Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Spora Başlayabilirim?

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Okan Parmaksız tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Spora Başlayabilirim?

Burun estetiğinden sonra iyileşme sürecinizin, beklediğinizden daha hızlı ve kolay geçtiğini görebilirsiniz. Hızlı, aktif harekete, kardiyoya ve hatta haltere kısaca tekrar spora geri dönmek isteyecek kadar iyi hissedebilirsiniz.

Harika bir haber, değil mi? Bunu hissetmeniz harika olsa da, vücudunuz muhtemelen henüz göreve hazır değil.

Burun estetiği sonrası ne zaman spora başlanabilir sorumuzun yanıtını KBB Uzmanı Op. Dr. Okan Parmaksız yanıtlıyor:
Op. Dr. Okan Parmaksız whatsapp“Pek çok rinoplasti hastası, ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede normal aktivitelerine devam etmek ister. Fakat spor, hızlı, güvenli ve etkili bir şekilde devam etmesi gereken iyileşme sürecinizi etkileyecektir.

Herhangi bir ameliyatın ardından, vücudunuz kendini onarmak için çok çalışır ve hızlı bir şekilde toparlamak için dinlenmeye, uygun sıvılara ve besleyici gıdalara ihtiyacı vardır.

Vücudunuz iyileşme sürecinde enerjisini, gözlerinizin önündeki ağrılı ve şişmiş bölgeyi iyileştirmeye, yenilemeye ve yeniden inşa etmeye harcar.

Burnunuzda olan da aynı şey aslında, dokular ameliyattan yeni çıkmış, iyileşmek için zamana ihtiyaç duyuyor ve bu noktada hala kanamaya eğilimlidir.

Hafif ve Tempolu Yürüyüş İyidir

yürüyüşBurun estetiğinden hemen sonra egzersiz yapmak, uygun iyileşmeyi engelleyecektir. Bu süreçte, burun daha iyi tahsis edilen besinlere ihtiyaç duyacaktır. Unutmayın, egzersiz sırasında değil, sonrasında kaslar büyür.

Yoğun kardiyo ayrıca kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı yükseltir ve burun kanamalarına, morluklara ve ameliyat sonrası komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, hafif ve tempolu yürüyüş dışında herhangi bir egzersiz yapmaktan kaçının.

Hastalar ayrıca egzersizin iyileşme sürecinde görünümlerini etkileyip etkilemeyeceği konusunda endişe ediyorlar. Ameliyattan sonra şişlik yavaş ve istikrarlı bir şekilde hafifleyerek geçer.

Egzersiz, buruna giden kan akışını artırır ve genellikle ödem oluşumunu tetikler.

Ne Kadar Beklemeliyim?

burun estetiğiBurun yapılarınızın tam olarak birbirine kaynaması yaklaşık altı hafta sürer, bu nedenle bu süreden sonra normal bir egzersiz rutinine devam edebilirsiniz.

Rinoplastinizden 3 ila 4 hafta sonra, yüzme ve yol bisikleti gibi hafif, temassız egzersizlere yavaş yavaş başlayabilirsiniz.

Yavaş başlayın ve yüksek etkili aerobik veya ip atlama gibi çok fazla hareket veya zıplama gerektiren aktivitelerde dikkatli olun. Bu ilk 3 ila 4 haftalık aşamada koşmaktan kaçınılmalıdır.

Ameliyattan önce koştuğunuz mesafeyi koşmaya çalışmayın. Ağırlıklarla, daha düşük bir ağırlıkla başlayın ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca vücudunuzu dinleyin.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya burnunuzun zonkladığını hissetmeye başlarsanız egzersizi durdurun. Vücudunuz size sakin olmanızı söylüyor.

Aynı zamanda, ağrı kesici ilaç alıyorsanız, bu uyarı sesinin etkili bir şekilde susturulduğunu da unutmayın.

Futbol Gibi Temaslı Sporlara Devam Etmek İçin

futbolFutbol gibi temaslı sporlara devam etmek için daha da uzun süre beklemeniz gerekecek. Yeni burnunuza zarar verme riskini almak istemezsiniz ve ameliyattan hemen sonra darbe almak burnunuza ve burnunuzun görünümüne böyle bir darbenin normalde vereceğinden daha dramatik bir şekilde zarar verebilir, sizi ciddi bir yaralanma riskine sokmaktan bahsetmiyorum bile.

Basketbol, ​​​​futbol, ​​​​beyzbol ve potansiyel olarak bir top veya başka bir kişi tarafından vurulabileceğiniz diğer sporlar, ameliyat tarihinden sonra en az altı hafta bekletilmelidir.

Herhangi bir spor yapıyorsanız, cerrahınızdan iyileşme dönemi için size özel talimatlar vermesini isteyin. Yüz siperliği ve kask gibi koruyucu giysiler bir süreliğine önerilebilir.

Hayatınıza Geri Dönmek

dinlenmekEgzersiz yapmayı sevdiğinizde kendinizi tutmak zor olsa da, bunun sadece geçici ama çok önemli bir mola olduğunu unutmayın.

Vücudunuzun ameliyat sonrası iyileşmesine izin vermek ve burnunuzu korumak buna değer. Bol bol dinlenmek, uyumak ve susuz kalmamak da önemlidir.


Yayınlanma tarihi: 10/08/2022

-

Son Güncellenme: 10/08/2022

Başa Dön