10 Maddede Burun Estetiği Sonrası

Burun Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


10 Maddede Burun Estetiği Sonrası 

Burun estetiği ameliyatı, yüzün anlam bütünlüğünü birinci dereceden ilgilendiren; hassas ve çok önemli bir operasyondur. Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecinin başarısını etkiler. İyileşme sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini adım adım sıraladık: 

Doç. Dr. Andaç Aykan burun estetiği whatsapp butonu


1. Burun Estetiği Sonrasında İlk Gün

burun estetiği sonrası ilk gün

Burun estetiği ameliyatından 2 saat kadar sonra bir refakatçi ve hemşire eşliğinde yürümeniz sağlanacaktır. Bu yürüyüş ve yürüyüşler anestezinin etkisinden kurtulmak için önemlidir.

Ameliyatı takip eden 4 saatin sonunda bir şeyler içebilir, 8 saatin sonunda katı beslenmeye başlayabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı sonrası uyuma şekli olarak başınızın yüksek pozisyonda olması önemlidir. Hatta 2 ya da daha fazla yastık ile sırt üstü yatılması önerilir. Uyku ve istirahat boyunca uyku gözlüğü kullanılmamalıdır.

Antibiyotik, ağrı kesici ve diğer ilaçların önerildiği şekli ile kullanımı, verildiyse krem/kremlerin düzenli kullanımı, soğuk kompresi, pansuman ve yatış önerisi gibi yönlendirmeleri dikkatlice yapmanız önemlidir.

Op. Dr. Hakan Bulam burun estetiği whatsapp butonu


2. Burun Estetiği Sonrası Şişlik 

burun estetiği sonrası


Burun estetiği sonrası sıklıkla karşılaşılan komplikasyonlardan biri “burun ucu şişkinliğidir”.  Burun estetiği ameliyatı sonrası yüz, burun çevresi ve burun ucunda ödem ve şişkinlik yaşanabilir.

Bu durum burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde ameliyatı takip eden ilk hafta içinde başlayarak kademeli olarak, kişinin doku iyileşme hızına bağlı olarak da zamanla ortadan kalkar. Ancak burun ameliyatı burundaki şişliği beraberinde getireceği için özellikle burun ucu şişliği daha uzun sürede iyileşme gösterir.

Doç. Dr. Tahsin Görgülü burun estetiği whatsapp butonu


Açık ameliyat tekniğiyle yapılan burun estetiği ameliyatında, bazı kişilerde kesi yerlerinde hissizlik olabilir. Bu durum geçicidir, genellikle ilk 6 ay içinde kendiliğinden düzelecektir. Burun estetiği ameliyatı sonrası; göz çevresindeki ödem genellikle 4-5 gün içinde iyileşme gösterirken burun bölgesindeki ödem daha uzun süreçte iyileşir.

Önce burnun sırt bölgesi daha sonra ortası ve en son burun ucu şişliği kaybolur. Burun estetiği sonrası tüm ödem 6 ile 12 ay arasında ortadan kalkar.

Burun Estetiği sonrası, burnun yeni şeklini alması ve oturması ortalama 6 ile 12 ay arasında tamamlanır. 
 

3. Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci  

burun estetiği sonrası iyileşme

Burun estetiği ameliyatını takip eden ilk haftanın sonunda burun üzerine yerleştirilen alçı ya da plastik atel çıkarılır, burun içi tamponları alınır. Bu işlem burun estetiği ameliyat tekniğine ve dokuların iyileşme sürecine bağlı olarak 7. ya da 11. günde yapılır. Sonrasında burnun üzerine ortalama 5 gün kalacak bant yapıştırılır.

Op. Dr. Serhat Tuncer burun estetiği whatsapp butonu


"Burun ameliyatı şişlik ne zaman iner?" diye soran kullanıcılarımıza şöyle bir yanıt verebiliriz: Burun estetiği sonrası bazı kişilerde daha yoğun morluk ve ödem oluşumu gözlemlenebilir bu durum kişiden kişiye, ameliyatın tekniği ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir.

Geçici bir süreçtir, düzenli soğuk kompresi ve kremler yardımıyla genelde ilk hafta içinde azalır ve kısa sürede yok olur.

Burun estetiği sonrası ilk haftalar baş ağrısı, uyku problemi gibi sorunlarla karşılaşılabilir basit ağrı kesiciler ve doğru uyku teknikleri ile çözümü olan sorunlardır.

Burun estetiği sonrası ilk aylarda burun tıkanıklıkları yaşanabilir. Burun silinmesi gerekirse  aşağıdan yukarı olacak şekilde yapılmalıdır. Burun içi temizliğinde ise burun kanatlarının önce biri sonra diğeri kapatılarak açık kalan burun deliğinden sümkürmek şeklinde temizleme işlemi yapılmalıdır.

Burun estetiği sonrası ilk 10 gün dişler fırçalanırken daha özenli hareket edilmelidir. Seçilecek diş fırçası yumuşak, hareketleriniz ise hassas olmalıdır.

Op. Dr. Cem Altındağ burun estetiği whatsapp butonu


Güneş ışınları burun estetiği sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Güneş ışınına maruz kalınması durumunda ödem ve şişliklerde artış gözlemlenir.


Burun estetiği sonrası yapılması gereken, güneşe çıkmadan güneş kremi kullanmak; solaryum dahil UV ışınlarına karşı yüz bölgesini korumaktır.

Sadece burnunuz değil tüm yüz bölgesi burun estetiği sonrası ekstra korumaya ihtiyaç duymaktadır.

İlk haftalarda gülüşlerin bile şiddetli olmaması, aşırı yüz mimikleri kullanılmaması; yüz ve buruna sert şekilde dokunulmaması, yüz ve burun darbe almasına neden olacak hareket ve ortamlardan uzak durulması gerekir.

 

4. Burun Estetiği Sonrası İşe Dönüş 

burun estetiği sonrası işe dönüş

İş ve sosyal hayata dönüş için ideal zaman burun estetiği sonrası 5. günden sonrasıdır. Estetik açıdan, burnun üzerindeki alçının çıkarılacağı 7. ya da 11. günden sonrası da tercih edilebilir.

Op. Dr. Ahmet Kürşat Yiğit burun estetiği whatsapp butonu

 

5. Burun Estetiği Sonrası Beslenme

burun estetiği sonrası beslenme

Burun Estetiği Ameliyatını takip eden ilk haftalar, beslenme biçiminde de bazı değişiklikler yapılmalıdır. Sert ve yoğun çiğneme gerektiren gıdalar yerine sıvı ve/veya yumuşak gıdalar tercih edilmeli, yiyeceklerin ılık tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 

6. Burun Estetiği Sonrası Sigara Kullanımı 

burun estetiği sonrası iyileşme

Burun estetiği öncesi ve sonrası sigara kullanımının sonlandırılması önemlidir. Burun estetiği sonrası sigara kullanımı, burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler.
 

7. Burun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanımı 

burun estetiği sonrası gözlük kullanımı

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde ameliyat sonrası ilk 1 ay gözlük kullanımı önerilmemektedir. Gözlük kullanımı zorunlu kişilerin, lens seçeneği için gerekli hazırlıkları burun estetiği öncesi tamamlamış olmaları beklenir.
 

8. Burun Estetiği Sonrası Spor 

Burun estetiği sonrası spor

Burun estetiği sonrası ilk ay boyunca koşu, fitness, cardio gibi sporlar dahil ağır kondisyon gerektiren hiç bir spor aktivitesi yapılmamalıdır.
 

9. Burun Estetiği Sonrası Memnuniyet 

burun estetiği sonrası memnuniyet

Burun Estetiği sonrası, burnun yeni şeklini alması ve oturması ortalama 6 ile 12 ay arasında tamamlanır. 

Estetik kaygılarla ya da sağlık nedeniyle, sebebi her ne olursa olsun doğru yapılmış bir burun estetiği ameliyatının kişinin psikolojisi üzerinde sağladığı katma değer büyük, psikolojik açıdan memnuniyet oranı yüksektir.

Ortalama %90 oranında geri bildirimlerin olumlu olduğu, sonuçtan mutluluk duymayan %10’luk diliminde genellikle yanlış ya da eksik bilgilendirme; beklenenden farklı bir nihai görünüm oluşması ya da doğru beklentiler içinde olmadan ameliyat kararının alınması gibi unsurlardan kaynaklandığı kaydedilmiştir. 
 

10. Burun Estetiği Sonrası Doktor İle İletişim
 doktor ile iletişim

İşte tam da bu noktada burun estetiği ameliyatı öncesi doktor seçiminin önemi devreye giriyor. Mutlaka iyi iletişim kurabildiğiniz, beklentilerinizi anlayan ve sonuçları hakkında tüm bilgileri tüm şeffaflığı ile paylaşan bir hekim tercih edilmelidir. 
 
Burun estetiği ameliyatı sonrası sonuçtan mutsuz olan kişilerin genellikle değişen alın, burun ve dudak açısından haberdar edilmemesinden kaynaklı yaşanan ilk şoka bağlı memnuniyetsizlik yaşadığı gözlemlenmiştir.

İstisnai durumlar haricinde %90 gibi büyük bir oranın burun ameliyatı sonucundan memnun oldukları, özgüven kazanımı sağladıkları ve burun estetiği ameliyatından sonra burundan nefes alıp verebilir duruma gelmenin yarattığı yaşam kalitesinde yükseliş görüldüğü kaydedilmiştir.

Yayınlanma tarihi: 19/06/2017

-

Son Güncellenme: 13/07/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar