Burun Estetiği İçin Çok Mu Gencim? Doğru Yaş Nedir?

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Ebru Topuz tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Estetiği İçin Çok Mu Gencim? Doğru Yaş Nedir?

Yaşınız, kültürünüz veya hangi yaşam tarzına sahip olursanız olun, burun estetiği çok istenen, aranan ve uygulanan cerrahilerden bir tanesidir.

Peki, burun estetiği için çok genç ya da çok yaşlı olmak diye bir sınır var mı?

Burun estetiği yaptırmak için ideal yaşı, farklı yaşlarda burun estetiği operasyonlarının iyileşme ve risklerini KBB Uzmanı Op. Dr. Ebru Topuz anlatıyor:
Op. Dr. Ebru Topuz whatsapp

Rinoplasti Ameliyatı İçin İdeal Yaş Aralığı

burun estetiği yaş aralığı“Rinoplasti için kesin bir doğru yaş bulunmamakla birlikte 18-40 yaş arası ideal bir aralık olarak kabul edilir.

Bu aralıktaki yaşlarda fiziksel ve olgunluk açısından bireylerin geliştiğini ve ciltlerinin hala gençlik elastikiyetini koruduğunu söyleyebiliriz.

Bu esneklik, değişiklik yapmayı ve iyileşmeyi kolaylaştırırken komplikasyon riskini de en aza indirir.

Bu yaş aralığı ideal olsa da, daha yaşlı veya daha genç olan kişiler yine de bu prosedür için harika adaylar olabilir.

Az evvel saydığım ek hususları hesaba katması gerekiyor. Bir de 18 yaşından evvel yapılan burun estetiği için ailenin onayı lazım.

Ne Kadar Gençken Burun Estetiği Yapılabilir?

gençken burun estetiği yaptırmakBurun estetiği yaptırmayı düşünen gençler arasında ana sınırlayıcı faktör yaş değil, burnun tam yetişkin boyutuna erişmiş olmasıdır.

En iyi rinoplasti sonuçlarını, tam olarak büyümesini tamamlamış burunlardan alırız. Hatta çoğu cerrah, sonuçları etkileyeceği için, yetişkin büyümesinin %90'nına ulaşamamış kişileri, ameliyat etmek istemez.

Kızlar erkeklerden biraz daha hızlı gelişme eğilimindedir, bu nedenle erkeklerden daha gençken burun estetiği yaptırabilirler. Burun estetiği için 15-16 yaşını beklemesini öneririm.

Erkekler içinse bu yaş 17-18'dir. Kesin doğru yaş, cinsiyetten bağımsız olarak kişiden kişiye de değişir.

Burun oluşumu, genç burun estetiği adayları için dikkate alınması gereken tek şey değildir. Bireyin olgunluğunu da dikkate almak önemlidir.

Son derece önemli olan bu değişimle başa çıkmak için yeteri kadar olgun olup olmadığına da bakılması gerekir.

Bunu muayene sırasında her doktor gözlemler ve sorduğu sorulardan aldığı cevaplarla bir sonuca ulaşır.

Burun Estetiği İçin Çok Yaşlı Olabilir Misiniz?

burun estetiği için yaşlı 40 yaş üstü burun estetiği hastalarının çoğu yıllardır bu işlemi yaptırmayı düşünmektedir.

Bu işlem için üst yaş sınırı yoktur, ancak iyileşme süresinin genellikle yaşlı hastalar için daha uzun olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kesiler o kadar çabuk iyileşmez, ödem daha yavaş geçer ve cilt eskisi gibi hemen toparlanamaz.

Yukarıdaki faktörlerin tümü, yalnızca iyileşmenizi değil, sonuçlarınızı da etkiler. İşte bu yüzden yaşlanan ciltle çalışma konusunda deneyimli bir cerrahı tercih etmek önemlidir.

Ayrıca yaşlandıkça anestezi riski de artar. Vücudumuz, ilaçlarımız ve koşullarımız zamanla bizi daha fazla anestezi komplikasyon riskine maruz bırakabilir.

Bazıları için bu, ameliyat olmalarını engelleyen sınırlayıcı bir faktör olabilir. Ama çoğu hasta içinse bu sadece ekstra önlemler almak anlamına gelir.”


Yayınlanma tarihi: 28/02/2022

-

Son Güncellenme: 20/06/2022

Başa Dön