Burun Estetiği İçin Kaç Yaşında Olmam Lazım?

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Cenk Teker tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Estetiği İçin Kaç Yaşında Olmam Lazım?

Burun estetiği için çok mu gencim? Bu soruyu sürekli soranların başında burnundaki görsel ya da sağlık probleminden dolayı şikayet eden genç hastalar geliyor.

“Burun estetiği için doğru yaş nedir?” sorusunu KBB Uzmanı Op. Dr. Cenk Teker cevaplıyor:
Cenk Teker
“Yaşınız, milliyetiniz veya hangi yaşam tarzına sahip olursanız olun, burun estetiği çok istenen plastik estetik cerrahisi prosedürlerinden bir tanesi.

Fakat sizin de ifade ettiğiniz gibi “Burun estetiği için çok genç ya da çok yaşlı olmak diye bir şey var mı?” sorusu her zaman gelir ve izah etmeye çalışırız.

Burun estetiği yaptırmak için ideal yaşı ve farklı yaşlarda burun estetiği prosedürlerinin iyileşme ve risklerini sizlere aktarmak isterim."

Burun Estetiği İçin İdeal Yaş Aralığı

burun estetiği“Rinoplasti için kesin bir doğru yaş bulunmamakla birlikte 18-40 yaş arası ideal bir aralık olarak kabul edilebilir.

Neden bu yaşı ideal olarak söylüyoruz çünkü bu yaş aralığı fiziksel ve olgunluk olarak gelişmiş ve cildin hala genç ve elastikiyetini koruduğu bir dönemdir.

Bu aralıktaki cilt esnekliği, burunda değişiklik yapmayı ve iyileşmeyi kolaylaştırırken komplikasyon riskini de en aza indirir.

Bu yaş aralığı ideal olsa da, daha yaşlı veya daha genç olan kişiler hala bu prosedür için harika adaylar olabilirler sadece ek hususları hesaba katmamız gerekir.

Burun Estetiği İçin Ne Kadar Genç Olmalıyız?

burun estetiğinde yaşBurun estetiği yaptırmayı düşünen gençler arasında ana sınırlayıcı faktör yaş değil, burnun tam yetişkin boyutunda olmasıdır. En iyi rinoplasti sonuçlarını, tam olarak şekillendirilmiş bir burun ile alabiliriz.

Eğer yetişkin bir burna hasta sahip değilse hatta %90'ından daha az bir gelişme sağlanmışsa, bu burna dokunmak doğru olmayacaktır. Zira gelişim devam ettikçe, yapılan mevcut burun bozulmaya başlar.

Kızlar erkeklerden biraz daha hızlı gelişme eğilimindedir, bu nedenle erkeklerden daha genç bir yaşta, burun estetiği yaptırabilirler. Bu nedenle, bir kızın rinoplasti için 15-16 yaşını doldurması önerilir.

Erkekler içinse bu yaşın 17-18 olmasını isteriz. Kesin doğru yaş, cinsiyetten bağımsız olarak hala bir kişiden diğerine göre değişir. Bunu ancak muayene sırasında saptayabiliriz.

Burun oluşumu, gençlerde dikkate alınması gereken tek şey değildir. Bireyin olgunluğunu da dikkate almak önemlidir.

Önemli bir değişim yaşayacaklar ve bununla başa çıkmak için duygusal bir olgunlukta olup olmadıkları mutlaka incelenmelidir.
 

Burun Estetiği İçin Çok Mu Yaşlıyım?

yaşlılarda burun estetiği40 yaş üstü rinoplasti hastalarımın çoğu yıllardır bu işlemi yaptırmayı düşündüklerini ama cesaret edemediklerini ifade ederler.

Bu işlem için üst yaş sınırı yoktur, ancak yaklaşımın ve sonuçların etkilenebileceğini anlamak önemli.

Dikkate alınması gereken, iyileşme süresinin genellikle yaşlı hastalar için daha uzun olmasıdır. Kesikler o kadar çabuk iyileşmez, ödemler daha geç iner ve cilt kendisini yenilemekte zorlanır.

Bu faktörlerin tümü yalnızca iyileşmenizi değil, sonuçlarınızı da etkiler.

Ayrıca yaşlandıkça anestezi riski de artar. Vücudumuz, aldığımız ilaçlarımız ve kronik hastalıklarımız zamanla bizi daha fazla anestezi komplikasyon riskine maruz bırakabilir.

Bazıları için bu, ameliyat olmalarını engelleyen sınırlayıcı faktör olabilir ve bu da burun estetiği için ekstra önlemler almak anlamına gelir.”


Yayınlanma tarihi: 09/11/2022

-

Son Güncellenme: 09/11/2022

Başa Dön