Burun Estetiği Nefes Problemi

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Burun Estetiği Nefes Problemi

Burun estetiği, kişilerin görüntü olarak mutlu olmamaları durumunda farklı teknikler yardımıyla gerçekleştirilen estetik operasyonlardır. Burun estetiğinin bir diğer amacı da fonksiyonel olarak kişilerin hayat kalitelerini arttırmaktır.

burun estetiği nefes problemi

Sizlere bu yazımızda burun estetiği nefes problemleri konusundan bahsediyor olacağız.


Burun estetiği olmaya karar vermek için birçok neden bulunmaktadır. Nefes problemi ameliyatı olmak için burnun sürekli tıkanık olması, her mevsim olan akıntı, baş ağrısı, horlama, sabahları yorgun uyanma, yürüyüş veya spor yaparken nefessiz kalma vb. durumlar söz konusudur. Nefes problemi için ameliyat olmaya karar vermeniz bu sorunlardan birini yaşıyor olmanız yeterli olacaktır. Kaliteli nefes alamamak kişileri mutsuz etmekte ve hayat standartlarını etkilemektedir.

Birçok hastalık burunda soruna yol açabilmektedir. Sinüzit, alerji, sigara kullanımı, bunlardan birkaç tanesi olmaktadır. Detaylı muayene olduktan sonra Doktorunuz tarafından verilen ilaç tedavisi ile sonuç aranmalıdır. Alerji var ise tedavi edilmeli, sigara kullanımı var ise daha doğrusu tütün ve tütün ürünleri kullanımı var ise bırakılmalıdır. Tedavi sonunda bir miktar düzelme olsa da hala bir miktar tıkanıklık var ise bu durumda ameliyat olmak kaçınılmaz olabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı ile Nefes Problemi Çözülebilir Mi?

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler nefes problemim de ortadan kalkar mı, iki farklı ameliyat olmam gerekir mi diye endişe etmektedirler. Burun estetiği ameliyatı sırasında estetik kaygılar ortadan kaldırılırken aynı anda nefes almaya engel olan sorunlara da çözüm getirilebilmektedir.

Öncelikle nefes alma sorunu yaratan nedeni bulmak gerekir. Bu sorun alerjik ise öncelikle alerji tedavisi görülmelidir bazı durumlarda kişiler dönem dönem ilaç kullanmak zorundalardır. Bir diğer nedenlerden birisi septum dediğimiz her iki burun deliğini birbirinden ayıran yapının darbe veya doğumsal olarak eğri olması tek tarafı veya iki tarafı birden kapatmasıdır. Bu durumda septoplasti ameliyatı ile düz bir hat oluşturularak nefesin girip çıkması kolaylaştırılmış olur. Burun eti dediğimizi konkaların büyük olması bir diğer nefes problemi olmaktadır.

İsterseniz onu farklı bir başlıkta anlatalım.

Burun Eti (Konka) Nedir?

Burun eti (konka) dediğimiz yapı havayı ısıtarak burun içerisinin nemli kalmasını, nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bir yapıdır. Burunda deviasyon olması nedeniyle bir burun deliğinden daha az hava girmesi diğer deliğin daha çok çalışmasına neden olur böylece Konka dediğimiz yapı çok çalıştığı için büyüyerek zamanla burun deliğini kapatır ve daha az hava girmesine sebep olur.

Sürekli burun tıkanıklığı yaşamak kişilerde akıntı ve baş ağrısı yapabilmektedir. Fonksiyonel ameliyatlar sırasında konkalar gerektiği kadar küçültülerek daha sağlıklı ve ferah yaşamaya yardımcı olurlar.

Burun Estetiği İçin Yaş Aralığı

Burun estetiği olmak isteyenlerin alt yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığı için 18 yaşın tamamen dolmuş olması gerekmektedir. Üst yaş sınırı ise 45 yaşından sonra metabolizma ve iyileşme süreci yavaşladığı için önerilmemektedir.

 


Yayınlanma tarihi: 09/04/2020

-

Son Güncellenme: 08/03/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar