Burun Estetiği Sonrası Koku Alma Sorunu Yaşanır Mı?

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Cenk Teker tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Estetiği Sonrası Koku Alma Sorunu Yaşanır Mı?

Burnunun görünümünden memnun olmayan pek çok kişi estetik ameliyat oluyor ve yeni bir görüntüye kavuşuyor.

Rinoplasti size yeni ve estetik olarak hoş bir burun sağlasa da, bazı hastaların en büyük korkusu, ameliyattan sonra koku alma ve hatta tat alma kaybı yaşamak…

Bu korkuyu ve burun estetiği sonrası koku alma sorununun yaşanıp yaşanmadığını Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cenk Teker’e sorduk:
Op. Dr.Cenk teker
“Burun estetiği sonrasında tat ve koku kaybı kulağa korkutucu gelebilir ancak hemen altını kalın bir çizgiyle çizmeliyim, bu durum geçicidir ve endişelenmenize gerek yok.

Rinoplastinin tat alma veya koku alma yeteneğinizi kalıcı olarak etkilemesi, aslında inanılmaz derecede nadirdir. Ama bu neden ilk etapta oluyor? Şimdi size bunu açıklamak istiyorum.

Koku ve Tat Duyularınız Nasıl Çalışır?

kok ve tat alma sistemiRinoplasti sonrası kişinin neden geçici olarak koku ve tat alma duyusunu kaybettiğini daha iyi anlamak için her iki duyunun birlikte nasıl çalıştığını anlamak gerekir.

Bir kişi burnundan nefes aldığında, hava, deliklerden geçerken, burnun içindeki sinir uçları koku almamızı sağlar.

Bu aynı hava molekülleri daha sonra burun boşluğundan boğazın arkasına geçer. Bu, tat alma bölgesinde, kokuya göre aromayı algılamasını sağlar.

Nezle olduğunuzda ve burnunuz tıkandığında, sinirler ve hava yolları genellikle tıkanır, bu da koku ve tat almanızı zorlaştırır.

Aynı şey, bir kişinin burnu şişmiş ve morarmış olduğu için yani burun estetiği olduğunda da yine ortaya çıkabilir.

Rinoplasti Sonrası Duyularınıza Ne Olur?

koklamakBurun estetiği burunda ciddi değişiklikler gerektiren kapsamlı bir prosedür olduğundan, vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacı olduğu unutmamak gerekiyor.

Bu nedenle iyileşme sürecinde burun dokularının şişmesi, sinir ve hava yollarının etkilenmesi sık görülen bir durumdur.

Bu, koku ve tat alma duyunuzu azaltabilse de, bu etkiler geçicidir. Koku alma ve tat alma yeteneğiniz, burun pasajlarınız temizlendiğinde veya şişlik indiğinde geri dönecektir.

Birçok hasta için duyuları üç ila altı hafta içinde tamamen geri dönebilir. Tam iyileşme altı aydan bir yıla kadar sürebilir ve tat veya koku üzerinde kalıcı veya kalıcı etkiler genellikle olmaz.”


Yayınlanma tarihi: 08/12/2021

-

Son Güncellenme: 09/12/2021

Başa Dön