Kadın ve Erkek Burun Estetiği

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Kadın ve Erkek Burun Estetiği

Günümüzde burun estetiği en çok yapılan estetik operasyonlar arasında bulunmaktadır. Burun estetiği veya estetik işlem denildiğinde akla ilk olarak kadınların yaptırdığı işlemler gelmektedir. Gelişen sosyal kültürümüz kadınlar kadar erkeklerinde estetik operasyon yaptırma oranını arttırmıştır. Doç. Dr. Süleyman Taş'a göre burun estetiğinde erkek kadın farkından bahsedeceğiz. 

Kadınlarda Burun Estetiği 

Kadınlar burun estetiğini, çoğunlukla doğal bir görünüm ile kendini daha iyi hissetme amacıyla yaptırmaktadır. Erkeklere oranla daha küçük bir yüze sahip olan kadınlarda burun estetiği daha minimal dokunuşlar ve dikkat gerektirmektedir.

Estetik bir görünüm ile beraber fonksiyonel problemlerin de ortadan kalkması amaçlanmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha kavisli, burun ucu kalkık, yüzün oranlarına uyumlu daha küçük bir burun görünümü kazanılmak istenmektedir. Kadınlarda burun ucu kalkıklığı 110 derece olması ideal olarak kabul edilmektedir. Burada kişinin istekleri ve yüz oranları hesaplanarak karar verilmektedir. Kadınlarda iyileşme süreci cilt yapısı göz önünde bulundurularak 1-1.5 yıl olmaktadır. Ameliyat sonrasında şişlik ve ödemlerin geçmesi daha kısa bir sürede gerçekleşebilmektedir.

Kadın burun estetiği
 

Erkeklerde Burun Estetiği

Estetik operasyonlar kadınlar ile özleşmiş olmasına rağmen yıllar geçtikçe erkeklerin de estetik operasyon yaptırma oranları artış göstermektedir. Sosyal çevre, iş hayatı gibi etkenler erkeklerin burun estetiği düşüncelerini arttırmaktadır. Burun estetiği ameliyatı olan kişilerin %30-40 oranı erkeklerden oluşmaktadır. Burun yaşamda fonksiyonları ile önemli olsa da estetik açıdan yüze anlam katan ve ifadeyi şekillendiren bir organ olduğu için burun estetiğinin amacı yüze uyumlu olacak doğal bir şekil vermektir.

Erkeklerin burun estetiğine karar vermeleri öncelikle fonksiyonel problemler, sonrasında ise estetik bir görünüm kazanmak istemeleri ile ortaya çıkar. Burun estetiğinde erkekler ile kadınların planlamaları farklılık göstermektedir. Erkeklerde daha düz, kalkık olmayan, kavisli olmayan bir görünüm istenilmektedir. Kalkıklık veya kavisin çok az miktarda fazla olması bile yüzde daha feminen bir ifadeye neden olacaktır. Erkeklerde burun ucu kalkıklığının 90 derece olması ideal olarak kabul edilmektedir.

Erkekler için gerçekleştirilecek olan burun estetiği operasyonları dikkat ve özen gerektirmektedir. Alanında başarılı, konu ile ilgili tecrübe sahibi bir doktor tarafından ameliyatınızın gerçekleştiriliyor olması ameliyat sonrası memnuniyet oranını doğrudan etkilemektedir. Erkeklerin cilt yapısı ve kemik yapısı kadınlara göre farklılık gösterir. İyileşme süreci aynı oranda farklı olduğu gibi erkekler de cilt yapısına bağlı olarak daha uzun olabilmektedir.


erkeklerde burun estetiği


Yayınlanma tarihi: 16/04/2020

-

Son Güncellenme: 08/03/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar