Botoks Sürekli Tekrarlanmalı Mı?

Botox

Derya Kılınç tarafından yazılmış, Op. Dr. Levent Aydar tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Botoks Sürekli Tekrarlanmalı Mı? 

Zamanla yüzünüzde oluşan derin kırışıklıklar ve ince çizgiler kötü hissetmenize mi neden oluyor? Aynaya her baktığınızda dikkatiniz kusurlu bölgelere mi kayıyor? Bu sorulardan herhangi birine ‘evet’ yanıtını veriyorsanız botoks uygulaması için hazırsınız demektir. 

Botoks, yıllardır yaşlanma karşıtı tedavilerden en sık uygulanan oldu ve olmaya da devam ediyor. Hem erkek hem de kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen botoks, genç ve dinamik görüntüyü geri getirmede sihirli bir etki yaratıyor. Peki, bir kez botoks yaptırdıktan sonra tekrarlanmalı mı? Botoks uygulaması ne sıklıkla yaptırılmalı? Bu ve daha fazlası hakkında merak edilenleri Kocaeli Özel Konak Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak görev alan Op. Dr. Levent Aydar yanıtlıyor:

Op. Dr. Levent Aydar whatsapp butonu


“Merhaba, bugün sizlere Dila Hanım ile gerçekleştirdiğimiz botoks işleminden bahsedeceğim ve konu hakkında merak edilenlere de yanıt vereceğim. Dila Hanım’a uygulanan botoks işlemi öncesi ve 1 hafta sonrası halini görselde görebilirsiniz. Botoks işlemi ile kaz ayağı olarak adlandırılan göz kenarı çizgilerine işlem uygulayarak hastanın daha genç ve parlak bir cilde kavuşmasına yardımcı olduk.

Sadece 10-15 dakika içinde gerçekleştirilebilen ağrısız ve hızlı olan bu uygulama gün içinde bile yaptırılabilir ve ardından günlük hayata devam edilebilir. İşlem öncesi anestezik kremler ile bölgeyi uyuşturuyoruz, bu da acıyı en aza indiriyor. Uyuşan bölgeye hayalet iğne olarak adlandırılan incecik bir iğne ile kontrollü bir şekilde işlemi gerçekleştiriyoruz. İşlemin ardından 7. günde hastamızı kliniğe davet ederek kontrolünü gerçekleştiriyor, gerekli olan durumlarda ek doz uygulaması yapıyoruz. Tam da bu noktada ‘botoks sürekli tekrarlanmalı mı?’ sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Bir kere yapılan botoks uygulamasından sonra devamlı olarak botoks uygulaması yapmak zorunda değilsiniz. Botoks etkisi geçtiğinde uygulama yapılan bölge sadece ilk haline döner ve farklı bir deformasyon gerçekleşmez. Kişinin botoks işlemini yeniden uygulaması tamamen tercihtir.”

 

Ne Kadar Sıklıkta Botoks Yaptırmak Gerekir? 

Botoks sonrası

10 yıl boyunca 207 hastanın ankete katıldığı yeni bir araştırma, sık sık tekrarlanan botoks uygulamalarının sanıldığı gibi deformasyona neden olmadığını aksine kalıcı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Tüm kozmetik uygulamalarda olduğu gibi kırışıklık önleyici enjeksiyonlar da kalıcı değildir. Bu hastadan hastaya değişiklik gösterse de işlem ortalama 3-5 aylık bir ömre sahiptir. Bu sürenin sonunda dilediğiniz an işlemi yeniden yaptırabilirsiniz. 
 

Botoks Tekrar Yaptırılmazsa Kırışıklıklar Çoğalır Mı?

botoks sonrası

Botoks yaptırmak isteyenlerin ve bu uygulamayı ilk yaptıranların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de ‘Botoks etkisi geçtiği zaman deformasyon olur mu?’ yaptığımız araştırmalar ve İzmit Özel Konak Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak görev alan Levent Aydar’dan edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bu soruya; düzenli botoks kullanımı, belirli kasları daha az hareket ettirecek şekilde yeniden düzenler, bu da zamanla daha az uygulama ile daha pürüzsüz bir cilde yol açar.

Botoks etkisi geçtikten sonra yüzünüz doğal haline geri döner ve dinamik kırışıklıklar tekrar ortaya çıkar. Ancak botoks sonrası kırışıklık oranında bir artış ya da farklı bir deformasyon görülmez şeklinde yanıt verebiliriz. 


Yayınlanma tarihi: 01/03/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021