Burun Ameliyatı Sonrası Denize Girilir Mi?

Burun Estetiği

Derya Kılınç tarafından yazılmış, Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Ameliyatı Sonrası Denize Girilir Mi?

Yaz geldiğinde aklınıza tek bir şey gelir: Şimdi güneş ve deniz zamanı! Ancak kusursuz şekline kavuşmuş olan burnunuz, güneşlenmek ve yüzmek için bir engel olabilir.

Vücudunuzda bazı değişiklikler yaptıktan sonra, yenilenen güveniniz ve yeni görünümünüzle havuza veya denize gitmek istemeniz doğaldır. Yüzme veya su aktiviteleri içeren bir yaz tatili planlamadan önce, suya girmenin güvenli olduğundan emin olmanız önemlidir.

Bu konu hakkında merak edilenleri ve bilmeniz gerekenleri Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu’na sorduk:
Dr. Öğt. Üyesi Tamer Haliloğlu burun estetiği whatsapp butonu

Burun Ameliyatı Sonrası Denize Girilir Mi?

burun estetiği sonrası denize girilir mi

Çoğu önemli tıbbi prosedür gibi, burun estetiği de özenli bir iyileşme süreci gerektirir. Genellikle işlemden sadece birkaç gün sonra işe dönebilmenize rağmen, genellikle 1 ay ve daha fazla süreyi kapsayacak şekilde ağır kaldırma, koşma ve yorucu aktiviteden kaçınmanız önerilir.

Burun ameliyatından çok kısa bir süre sonra güçlü fiziksel aktiviteye veya egzersize devam ederseniz, ciddi sağlık komplikasyonları riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bazı aktiviteler kanama, şişlik veya enfeksiyon riskini artırabilir, kesi bölgelerini ve dikişleri zorlayabilir, yırtılmaya ya da yeniden açılmalara neden olabilir.

Yüzme düşük etkili bir aktivite olarak kabul edilirken taze kesiler ve dikişler için tehdit oluşturabilir. Yüzerken dikişleri zorlayan, kesi bölgelerini bozan, hatta izlerin esnemesine neden olan ve burnun iyileşmesini etkileyen vücut hareketlerinden habersiz olabilirsiniz.

Ayrıca dikişlerin tamamen su altında kalması enfeksiyon riski yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle burun ameliyatı sonrasında yüzmek için doktorunuzla detaylı konuşmalı ve bir süre beklemelisiniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Denize Girilir?

burun estetiği sonrası denize girme

Burun ameliyatından ortalama 1 hafta sonra duş almanıza izin verilse de yüzme ve dalgıçlık için bazı genel kurallar şunlardır:

  • İyileşme söz konusu olduğunda her vücut farklıdır. Plastik cerrahınızla tüm takip randevularına katıldığınızdan ve egzersize veya fiziksel aktiviteye devam etmeden önce ona danıştığından emin olun. Belirli bir aktiviteden emin değilseniz cerrahınızla iletişime geçmelisiniz. Üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir.

  • Su aktivitelerine devam ettiğinizde, yavaş yavaş yapın. Kesi alanlarının, ağrılı kasların veya diğer hassas bölgelerin farkında olun. Her fiziksel aktivitede olduğu gibi, çok hızlı ve çok erken gitmek geri tepebilir. Sadece kendinizi yaralamakla kalmaz, aynı zamanda istemeden yeni burnunuza zarar verebilirsiniz.

  • İster suda ister yakınında olun, burnunuzu koruduğunuzdan emin olmalısınız. Yara izleri güneş ışığına karşı daha hassastır ve çok fazla güneşe maruz kalma ile hassas ciltte ciddi lekelenmeler meydana gelebilir. Bol miktarda geniş spektrumlu güneş kremi kullandığınızdan ve yüzmediğiniz anlarda şapka kullandığınızdan emin olun.

  • Burun ameliyatını yaz ayları için planlayacaksanız, genellikle yazla ilişkili bazı aktiviteleri de atlamalısınız. En çok özleyebileceğiniz aktivite yüzmektir. Rinoplastiden sonra, en az 6 hafta boyunca havuzdan ve denizden uzak durmak isteyeceksiniz. Cerrahınız sudan daha uzun süre kaçınmanızı bile tavsiye edebilir.

  • Rinoplasti sonrası kaçınmanız gereken tek fiziksel aktivite yüzme değildir. Tipik olarak, ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay boyunca yorucu veya güçlü fiziksel aktivitelerden kaçınmanız önerilir. Ancak, yüzmekten kaçınmak ve hatta suya girmek birkaç nedenden dolayı özellikle önemlidir. Yüzerseniz, suyun burnunuza olan basıncı onu yerinden itebilir veya iyileşmesini başka bir şekilde etkileyebilir. Ayrıca yüzme havuzundaki klor veya okyanustaki tuz, iyileştirici burnunuzu tahriş edebilir.

  • Yüzmek iyileşmekte olan burnunuzu sarsabilir ve alacağınız nihai sonuçları etkileyebilir. Ayrıca yüzme esnasında başka birinin dirseği veya ayaklarıyla burnunuza çarpması gibi riskler de vardır. 

Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Güneş Gözlüğü Takabilirim?

burun ameliyatı sonrası güneş gözlüğü

İyileşme döneminde burnunuza kırılgan bir yumurta gibi davranın. Bu ilk birkaç hafta boyunca yanlışlıkla çarpmamaya dikkat etmek anlamına gelir.

Dışarı çıktığınızda bir çift güneş gözlüğü takmak iyi bir fikir gibi görünebilir. Gözlük hem gözlerinizi hem de burnun bir kısmını güneşin UV ışınlarından koruyacaktır. Ancak burundaki gözlüklerin ağırlığı iyileşmeyi etkileyebilir.

Bu nedenle gözlük takmadan önce ameliyattan sonra yaklaşık 4 hafta beklemeniz önerilir. Gözlük takmanız gerekiyorsa, cerrahınız burnunuza ağırlık vermeden gözlük takmanın yolları hakkında tavsiyelerde bulunabilir. 

Burun Ameliyatı Sonrası Güneşe Çıkabilir Miyim?

burun estetiği sonrası güneş

Ameliyattan sonra burun, güneş ışınlarına karşı daha hassas olacaktır. Ayrıca güneş ışığı bölgenin gerilmesine neden olabilir ve açık bir rinoplasti işlemi geçirdiyseniz daha görünür bir iz bırakabilir. Basit çözüm, burnunuz iyileşirken güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Bu, plajda veya havuz kenarında bir günün tadını çıkaramayacağın anlamına gelmez. Ancak en az 30 SPF ile güneş kremi uygulamak şartıyla. Maksimum koruma için güneş kremini birkaç saatte bir yeniden uygulayın.

Ayrıca geniş kenarlı bir şapka takarak veya plajda bir şemsiyenin altında dinlenerek burnunuzu güneşten koruyabilirsiniz. 


Yayınlanma tarihi: 06/10/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön