'Bekaret Onarımı' Ameliyatı Yasaklanacak

Kızlık Zarı Onarımı (Kızlık Zarı Diktirme)
Kızlık Zarı Onarımı (Kızlık Zarı Diktirme) tedavisinde öne çıkan doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

'Bekaret Onarımı' Ameliyatı Yasaklanacak

Kadınların kızlık zarının sağlam olup olmadığını görmek için muayene edildiği bekaret testi ve onarım ameliyatı İngiltere ve Galler'de yasaklandı.

Kuzey Batı Durham Muhafazakar Milletvekili Richard Holden, Sağlık ve Bakım Yasasına her iki prosedürü de yasaklamayı amaçlayan bir madde getirdi. Bekaret onarımı yapan doktorlar veya ebeler hapis cezasına çarptırılmalıdır önerisinde bulundu.

Bununla birlikte, gündeme bu prosedürler yasal olarak yapılmazsa, bu tarz tedavilerin merdivenaltı işletmelerde yapılma olasılığını artıracağı da tartışıldı.

Tıp uzmanları ise vajina girişinde bir zar tabakasının onarımı olan kızlık zarı ameliyatının müdahaleci, istismar edici ve bilim dışı olduğunu söylüyor.

İnsan Hakları

insan haklarıHem Dünya Sağlık Örgütü hem de Birleşmiş Milletler'e göre bir insan hakları ihlali olarak geçen bekaret testi, İngiltere’de 150-300 £ arasında değişken fiyat ortalamasında yapılıyor.

Uzmanlar, en az 20 ülkede uygulanan bekaret testlerinin, bir kadının veya kızın seks yapıp yapmadığını anlayabilecek bir kanıt olmadığını çünkü kızlık zarının tampon kullanımı ve egzersiz de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı yırtılabileceğini söylüyor.

İran Kadın Hakları Örgütü (IKWRO) bu kampanya yasağını destekliyor.

Aisha'nın Hikayesi

bekaretAisha (gerçek adı değil) iki yıl önce nişanlanmasından kısa bir süre önce ailesi tarafından Londra'daki bir klinikte bekaret testi yaptırmaya zorlandı.

Ailesi onun Pakistan'daki bir kuzeniyle kendi isteği dışında evlenmesini onaylamıştı.

Testi geçemeyen Aisha daha sonra kardeşleri ve babası tarafından dövüldü.

Ailenin "namusunu" geri kazanmak için kızlık zarı ameliyatı olmasını talep ettiler.

Ancak Aisha, ameliyatı olmayı reddetti ve sonra aile evinden kaçtı.

Bir Başka Vaka

bekaret kemeriAblası Banaz'ın öldürülmesinin ardından sözde namusa dayalı şiddete karşı kampanya başlatan IKWRO'dan Payzee Mahmod, "Kızlar bize geliyor ve bu testlerden geçtiklerini ve bu prosedürün olmasını istediklerini bize bildiriyorlar. Eğer bakire değillerse ilk gece, ölümcül sonuçlara yol açabilecek namusa dayalı istismar riski altında oluyorlar.”

İçişleri Bakanı Priti Patel ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'e bu "iğrenç, taciz edici uygulamanın" yasaklanması hakkında bir mektup yazan Freedom hayır kurumu kurucusu Aneeta Prem, Güney Asya kökenli kızlardan ve kadınlardan gelen yardım çağrılarında bir artış olduğunu fark etti ve birçoğu şikayet etti.

“Görücü Usulüyle Evlenmeden Önce Test Yaptırmaya Zorlandılar”

bekaret testiPrem sözlerine şöyle devam etti: “Görücü usulüyle evlenmeden önce test yaptırmaya zorlandılar. Damatların ailelerinin sadece gelinin resmini ve eğitim durumunu değil, aynı zamanda onun bakire olduğuna dair bir sertifika istediğini gördük”.

Bu konuyla ilgili endişeleri araştıran Genel Tıp Konseyi'nden Prof Colin Melville şunları söyledi:

'Bir doktorun, hastanın isteklerine karşı veya yetkisiz bir işlem uyguladığını duymak bizi çok endişelendiriyor. Yönergemiz açık; bir doktorun rehberliğimizi ciddi veya ısrarlı bir şekilde ihlal etmesi durumunda, harekete geçeceğiz.

Yeniben'de genital estetik tedavisinde öne çıkan doktor olmak için tıklayın!


Yayınlanma tarihi: 17/11/2021

-

Son Güncellenme: 18/11/2021

Başa Dön