Bariatrik Cerrahi Sonrası Sırt Germe

Post Bariatrik Cerrahi
Post Bariatrik Cerrahi tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Derya Kılınç tarafından yazılmıştır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Sırt Germe

Son 30 yılda 857 milyondan 2,1 milyara yükselen obezite hastalığı artarak devam ediyor. Bu sorunu yaşayan çoğu hasta mide küçültme operasyonu ya da diyetle bu sorundan kurtulabiliyor. Ancak bu kilo verme sonrasında hastanın vücudunda istenmeyen deri sarkmaları yaşanabiliyor. Obezite cerrahisi sonrası vücut toparlama operasyonları ile hastalar bu sarkma sorunlarından kurtulabiliyor. Bariatrik cerrahi sonrası sırt germe bu operasyonlar arasında sıklıkla uygulanan işlemlerden biri. Kısaca sırt germe estetiği olarak tanımlayabileceğimiz bu cerrahi işlem ile sırt bölgesinde bulunan fazla deri alınıyor ve sırt bölgesi daha estetik bir görünüme kavuşuyor.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Öçsel post bariatrik cerrahi sonrası estetik ameliyatları şu şekilde özetliyor:

Op. Dr. Hakan Öçsel whatsapp butonu
 

“Bilindiği gibi tüm dünyada obezite ciddi oranda artış gösteriyor. Ancak ilerleyen teknolojilerle uygulanan işlemler obezite hastalarının hayatını değiştiriyor ve ciddi oranda kilo vermelerinde yardımcı oluyor. Verilen bu kilolar sporla desteklense bile vücutta belirli deformasyonlara sebep olabiliyor. Bu deformasyonlar genel olarak karın bölgesi, meme bölgesi, sırt, iç bacaklar, kalça ve pop, yüz bölgesinde yaşanıyor. Bariatrik cerrahiden 1 yıl sonra kilo alımı durmuş ve dengelenmiş hastalara karın bölgesi germe, sırt estetiği, liposuction, yağ transfer işlemleri, iç bacak bölgesi germe, kol sıkılaştırma ve meme dokusu düzenleme gibi işlemler uygulanıyor. Vücut kontür cerrahisinde işlem yapan tecrübeli bir hekim olarak hastalarımızın hayatlarında yaşadığı estetik değişime katkıda bulunmak bizim için son derece kıymetlidir.”

Sırt Germe Ameliyatı Nedir?

Aşırı kilo alıp verme ve diğer nedenlerle sırt bölgesindeki deri ve kas dokusunda değişimler yaşanıyor. Bu değişimleri deri ve deri altı dokularında büyük miktarda hacim artışı, deri elastikiyetinin azalması ve kasların gevşemesi olarak sıralayabiliriz. Özellikle kilo verme sonrasında deri ve deri altı dokularının miktarında büyük bir azalma yaşanıyor ve bu bölge çoğu zaman yeterince toparlanamıyor. Çünkü genişlemiş olan deride deri elastik lifler birbirinden ayrılıyor. Bu görüntü diyet ya da egzersizle değil bir vücut germe ameliyatı olan sırt estetiği ile düzeltilebiliyor. 

Sırt Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

sırt germe ameliyatı

Bu ameliyatta; koltuk altı ve kürek kemiklerinin üzerinde bulunan alan, meme yanları ve çoğu zaman memenin alt bölgesine doğru uzanan sutyen hattı bölgelerinde bulunan fazla yağlar alınıyor. Üst sırt bölgesine yapılan bu uygulama sutyen hattı estetiği olarak da adlandırılıyor. Bu işlemle sırt bölgesinde bedensel küçültme amaçlanıyor. Ancak hastaların durumuna göre sadece yağ fazlalığının alınması yeterli bir işlem olmayabiliyor. Bunun sonucunda da sutyen hattı bölgesinden kürek kemiklerine kadar uzanan hat boyunca deri germe işlemi ile fazla deri alınıyor. 

Sırt germe operasyonunda işleminde genel olarak yatay kesi açma uygulanıyor. Kasların daha sıkı bir forma getirildiği bu işlemin ardından hasta hem fiziki bir yükten kurtuluyor hem de daha estetik görünen bir sırta sahip oluyor. Zayıflama cerrahisi sonrası sırt germe ameliyatı genel anestezi altında yapılıyor ve ortalama 2 saat sürüyor. Genellikle hasta 1 gece boyunca hastanede kalıyor. Her ameliyat öncesinde olduğu gibi sırt yağ alma ameliyatında da hasta sigara içiyorsa ameliyattan 1 ay önce bırakması isteniyor. Yine ameliyat öncesi kan sulandırıcı ve diğer ilaç kullanımları sorgulanıyor ve süreç bu doğrultuda planlanıyor. 

Sırt Germe Ameliyatı Sonrası

Hem kadın hem de erkekler için uygulanan sırt germe ameliyatı sonrası görülen iz, kişinin cilt kalitesine göre farklılık gösterse de ortalama olarak 9 - 12 ay sonra solmaya başlıyor. Üst sırt germe işleminin ardından kişinin üst bölgesinde daha estetik bir görünüm ve daha sıkı bir cilt dokusu elde ediliyor. Back lift olarak adlandırılan bu işlemde sırt liposuction ile birlikte gerçekleştirilen bir uygulama ile düzeltiliyor. İşlem sonrasında kalan iz iç çamaşırı ya da mayo çizgisi hattında kalıyor ve zamanla soluyor. Obezite tedavisi sonrası gerekli bir işlem olan post-bariatrik cerrahide sırt germe uygulamaları hastanın yaşam kalitesini artırıyor. 


Yayınlanma tarihi: 25/03/2021

-

Son Güncellenme: 20/04/2021