Burun Estetiği Ameliyatı Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

Burun Estetiği

Burun estetiği, kişinin fiziki görünümünü doğrudan etkileyen yüz estetiğinin en önemli ameliyatıdır. Yöresel özellikler, doğumsal anomaliler, genetik faktörler, kaza ya da darbe sonucu gelişen burun estetiği sorunları, deviasyon gibi birden çok farklı nedene bağlı oluşan veya varolan burun estetiği problemlerinin giderilmesi amacıyla “burun estetiği ameliyatı” planlanır.Burun estetiği ameliyatı yaptırmaya karar veren kişiler için en çok sorulan soruların yanıtlarını bulacağınız bir makale düzenledik.

Burun Estetiği İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin ilk adımı, kendileri için en doğru doktor seçimi olmalıdır.

Burun Estetiği İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Burun estetiği ameliyatları hem “plastik estetik cerrahi” hem de “kulak burun boğaz” doktorlarınca yapılabilir.

Peki, siz hangisini seçeceksiniz? Bu sorunun en doğru yanıtını yapılacak ameliyatın içeriği belirleyecektir.Form bozukluğu (kemerli burun, burun kemiğinde eğrilik, burun ucunda düşme vb…) söz konusuysa estetik, yapısal problemler (burun eti büyümesi, solunum problemleri, vb…) söz konusuysa kulak burun boğaz (KBB) branş doktorları ile yol almak ideal olacaktır.

Her iki sorunun da var olduğu durumlarda yani yapısal problemlere eşlik eden form (biçim) bozukluklarının ameliyatı her iki branş doktorunun ortaklaşa gerçekleştirdiği ameliyatlarla planlanabilir.  

Burun Estetiği için KBB Uzmanına mı Plastik Cerraha mı Gitmeliyim?

Burun estetiği ameliyatı hem KBB uzmanları hem de plastik cerrahları tarafından yapılabilabilen bir ameliyattır.

Burun estetiği ameliyatı için doktor seçerken doktorun ünvanından ziyade, yapılacak ameliyatın amacı, içeriği, kapsamı- ameliyatı yapması planlanan doktorun deneyim ve uzmanlığı, doktor deneyimli kişilerce yapılmış yorum ve öneriler, yapılmış olan burun ameliyatlarının öncesi ve sonrası görüntüleri gibi detaylar çok daha önemlidir.

Burun Estetiği için KBB Uzmanına mı Plastik Cerraha mı Gitmeliyim?

Ayrıca yapılacak burun ameliyatının sadece estetik amaçlı mı, estetik kaygıların yanı sıra yapısal sorunları da kapsayıp kapsamayacağı ya da sadece yapısal problemlerin çözümü amaçlı olup olmadığı gibi unsurlar da hangi branş doktoruna yönelinmesi gerektiği konusunda belirleyicidir.

Eğer burun estetiği ameliyatı sadece estetik amaçlı planlanıyor ise yani burun genel görüntüsü itibariyle yüz ile uyumlu büyüklük, form ve  deformitelere sahip ise plastik cerrahi; eğer burnun estetik açıdan bir sorunu yok ve burun eti büyümesi, nefes alıp vermede zorluk gibi iç yapısından fonksiyon bozukluğu var ise KBB Uzmanı; eğer deviasyon ve benzeri sorunlar, estetik kusurlar ve fonksiyon bozuklukları birlikte görülüyor ise o zaman hem KBB Uzmanı hem de plastik cerrahlarla yol almak doğru olacaktır.  

Burun Estetiği için KBB Uzmanına mı Plastik Cerraha mı Gitmeliyim?

Burun Kemiği Eğriliğine KBB bakar mı?

Evet, burun kemiği eğriliği ve buna bağlı gelişmiş tüm komplikasyonlara KBB (Kulak-Burun Boğaz) hekimleri bakabilir.

Burun kemiği eğriliği ve neye bağlı oluştuğu genellikle KBB muayenesi sırasında tanılanır. Gerekli tanının konulmasının ardından ameliyat planlaması da KBB doktoru tarafından planlanacaktır.

septum-deviasyon-burun-kemigi-egriligi

Bu aşamadan sonra burun estetiği ameliyatı ya KBB uzmanı tarafından yapılır ya da sorunun genel değerlendirmesine bağlı olarak, kişinin istek ve taleplerinin kapsamına uygun tedavi süreci için hem plastik cerrah hem de KBB uzmanının birlikte çalıştığı operasyon planlaması yapılır.

Burun Estetiğini KBB Yapar mı?

Evet yapabilir ama her KBB uzmanı burun estetiği ameliyatı yapamaz. Estetik ameliyatlar, estetik ve plastik cerrahi ana konusudur.

Ancak, estetik yüz cerrahisi eğitimi almış ve burun estetiği konusunda uzman bir KBB doktoru burun estetiği ameliyatı yapabilir.

Burun Estetiğini KBB Yapar mı?

Burun ile ilgili her tür soruna, fizyoloji ve anatomisine en hakim branş dalı KBB’dir eğer KBB doktoru aynı zamanda uzmanı olduğu dalda ikinci bir uzmanlık alanı almış ise yani yüz cerrahisi, estetik ve plastik cerrahi konusunda gerekli eğitimlere sahip ise en doğru burun estetiği ameliyatını yapacak doktorlardan biri olarak kabul edilebilir.

Burun Kırılması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Burun kırılması “acil” kapsamında değerlendirilen bir durumdur. Burun kırılması söz konusu olduğunda kişi öncelikle hemen bir  hastanenin “acil” bölümüne gitmeli ve ilk muayene burada yapılmalıdır. Burun kırılmasında hastanenin KBB uzmanı ilk değerlendirme ve müdahaleyi yapacaktır. Konu kapsamı gereği plastik ve estetik cerrahi bölümü doktorlarının uzmanlık alanıdır. Planlanacak ameliyat “burunda şekil bozukluğu” olarak değerlendirileceği için mutlaka plastik ve estetik cerrahı ya da estetik yüz cerrahisi eğitimli bir KBB doktoru tarafından yapılmalıdır.

Genel Cerrahi Burun Ameliyatı Yapar mı?

Son zamanlarda özellikle “Robotik Cerrahi” yöntemi diye bilinen “DaVinci Cerrahisi”nin hayatımıza girmesi ile birlikte burun ameliyatlarının bir kısmı genel cerrahi kapsamında da anılmaya başlandı.

Robotik Cerrahi” yöntemi diye bilinen “DaVinci Cerrahisi”

Cerrahi yöntemin adı değişse de uygulama noktasındaki sorumluluk her zaman için “plastik ve estetik cerrahi” ve “KBB Uzmanları”na aittir, genel cerrahların burun ile ilgili ne yapısal ne de fonksiyonel operasyonlarda yetkin kişi olarak kabul edilmemesi hukuken gereklidir.

“Plastik ve estetik cerrah” ya da “KBB Uzmanları” ameliyatlarını uzmanı oldukları cerrahi yöntemle gerçekleştirebilir bunun içeriğinde genel cerrahinin dalı olan  “DaVinci Cerrahisi” de vardır ama bu yöntemde uzmanlaşmış bir genel cerrahın burun ameliyatı yapması beklenmemelidir.

Konuya ilişkin 2019’un başında sonuçlanan ve hukuki anlamda kısıtlama getirilen “bir genel cerrahın burun estetiği ameliyatı” yaptığı haberi ve sonuçları neticesinde tamamlanan davaya ilişkin çıkan karar bu yöndedir.

Deviasyon Ameliyatını Kim Yapar?

Deviasyon olan buruna yapılan ameliyat öncesi sonrası

Deviasyon ameliyatı, hem KBB uzmanı hem de plastik cerrahi kapsamında da yapılabilir. KBB doktorları; burun ile ilgili her tür soruna, fizyoloji ve anatomisine en hakim branş uzmanlardır; plastik cerrahi alanında ihtisas yapmış bir KBB uzmanı ya da KBB alanında ihtisas yapmış bir plastik cerrah deviasyon ameliyatı yapabilir.


Yayınlanma tarihi: 07/05/2019

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar