Botoks mu, dolgu mu daha uygun olur?

Botox

Dolgu ve botoks uygulamaları hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Doğal dokunuşlar son dönemde daha fazla tercih ediliyor. Bunun için de dengeli bir şekilde dolgu ve botoks uygulamaları yapılıyor. 

dudak dolgusu nasıl uygulanır

Ameliyatsız yöntemlere ilgi gün geçtikçe artıyor. Dolgu ve botoks cerrahinin yerini önemli ölçüde aldı.

Doç. Dr. Serhan Tuncer

Yüz estetiğinde trendlerin çok sık değiştiğini ve her geçen gün yeni uygulamalarla karşılaştığımızı belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serhan Tuncer, yıllar içinde değişmeyen tek şeyin ise doğal güzellik arayışı olduğunu vurguladı.

 “Kadınlar estetikli görünmek yerine daha genç, daha doğal bir görünüm istiyorlar” dedi.

Hedeflenen doğal güzelliğe en etkili yöntemler

Dolgu ve Botoks bilndiği gibi doğal olmayan bir görüntüye sebep olmuyor aksine  doğru uygulandığı takdirde doğal bir güzellik için çok etkin bir yöntem olduğunu ifade eden  Prof. Dr. Serhan Tuncer, şunları söyledi: “Kadınlar yoğun iş temposunda estetik ameliyatlar yerine daha basit uygulamalarla iyi sonuç veren yöntemler peşinde koşmaktadır.

Botoks nasıl uygulanır?

Enjeksiyon şeklinde uygulanana ve uygulama süresi kısa olan bu yöntemlerin iyileşme dönemi de olmuyor, sosyal yaşantıya hemen dönülebiliyor. Bu uygulamalar yıllardır güvenle kullanılmakta ve yeni uygulama teknikleri sayesinde çok daha iyi ve doğal sonuçlar alınabilmektedir.”

Herkesin kırışma şekli farklı!

Dolgu ve botoksun ne olduğu tam olarak bilinmediğinden zaman zaman birbirleriyle karıştırıldığının da altını çiziyor. Bu yöntemler biririnden tamamen farklı diye aktarıyor.

Dudak dolgusu sonrası

Botoxun yüzdeki mimik kaslarını geçici olarak zayıflattığını, bu sayede ince mimik çizgilerinin yumuşamasına ve kırışıklıkların azalmasına neden olduğunu kaydeden Prof. Dr. Serhan Tuncer, Botox ve Dolgu uygulamalarında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle özetledi:

“Botox uygulamaları hastaya özgü olmalıdır. Herkesin mimik alışkanlıkları, mimik kaslarının kuvveti birbirinden farklıdır.

Bu nedenle de herkesin kırışma şekli farklı farklıdır. Hastaya göre belirleyeceğimiz tedavi planıyla çizgileri azaltmayı ve yumuşatmayı sağlarken doğal yüz görünümünü de korumayı hedefliyoruz.

dudaak dolgusu öncesi sonrası

Botoksun, yaklaşık 4-6 ay içerisinde etkisi azalarak kaybolur ve bu dönem sonunda uygulama tekrarlanır. Dolgular ise daha çok yüzde hacim kaybı olan bölgelerde tercih edilir.

Çok farklı maddelerden üretilen Dolgu maddeleri mevcuttur. Bunlar içerisinde bugün en güvenli olduğu bilinen ve normal dokuya benzerliğiyle en doğal sonucu veren hyaluronik asit içeren Dolgulardır.

Aslında insan vücudunda da bulunan hyaluronik asitin labaratuvar ortamında yüksek teknolojiyle üretilmesi sonucu elde edilen Dolgular enjektör içerisinde uygulamaya hazır halde kullanıma sunulmaktadır.

Normal insan dokusuna en uyumlu olan, en az reaksiyon ve allerjik etkilere sebep olan hyaluronik asit Dolgular uygulandığı bölgede 12-18 ay kadar kalarak etkilerini göstermektedir.

botoks uygulaması

Vücutta erimeyen ve kalıcı olan Dolguların ise çok fazla reaksiyona sebep olduğu vücudun bunları kabul etmeyerek tedavisi zor komplikasyonlara sebep olduğu görülmüştür.

Bugün dünyada kalıcı Dolguar tamamen terk edilmiştir.

Dolgu ve botoksun etkileri ve uygulama alanları birbirinden farklı olmakla birlikte çoğu zaman birarada kullanılmaktadır.

Yüzdeki yaşlanma etkileri bir bütün olarak düşünüldüğünde bu iki uygulama birbirini tamamlayıcıdır ve kombine olarak uygulandığında yüzün bütününü gençleştirirken yüzün estetik üniteleri arasında daha doğal ve yumuşak geçişler elde etmeye olanak verir.

Dolgu ve botoks uygulamalarından en iyi sonucu alabilmek için, bilinçli hasta, deneyimli uygulayıcı ve doğru ürün üçgeninin tamamlanması gerekir.”

Botoks ve dolgunun kullanım alanları

Dolgu ve botoksun en çok uygulandığı yerler, kaş arası ve alındır. Ancak yüzde, bunlar dışında da uygulama alanları vardır.

•Mimik çizgileri yüzün daha çok üst yarısında oluştuğundan Botox

•Dolgu uygulamalarından en çok faydalanılan bölgeler ise dudaklar, elmacık kemiklerinin üzeri, orta yüz bölgesi, göz altı oluğu, yanak-dudak kenarı arasındaki çizgiler, yanaklar, kaşlar ve çenedir .

Neden dolgu tercih ediliyor?

Yıllar içinde yaşlanan yüz hem hacim kaybetmettiği için  hem de yerçekiminin etkisiyle bazı yapılar yer değiştirmektedir.

Bunun sonucunda da yüzde bazı oluklar, çukurlar ve derin çizgiler oluşur.

Bu çizgiler ince mimik çizgilerinden farklıdır. Yüz Dolguları, sadece bu çizgileri doldurmak amacıyla değil ayrıca yüzün kaybolan hacmini yerine koyar, dokuları kaldırma (lifting) etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirmiş yapıları tekrar eski yerlerine alır ve hyaluronik asitin cildi canlandırma etkisiyle deri kalitesini ve parlaklığını artırır.

Kaliteli dolgunun farkı

Piyasada çok sayıda hyaluronik asit dolgusunun bulunduğuna dikkat çeken Tuncer, her üretici firmanın bu ürünü farklı teknolojiler kullanarak ürettiğini söyledi.

Kaliteli bir dolgunun yüz gençleştirme etkilerini sağlarken uygulandığı dokuda yumuşak ve doğal bir his vermesi ve dokunulduğunda ele gelmemesi gerektiğinin altını çizdi. “Bunları sağlayan üst düzey teknolojiyle üretilmiş, çok kaliteli Dolgu maddeleri bulunmaktadır. Bir hekim tarafından uygulanması gereken bu Dolgular hakkında uygulama öncesinde mutlaka doktorunuzdan ayrıntılı bir bilgilendirme isteyin" dedi.


Yayınlanma tarihi: 15/08/2018

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Botox ile ilgili yazılar