölgesinin kalp seviyesinde ya da kalp seviyesinin altında kalmaması gereklidir. Kalp seviyesinde uzanmak vücut basıncının artmasına, dolayısıyla ödem ve kanamanın oluşmasına sebebiyet verir. Bu durum da burun estetiği sonrası şişlik ve morluk oranında artış yaşanmasına neden olur.

          7- Burun estetiği sonrası şişlik ve morlukların daha hızlı iyileşmesi için doktorunuzca önerilen dinlenme süresince sadece yatar pozisyonda olunmamasına dikkat edilmelidir. Sürekli yatış kan deveranını azaltarak ödeme yani burun estetiği sonrası oluşan şişliklerin artmasına neden olur. Ayrıca ameliyat sonrası morlukların geç iyileşmesine sebebiyet verir. Hava koşulları uygun olmak kaydı ile ara ara kısa yürüyüşler kan deveranını canlı tutarak iyileşme sürecine olumlu etki eder.

          8- Burun estetiği sonrası şişlik ve morlukların artmasına neden olan bir diğer faktör de tüketilecek gıdanın ısı değeridir. Aşırı sıcak yiyecekler ve içecekler yüz bölgesindeki ödem ve morluklar üzerinde olumsuz etki yaratır.

          9- Soğuk kompress, jeller ve kremler doktorunuz tarafından önerilecektir. Burun ameliyatı sonrası morluk ve şişliklerin tedavisi için düzenli olarak soğuk kompress uygulamalı verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

burun estetiği sonrası

Burun ameliyatı sonrası morluk ve şişlikler iyi bir bakım, doktor uyarıları ve burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası önerilerine dikkat edilerek kısa sürede atlatılabilir.

Burun ameliyatı sonrası şişliklerin geçmesi burun ameliyatı sonrası morlukların iyileşmesinden daha yavaş ilerleyecektir. Morluklar bir hafta içinde düzelirken yüz bölgesinde oluşan şişliklerin iyileşmesi ve burunun nihai görünümünü kazanması için geçecek süre altı ay ile on iki ay arasındadır.

Burun estetiği sonrası şişlik oluşumunun iyileşme sürecinde ameliyatı takip eden ilk hafta içinde başlayarak kademeli olarak, kişinin doku iyileşme hızına bağlı olarak da zamanla ortadan kalkar. Burun estetiği sonrası şişlik ortaya çıkan göz çevresi genellikle 4-5 gün içinde iyileşir ancak burun bölgesindeki şişliğin iyileşmesi için daha uzun süreç gerekir. Burun estetiği sonrası şişlik iyileşme aşamaları önce burnun sırt bölgesi daha sonra ortası ve en son burun ucu şişliği sıralaması ile gerçekleşir. En son ve zor iyileşen bölüm burun ucu şişliğidir. Burun estetiği sonrası tüm ödem 6 ile 12 ay arasında ortadan kalkar.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman İner?

burun estetiği iyileşme süreci

Burun estetiği sonrası şişlik konusunda sıklıkla karşılaşılan komplikasyonlardan biri “burun estetiği sonrası burun ucu şişkinliğidir”.

Burun bölgesinin tamamı, dudaklar, yanaklar da dahil olmak üzere burun estetiği sonrası şişlik görülmesi normaldir. Bu ödem ve şişlikler içinde en geç iyileşen burun ucu şişliğidir. Buradaki süreç burun estetiği sonrası şişlik görülen diğer bölgelerden bağımsız işler.

Uzun süre burun ucu şişliği yaşadığını söyleyen burun estetiği ameliyatı olmuş kişilerce en çok endişe duyulan soruların başında “Burun estetiği sonrası burun ucu şişliği ne zaman iner?” gelir. Burun ucu şişliğinin iyileşme süreci en erken 6 aydır, bazı durumlarda bu süre iki yıla kadar uzayabilir. Burun estetiği sonrası burun ucu şişliğinin ne zaman ineceği kişinin cilt yapısı, yaşı, yapılan ameliyatın tekniği, bakım ve doktor önerilerinin ne denli dikkate alındığı gibi unsurlara bağlı farklılık gösterebilir.


Yayınlanma tarihi: 17/07/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar