15 Soruda Botoks Rehberi

Botox

15 Soruda Botoks Rehberi

İlerleyen yaş dönemlerinde vücudun kolajen üretimi azalmaya ve cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Özellikle alın bölgesinde, kaş arasında, burun üst kısmında mimik ve kaygı çizgileri denilen çizgiler oluşurken, göz çevresinde kaz ayakları tabir edilen çizgiler derinleşme görülür. 

Botoks tedavisi bu çizgilerin oluşumunda etkili kaslara bağlı sinir uçlarının geçici olarak bloke edilmesiyle, cilt yüzeyindeki ince çizgi ve kırışıklıkları azaltarak, yeni kırışıklıkların oluşumunu geciktiren mikroenjeksiyon yönteminin adıdır. 

Rehberimizde; botoks uygulaması hakkında merak ettiklerinizi ve aşığdaki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

1. Kimler Botoks Yaptırabilir? 

Botoks 18 yaş ile 65 yaş aralığındaki sağlıklı herkese uygulanabilir. Çok mimik kullanan kişilerde ince çizgi oluşumu erken yaş dönemlerinden itibaren kendini göstermeye başlar. 

botox

Bu çizgilerin derinleşmeden önlenmesinde botoks etkili bir tedavidir. Yaşa bağlı çizgilerin oluşumu ise erken gençlik döneminin sonlarında 28 yaş civarı kendisini göstermeye başlar. 

Botoks uygulamasının bu erken dönemde tercih edilmesiyle yaşa bağlı ince çizgi ve kırışıklıkların oluşumu da geciktirilebilir. 

Botoks incelen dudak yapısının biçimlendirilmesi, dudak üzeri kırışıklıkların açılması, dudak kenarı çizgilerinin azaltılması, göz göz çevresi, alın ve burun üstü-kenarı oluşan çizgilerin azaltılmasına ihtiyaç duyan herkesce yaptırılabilir. Ayrıca tik tedavisi, terleme tedavisi, çene ve diş sıkma sorunu olan kişilerin tedavisi için de botoks uygun bir uygulamadır.  

2. Botoks Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Botoks uygulaması mutlaka konusunda uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Uygulama öncesi doktor; cilt yapısı, çizgilerin durumu ve bulunduğu alana göre kişiye en uygun dozu belirleyecektir. Uygulanacak doz kişiden kişiye değişir ve belli bir standardı yoktur.

Botoks uygulamasından 24 saat önce, uygulama sonrası morarma ve şişlik yaşanmaması için aspirin ya da aspirin türevi kan sulandırıcı ilaçlar alımı sonlandırılmalı, kan sulandırıcı etkiye sahip gıdalar tüketilmemelidir.

Vitamini içeren ilaçlar da kan sulandırıcı etkiye sahiptir, öncesi ve sonrası bir süre kullanımına ara verilmelidir.  Enjeksiyon noktalarının güneş ışınlarından korunması için Botoks sonrası yüzünüze koruma faktörlü güneş kremi kullanmanız gerektiği için yanınıza güneş kremi almanızı tavsiye ederiz. 

3. Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks ortalama 15-30 dakika içinde klinik ortamında, kişinin kas ve sinir yapısı incelendikten sonra uygulanır. İşlem öncesi cilt temizlenir ve lokal anestezi etkili bir krem sürülerek bölgesel uyuşma sağlanır.

Ortalama 15 dakika kremin etki etmesi için beklenir bu süre içinde doktorunuz botoks serumunu hazırlar. Toz halindeki botoks serum fizyolojiktir, tuzlu suda eritilerek enjektör hazırlanır. Uyuşmanın ardından ihtiyaç duyulan noktalara mikroenjeksiyon yöntemi ile botoks maddesi enjekte edilir. 

4. Botoksun Yararları Nelerdir?

Botoks uygulaması sonrası sonuçlar yaklaşık 1 hafta içinde görülmeye başlar. Etkisi ortalama 4-6 aydır. Bu süre içinde botoks sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır. Kasın fonksiyon kaybı ile birlikte ciltte oluşmuş kırışıklık görünümü azalır, cilt kendini toparlama şansını yakalar. 

Botoks uygulaması, kırışıklık gelişimi ile ilgili kasları gevşetir. Düzenli botoks uygulaması sonucunda kırışıklık ya da çizgi oluşmaya meyilli bölgeler kas hareketlerinden yoksun kalacağı için uzun vadede yaşlanma izlerinin oluşumu ertelenmiş olur. Mevcutta var olan kırışıklıklar uygulama süresince yok olur ancak uygulamanın etkisi geçtikten sonra geri döner. Bilinen en büyük avantajı, yeni çizgilerin oluşumunu önlemesidir. 

5. Botoksun Zararları Mıdır?

Çok nadir olmakla birlikte botoks ana maddesinin enjekte edildiği kas içinden vücudun diğer bölgelerine yayılabilme riski mevcuttur. Bu durum botulizm adı verilen bir tür gıda zehirlenmesine yol açar. Genellikle botoks uygulamasını takip eden 10 gün içinde gözlemlenebilen bu durum botoksun nadir ama bilinen zararlarındandır.

6. Botoksun Yan Etkileri Var mıdır? 

Botoks, nadir de olsa yan etkileri, zarar ve riskleri olan bir uygulamadır. Botoks, konusunda uzman güvenilir bir doktor tarafından yapılmalıdır aksi durumlarda; “Göz kapağında düşme, sarkma gibi sorunlar; bir ya da her iki kaş da birden şekil bozuklukları, eğrilik; dudak ve dudak çevresinde yaşanacak yanlış uygulama sonrası gülüş eğriliği yani gülüşte şekil bozukluğu; gözlerde kuruluk ya da aşırı sulanma” gibi sorunlar gözlemlenebilir. 

7. Botoks Uygulaması Yaptıranlar

botox yaptıranlar

8. Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks sonrası, enjeksiyon noktalarında kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu normal bir yan etkidir.  Bu etkinin süresini azaltmak, olası kanama ve ödem gibi oluşumları en aza indirmek için; 

 • İlk gün; öne eğilmekten, ağır egzersizler yapmaktan kaçınmak önemlidir, 

 • İlk 2 gün yüz yıkamak, makyaj yapmak, cilt temizliği gibi uygulamalar yapılmamalı, bölge kuru ve nemden uzak tutulmalıdır,

 • Botoks sonrası yatış pozisyonu çok önemlidir. Uygulamanın yapılmasını takip eden 4 saat uyku uyunmamalı, özellikle ilk 3 gün, uygulanan botoks etki süresinde çift yastık ile baş bölgesi yükseltilmeli ve sırt üstü uyku pozisyonu benimsenmeli, yüzün sıkışacağı-buruşacağı uyku pozisyonlarında yatılmamalıdır,

 • Botoks sonrası cilt bakımı, kaş aldırmak, saç boyatmak gibi kozmetik işlemler için 1 hafta bekleme süresi önerilmektedir. Bu gibi işlemlerin botoks öncesi tamamlanması daha doğru olacaktır,

 • Havuz enfeksiyon riski en yüksek yerlerden biridir. Botoks sonrası ilk 3 gün havuza girilmemeli; hamam- sauna gibi buhar ve sıcak ile temas edilecek alanlardan uzak durulmalıdır,

 • Botoks uygulanan bölge güneş ışınlarından korunmalıdır. Bu nedenle uygulamanın hemen sonrası klinikten çıkarken dahil olmak üzere güneş kremi ile yüz bölgesi korunmalıdır,

 • Ödem ve kanama riski doğurur, botoks uygulaması öncesi ve sonrası alkol alınmaması önemlidir.

Botoks enjeksiyonları ortalama 4-6 ay etki süresine sahiptir. Bu süreden maksimum seviyede faydalanmak için uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken kurallara uymak; aşırı alkol-sigara tüketiminden uzak durmak, güneş ışınlarından korunmak ve stres gibi olumsuz durumlardan kaçınmak önemlidir. 

9. Botoks Fiyatları

Uygulamanın yapılacağı bölge ya da bölgeler, işlemde kullanılacak ürünün markası (Botoks adını Botox markasından alır. Botoks işlemlerinde FDA onayını almış DYsports ve Botox markaları tercih edilmelidir) işlemi gerçekleştirecek doktor ve klinikten kliniğe farklılık gösterir. Yüz bölgesi botoks fiyatları ortalama 800 TL ile 1.500 TL fiyat aralığında uygulanır. 

Bu ücrete göz, göz çevresi, alın, kaş arası ve dudak çevresi gibi alanlar dahildir. 

Aşırı terleme, migren, şaşılık, istemsiz kas kasılmaları (distoni), kuru göz ya da göz sulanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de Botoks etken maddesi “Clostridium Botulinum” kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı botoks uygulamalarının fiyatları estetik amaçlı uygulamalardan farklı ücretlendirilir. Örneğin çene sıkması sorunu gibi bir distoni problemini bloke etmek amaçlı botoks uygulaması 1.500 TL’den başlayan fiyatlarla yapılır. 

Ankara’da botoks fiyatları 600 TL -1.100 TL arasında gerçekleştirilirken İzmir’de bu fiyat 750 TL -1.200 TL arasında yapılmaktadır.

Botoks uygulaması fiyatlarında büyük şehirler arasında en yüksek fiyat aralığı sahip şehir İstanbul'dur. İstanbul’da 850 TL’den başlar ve seçilen doktor, konum ve klinik özelliklerine göre 2.000 TL’ye kadar çıkabilir. 

10. Botoks Kremi Etkileri, Yararları ve Zararları 

Botoksa alternatif olarak piyasada kolaylıkla bulunabilen, etki süresi 24 saat ile sınırlı bazı kozmetik ürünlerde mevcuttur. Botoks etkili kremler, gün içinde kişiyi istenilen estetik düzeyde sonuçlarla tatmin etse de etki süresi sınırlıdır. Botoks uygulaması 1 yıl içinde 2 sefer tekrarı yeterli kabul edilirken botoks kremlerini sürekli kullanmak gerekir. Kozmetik bir üründür, kimyasal bazlıdır. 

Botoks kremi, enjektör ve uygulamanın sonuçlarından endişe duyan kişiler için alternatif bir seçim olarak karşımıza çıkar. İçeriğinde cildin yapı taşlarını destekleyici aminoasitler ve vitaminlerle zenginleştirilmiş kremlerdir. Fiyatları botoks uygulaması ile karşılaştırıldığında 5’de 1 fiyat aralığında satışa sunulur. 

11. Botoks Hangi Maddeden Yapılır?

Botoks; "Clostridium botulinum" isimli bakteriden üretilerek, laboratuar ortamında ilaç haline getirilmiş bir proteindir. 

12. Botoks Hangi Bölgelere Yapılabilir?

 • Alın bölgesindeki yatay ve derin çizgiler,  

 • İki kaş arası, çatık kaş ifadesi veren çizgiler,   

 • Göz çevresindeki çizgiler, kırışıklar 

 • Alt göz kapağındaki çizgiler, 

 • Burun köküne yakın yatay çizgiler, 

 • Üst ve alt dudak dikey çizgiler, 

 • Kaşların yukarı kaldırılması

 • Dudak kenarlarının yukarı kaldırılması 

 • Burun ucunun kaldırılması, 

 • Boyun bölgesindeki yatay ve dikey çizgilerin tedavisi, 

gibi estetik kaygılı alanların tedavisinde botoks tercih edilebilir. Ayrıca şaşılık, migren, terleme, istemsiz kas kasılmaları (distoni), kuru göz ya da göz sulanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de botoks tercih edilen bir yöntemdir. 

13. Botoks ve Dolgunun Farkları

Botoks ve dolgu uygulamaları birbirinden farklı şekilde çalışan yöntemlerdir. Her ikisinin de ortak hedefi kişiyi kırışıklıklardan kurtarmak olsa da, işleyiş biçiminde önemli farklar vardır. 

Botoks; etki alanı olan bölgelerde yüz hareketleri veya ifadelerinin neden olduğu kırışıklıklar üzerinde çalışır. Bunu sağlamak için botoks etken maddesi kas içine enjekte edilir. İlgili kaslar geçici süreliğine bloke edilerek kırışıklık oluşumu durdurulur, mevcut kırışıklık düzeyinde etki süresi boyunca açılma sağlanır. Etki süresi 4-6 aydır. 

Dolgu uygulamalarında ise; dolgu maddesi ihtiyaç duyulan bölgelerde deri altına enjekte edilerek cilt katmanı doldurulur. Böylece kırışıklık, sarkma ve benzeri sorunlara sahip bölgelere geçici hacim eklenerek, sorunlu görünüm yumuşatılır. Dolgu uygulaması herhangi bir kas hareketine sınırlama getirmez. Tercih edilen dolgu maddesinin içeriğine göre etki süresi 8-12 ay aralığındadır. 

14. Botoksla Migren Tedavisi

Bir ay içinde 3’ten fazla migren atağı olup, ağrı kesiciler ile tedaviye cevap alınamayan kişilere Botoksla migren tedavisi yapılabilir. Botoksla migren tedavisinde, migren ataklarına neden olan kasların bloke edilerek, ağrıya neden olan kasların aşırı kasılması önlenir. Tedavi; 7 farklı alın bölgesi içinde 31 noktaya botoks enjekte edilmesiyle yapılır. Tedavinin etki süresi 6-8 aydır. Süre sonunda tedavi tekrarlanır. 

15. Botoksla Terleme Tedavisi

El ayası, koltuk altı, ayak tabanı gibi bölgelerde aşırı terleme şikayeti olan kişilerin, ilgili bölgedeki terlemeye neden olan kolinerjik sinirlerin bloke edilmesi ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Botoksla terleme tedavisi; terlemenin görüldüğü bölgede iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra ilgili bölgedeki 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite botoks enjekte edilmesiyle yapılır. Tedavinin etki süresi ortalama 6 aydır, süre sonunda tedavi tekrarlanır. 

 

Yayınlanma tarihi: 26/09/2018

-

Son Güncellenme: 10/02/2021

Botox ile ilgili yazılar