Burun Estetiği Doktor Önerisi Almadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şeyi Op. Dr. Cahit Vural Açıklıyor

Burun Estetiği
Burun Estetiği tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Altuğhan Cahit Vural tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Estetiği Doktor Önerisi Almadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şeyi Op. Dr. Cahit Vural Açıklıyor

Dünyada her yıl yarım milyondan fazla insan, daha estetik bir duruşa sahip olmak ve veya daha rahat nefes alabilmek için burun estetiği yaptırıyor.

Bazı insanlar doğuştan, bazıları ise sonradan oluşan bir burun sorunu nedeniyle veyahut zamana ve yaşa bağlı gelişen burun düşüklüğünün önüne geçmek için burun estetiğine sıcak bakıyorlar.


Burun estetiği doktor önerisi almak için pek çok insan dijital mecralarda sorular soruyor ve yanıtlar arıyor. Burun estetiğinde ilk akla gelen estetik cerrahlardan birisi olan Op. Dr. Cahit Vural’a konu hakkında sorular sorduk ve o da bizi kırmadı, açıklamalarda bulundu:
 
“Burun yüz üzerinde merkezi bir konuma sahiptir ve burnun büyüklüğü ve şekli bireylerin dış görüntüsü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

İşte bu sebeple dünya üzerinde en fazla yapılan estetik cerrahi uygulamasıdır ve gelişen teknolojiyle birlikte gerçek anlamda son derece çarpıcı ve doğal sonuçlar alıyoruz.

Burun Estetiğinde Doktor Seçimine Karar Verme Süreci

burun estetiğidoktor seçimiBurun estetiği ameliyatında doktor seçimi, pek çok insan instagram başta olmak üzere pek çok dijital mecrada araştırma yapıyor. Ben size oldukça kapsamlı bilgiler vermek ve araştırmanızı yaparken dikkat etmeniz gereken kulağınıza küpe olacak konulara değinmek istiyorum.
 
Burun ufacık bir organ olmasına rağmen son derece komplike bir yapısı vardır ve burun estetiği gerçek anlamda ustalık isteyen bir sanat çalışmasıdır. Burundaki sorunlar sadece estetik kökenli ya da bir sağlık probleminden kaynaklanabilir.


Söz gelimi insanlar şu tarz ifadeler kullanılırlar; Burnumun ucu uzun ve zamanla aşağıya doğru indi; Burnum doğduğumdan beri yamuk ve düzelttirmek istiyorum; Bir kaza geçirdim ve burnum kırıldı, hem nefes alamıyorum, hem de çirkin bir görüntüm var;

Burnumda herhangi bir sorunum yok ama daha estetik bir görüntü istiyorum, söz gelimi biraz ucu kalkık olsun istiyorum, Daha evvel birkaç kez burun estetiği operasyonu geçirdim ama yine de tam istediğim gibi olmadı, revizyon tedavisine ihtiyacım var…
 
Dediğim gibi bunlar farklı profillere sahip insanlar yani kendi yüz bütünlüklerine uymayan ya da sağlık sebeplerinden dolayı burun estetiği olmak isteyen hastalardır.

Sorun ne olursa olsun, ister sağlık, ister estetik, eğer birey kendini rahat hissedeceğini düşünüyorsa, burun estetiği yaptırabilir.”

"Burun Estetiği Yaptırmadan Önce..."

burun estetiği tekniği“Burun estetiği olmaya karar verdiniz diyelim. Öncelikle yapmanız gereken çok iyi bir araştırma yapmak olmalıdır. Konusunda uzman bir burun estetiği cerrahı size istediğiniz şekilde bir burun yapabilir.

Ama mutlaka cerrahiden evvel, doktorun daha önce burun estetiği yaptığı hastaları incelemenizi öneririm.


Ayrıca şunu da belirtmek lazım, herkese iyi gelen bir burun estetiği cerrahı sizin istediğiniz burun tasarımını yapamayabilir.

Bu sebeple sadece en iyi burun estetiği doktorunu aramaktansa, kafanıza uyan bir cerrahı bulmak en doğru seçenektir.


Karar verme aşamasında yapacağınız araştırmaya burun estetiği fiyatları konusunu da dahil etmek isterseniz yazıyı okuyarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

"Aslında Tekniklere Çok Da Takılmamak Gerekiyor"

cahit vural burun estetiği“Terim olarak rinoplasti olarak geçen burun estetiği, aslında burnun şeklini değiştirmek anlamına geliyor. Bugüne kadar sayısız burun estetiği ameliyatı tekniği geliştirilmiştir.

Cerrahlar özellikle burun estetiği konusuyla ilgilenen doktorlar, çoğu zaman kendi tekniklerini de geliştirerek, bilim dünyasına katkıda bulunurlar.


Burun estetiği tekniklerini eğer bir sınırlama içerisine koyacak olursak aşağı yukarı aynı noktada birleşen teknikler görürüz: Kapalı burun estetiği ve açık burun estetiği.

Açık Burun Estetiği

açık burun estetiğiAçık burun estetiğinde burun derisi tamamen kaldırılıp, burun altında kalan tüm iç anatomi tekrar yapılandırılır.

Kıkırdak gerekiyorsa törpülenir, kemik kırılır, solunum yolu düzeltilir ve hatta fazlalık patlıcan burun olarak tabir edilen büyük burunlardan deri fazlalığı çıkartılır.

Kapalı Burun Estetiği

kapalı burun estetiğiKapalı burun estetiğinde ise, burun derisi kaldırılmadan sadece burun deliklerinden girilerek işlem yapılır. Yine az evvel açık burun estetiğinde yapılan tüm işlemler, bu teknikte de yapılabilir.

Fakat kapalı burun estetiği anatomi bilgisi çok çok iyi olan cerrahlar tarafından yapıldığında son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.


Yine aynı şekilde deri fazlalığı var ise,  da alınır ve burnun eğer kemiği kırıldı ise, alçı yapılır. Alçı yapıldıktan ve burun içine tampon yerleştirildikten sonra operasyon süreci tamamlanmış olur.

Burun ucu estetiği ise, burun ucu düşüklüğü yaşayan hastalara yapılan bir operasyondur. Genellikle diğerlerinden farklı olarak lokal anestezi altında yapılır ve hastaya tampon ve alçı konulmaz çünkü bu estetikte amaç sadece burun ucunun kaldırılması ya da kanatların küçültülmesi veya burun deliklerinde asimetri varsa, düzeltilmesidir.”

"Burun Tamponundan Korkmayın"

burun tamponu“Dokuların çabucak iyileşmesi için özellikle operasyon sonrası iyileşme dönemin talimatlarına harfiyen uymalarını öneriyorum. En geç 1 hafta sonra alçı çıkarılır, tampon çıkarılır.

Bu arada şunu da eklemek gerekiyor. Eskiden burun estetiğinde konulan tamponların yerini artık orta kısmı açık yani süzgeçli tamponlar yerleştiriliyor. Bu da hastanın tamponu çıkarılana kadar daha iyi nefes alabilmesini ve şişliklerinin azalmasını sağlıyor.

Eğer burun ucu estetiği yaptırmıyorsanız, kapalı ya da açık teknik fark etmeksizin, şişlik, ödem, göz altı ve hatta göz içinizde kanlanma ve morarmanın olabileceğini unutmayınız.

Bu şekilde kendinizi hazırlarsanız, iyileşme dönemimde sıkıntı yaşamazsınız. Tutarlı hayaller kurun ve tutarlı beklentiler içerisine girin.


Tampon çıkarılıp, alçınız alındıktan sonra doktorunuzla iletişiminiz biraz daha aza iner ve artık top sizdedir. Burun bölgenize iyi bakmanız gerekiyor.

Burun estetiği olduktan sonra henüz yeni yeni yapılanan bir doku bölgesi olduğu için, gözlük kullanamazsınız. Gözlük hafifte olsa bu bölgede inme ve iz yapabilir."

"Burun Estetiği Sonrasına Dikkat"

cahit vural burun“Burun estetiğinden sonra derhal evinize gitmek ve hastane ortamından uzaklaşmak isteyeceksiniz ama lütfen bu konuda doktorunuzun önerilerini dikkate alın ve en az bir gece hastanede kalmanızın iyi olacağını asla unutmayın. Kendinizi yeterince iyi hissedene kadar hastanede kalabilirsiniz.

Post operatif yani iyileşme döneminde rahatsızlık hissetmemek için gereken önemli konuları doktorunuzdan öğrenin. Ağrı kesici tavsiyelerini not edin.

Çoğu hasta burun estetiğinden sonra aşırı bir ağrı ya da dayanılmayacak bir ağrı hissetmez ama tabii bu sizin ağrı eşiğinize de bağlı bir durumdur.

Çok fazla ağrı hissederseniz, ağrı kesicilerle birkaç gün ağrının ivme yapacağı durumları kolaylıkla atlatabilirsiniz.


Burun estetiğinden sonra özellikle ertesi gün suratınızı ağır ve şiş hissetmeniz son derece doğaldır. Nefes almada da sorun yaşayabilirsiniz.

Her zaman bu dönemde kendinize telkinde bulunmanızı ve geçeceğini tekrar ederek kendinize moral vermeniz son derece önemlidir.


Bazı hastalarda morarma son derece kuvvetli bir şekilde gözlemlenirken, bazılarında ise, hafif bir şekilde atlatılır. Morarma ve ödem konusunda da doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı öneriyorum.

Başınızı yüksek bir şekilde tutmanız, özellikle yatarken ve dinlenirken bu şekilde bir konum almanız önemlidir.

Bu şekil hem şişliklerinizi azaltır hem de daha konforlu bir şekilde dinlenmenizi sağlar. Burnunuzu cildi iyileşene kadar güneşten korumanız gerekir.


Güneş ışıkları deriyi zedeleyebilir ve bu dönemde oluşabilecek bir güneş yanığı vakası en son istenilen durum olacaktır. İyileşme döneminizi riske atacak tutumlardan uzak durmanız gerekiyor.

Burun Estetiği Sonrası Takip

burun estetiği sonrası takipBurun estetiği sonrasında takip çok önemlidir. Aşırı kanama, beklenmedik şişlik, ateş ya da önemli gibi duran başka bir olay cereyan ederse,  herhangi bir endişeniz oluşursa hemen cerraha rapor edilmelidir. Cerrahınızla yapacağınız takip randevularına mutlaka gidin.

Şifa olacağını düşündüğünüz, doktorunuzdan onay almadan yapacağınız masajlar ya da bitkisel solüsyon kullanımı, arzu edilen sonucun kötüye gitmesini sağlayabileceğinden, cerrahınızdan onay almadan bu bölgeye hiçbir şey sürmeyin.

Burun estetiği en başta da söylediğim gibi sadece estetik sebeplerle yapılmaz. Burun fonksiyonlarını iyileştirmek ya da herhangi bir travmatik burun deformitesini kısmen veya tamamen tedavi etmek için de yapılabilir.

Bunun analizini yapmak ve gerçekten gerçekçi beklentiler içerisinde sonucu beklemek, burun estetiği konusuna hâkim bir estetik cerrahla yürütülebilecek bir süreçtir.

Bu sebeple burun estetiği yaptırıyor olmanızın nedeni ister sağlık, ister estetik nedenler olsun, her ikisinde de burun estetiği cerrahının konusunda deneyimli olması son derece önemlidir.”


Yayınlanma tarihi: 22/10/2020

-

Son Güncellenme: 18/01/2022

Başa Dön