Burun Estetiği Sonrası Göz Altı Morarması ve Bilmeniz Gerekenler

Burun Estetiği

Derya Kılınç tarafından yazılmış, Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Burun Estetiği Sonrası Göz Altı Morarması ve Bilmeniz Gerekenler

Her şeyin başı sağlık! Daha ötesi yok, değil mi? Hayır; var! Dış görünüm var ki sağlıklı hissetmenin önemli bir kısmı orada saklı. Estetik uygulamaların yaş ortalaması bu nedenle gittikçe düşüyor ve yaygın hale geliyor. Hatta aynı anda birden fazla estetik uygulama yaptıranlar bile var. Estetik kaygıların bu denli yoğun yaşanmasında sosyal medya kullanımı da etkili. Tüm dünyada hayatın önemli bir kısmını kaplayan sosyal ağlar ve özellikler selfie akımı, kişilerde estetik kaygıları büyük oranda artırıyor. Bu durumun bir sonucu olarak da kişi yüzündeki beğenmediği bölgeleri fark ediyor ve bununla ilgili değişim isteği yaşıyor.

Dr. Öğretim Üyesi Tamer Haliloğlu whatsapp butonu

Bu değişim isteklerinin başında burun estetiği uygulamaları geliyor. Siz de burun estetiği ile yüzünüzde estetik bir bütünlük elde etmek istiyor olabilirsiniz. Ancak yaygın bir kaygı olan “Burun estetiğinde sonra göz altında morarma ve şişlikler neden oluşur?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu nedenle yaşanan morluk ve şişliklerin nedenini ve iyileşme süreci hakkında bilmeniz gereken her şeyi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Tamer Haliloğlu’na sorduk. İşte bilmeniz gerekenler:

Burun Estetiği Sonrasında Yaşanan Morarma ve Şişliklerin Nedeni Nedir?

burun estetiği

“Burun ameliyatında kıkırdak ve kemiklere dokunulduğu için şişlik ve morluk yaşanma ihtimali olan bir ameliyat. Ancak bu kişiden kişiye değişir. Hastanın öncesinde kullandığı ilaçlar, kemik ve kıkırdak kalınlığı morarma ve şişlikleri büyük oranda belirler. Ameliyat sonrası kesinlikle şişlik ve morluk bulunmayacağına dair iddiada bulunmak pek mantıklı değil. Her işlem sonrası belirli bir derecede morluk ve şişlik yaşanacaktır. Yaşanan şişlik ve morluklar 1-2 hafta içinde tamamen geriler. Ancak şişlik ve morluğun yaşanmadığı hasta grubu da vardır. Bunun yanında uzun süren ameliyatlar genel bir kural olmamakla beraber yaşanan şişlik ve morlukları artırabilir. Bu nedenle her uygulama sonrası göz altında morarmalar olur diyebiliriz. Ancak burun kemiği şekillendirmede teknikler gelişti.

Günümüzde kullanılan yeni cihazlar, kemik dokusuna müdahale ettiği ve etraftaki yumuşak dokulara çok fazla hasar vermediği için gözlerde şişme ve göz altlarında morarmalar yok denecek kadar yaşanıyor. Ultrasonik Rinoplasti, ultrasonik kemik kesme ve şekil verme yöntemidir. Bu yöntemde burun kemiği milimetrik ölçümler ile kesiliyor ve kontrollü bir şekilde şekillendirme yapılıyor. Bunun bir sonucu olarak da ameliyat sonrasında göz çevresinde yaşanan morarmaları en aza indiriyor.”

Burun Ucu Estetiğinde Morarma Olur Mu?

burun ucu estetiği sonrası morarma

“Burun ucu estetiğinden sonra şişlik ve morluk riski oldukça düşüktür ve bu kullanılan tekniğe göre farklılık gösterir. Yaşanan şişlik ve morluklar uygulama sonrası birkaç gün içinde hızla iyileşir ve azalır. Bu şişlikler burun bölgesinde görülebilir ve göz çevresinde genel olarak şişlik yaşanmaz. Burun kemiğine işlem uygulandığı durumlarda yumuşak doku zedelenmesi nedeniyle morarma yaşanabilir. Burun ucu estetiği sonrasında iyileşmenin süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu farklılığı kişinin deri yapısı, sağlık durumu, cerrahın kullandığı teknik ve uygulama sonrasında geçirilen süre büyük oranda belirler.”

Burun Ameliyatı Sonrası Morarma Ne Zaman Olur?

burun estetiği sonrası morarma

“Bu kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak morluklar 1-2 gün içinde başlar. Morlukların derecesi uygulama öncesi kullanılan ilaçlara, tüketilen bitki çaylarına, kişinin sigara ve alkol tüketmesine ve kişinin kemik yapısına bağlı bir durum. Bu nedenle bu türden alışkanlıklara operasyonda en az 1 ya da 2 hafta önce ara verilmesini öneriyoruz. Bu alışkanlıkların kesilmesinden sonra görülecek morarmalar hem kemik yapısına hem de cerrahın kullandığı tekniğe göre farklılık gösterecektir.”

Burun Ameliyatı Sonra Göz Altı Morlukları Ne Zaman Geçer?

burun estetiği sonrası morarma ne zaman geçer

“Morluk ve şişlik yaşanması ameliyatın başarısından ve yönteminden ziyade kişinin cildinin ve kan tablosunun verdiği bir reaksiyon. Bu nedenle morluk yaşanması aslında ameliyatın kötü olduğunu göstermiyor. Ayrıca ameliyatın sonrasında 2 ya da 3 gün süreyle buz uygulaması ve ilaçların alınması morluğu ciddi miktarda azaltıyor, şişlik çok hızlı bir şekilde iniyor ve 3. günün sonunda çok rahat bir şekilde dışarı çıkıp sosyal yaşama katılabiliyor hastalarımız.”

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Morlukların Geçmesi İçin Ne Yapılmalı?

burun ucu estetiği

“Burun estetiği sonrasında yaşanan şişlik ve morluklar kişinin kemik yapısına ve kullanılan tekniğe bağlı olarak değişir. Sigara kullanan hastalarda ameliyat sonrası öksürük ve buna bağlı olarak basınç artışı nedeniyle yaşanan morluklarda artış görülebilir. Bu nedenle mümkünse operasyondan en az 1-2 hafta önce sigara tüketimine ara verilmelidir. Yaşanan morlukları azaltmak adına burun çevresine ve bununla birlikte göz kapakları üzerine 2 gün boyunca soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Bunun yanında uygulama sonrası başın yüksekte duracağı pozisyonlarda uyuma ve oturma ödeme oluşumunu azaltır.

Ameliyat sonrasında ilk günler ve bunu takip eden haftalarda kabuk ve ödem nedeniyle solunum rahat olmayabilir. Bu dönemde bazı krem ve damlaların kullanımı kabuklanmaları büyük oranda yumuşatır ve temizlenmelerini kolay hale getirir. İşlem sonrasında 2 ay boyunca gözlük kullanmaktan kaçınmak önemlidir. Aynı şekilde 3-6 ay süre boyunca şiddetli darbelerden korunmak gerekir. Ameliyat sonrasında burunda travmaya neden olabilecek spor gibi aktivitelerden de uzak durmak büyük önem taşır. Ayrıca hastalar iyileşmenin yaşandığı ilk birkaç gün boyunca başı dik şekilde sırt üstü yatmalıdır. Tüm bunlara dikkat edildiğinde iyileşme süreci her hasta özelinde farklılık gösterir ancak morluklar genel olarak 2-3 haftada kaybolur.”


Yayınlanma tarihi: 31/05/2021

-

Son Güncellenme: 01/06/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar