Ayak Estetiği Olmak Mümkün

Ayak Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Ayak Estetiği Olmak Mümkün

Dost başa düşman ayağa bakıyor, ayaklarının görüntüsünden memnun olmayan kadınların imdadına ayak estetiği  yetişiyor.

ayak estetiği

Sandaletler, açık ayakkabılar ve terliklerin giyilmeye başladığı bahar ve yaz aylarında, ayaklarının görüntüsünden memnun olmayan kadınları bir sıkıntı sarıyor. Sadece estetik güzellik için değil, ayak sağlığı açısından da önem taşıyan ayak estetiği ameliyatları bu noktada devreye giriyor.

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları ve Plastik cerrahlar tarafından yapılan ayak estetiği ameliyatlarında öncelikle ayakta fonksiyonel bir bozukluk olup olmadığına bakılıyor. Ayakların estetik görüntüsünü bozan bir çok neden bulunuyor.

Ayakta şekil bozukluğu nedenleri arasında:

 • ‘Halluks valgus’ olarak adlandırılan başparmakta şekil bozukluğu
 • İkinci ve üçüncü parmaklarda oluşabilen kıvrılma yani ‘çekiç parmak’
 • Serçe parmakta doğuştan içe dönüklük
 • Serçe parmağın dış kenarında nasırlaşma
 • 2. parmakta aşırı uzunluk
 • Kemik yapısından kaynaklanan ayak tabanında nasırlaşmalar
 • Kemik kısalıklarına bağlı şekil bozuklukları
 • Doğuştan formal bozukluklar
 • Kemik çıkıntıları
 • Düztabanlığa bağlı şekil bozuklukları
 • Nörolojik (sinirsel) hastalıklara bağlı ayak şekil bozuklukları
 • Eski ayak kırıklarına bağlı şekil bozuklukları yer alıyor.

Uzmanlara göre; ayak yapısına ve sağlığına büyük ölçüde zarar veren topuklu ayakkabıların uzun süre kullanımı, ayağın biyomekanik yapısını bozan önemli faktörler arasındadır.

Ayak Estetiği Ameliyatları

ayak estetiği ameliyatı

Hem sağlığı hem de estetik görüntüyü etkileyen problemleri ortadan kaldırmak için çeşitli ayak estetiği ameliyatları bulunuyor. Son yıllarda oldukça konuşulan Sindirella ayağı estetiği, baş parmak çıkıntısı ameliyatı, botoks ayak bileği inceltme ve yapay ayak tabanı enjeksiyonu gibi operasyonlar sayesinde, hanımlar ayaklarında diledikleri görüntüye kavuşuyor.

           1- Sindirella Ayak Estetiği

Sindirella ayak estetiği; ayak parmaklarının uzatılıp kısaltılması, kıvrık olan parmağın düzeltilmesi, dar ayakkabı kullanabilmek için parmaklardan bir tanesinin alınması, yüksek topuklu ayakkabı giyebilmek için ayak ön tabanına yağ enjeksiyonu uygulamalarını kapsıyor.

Toplumumuzun geniş, yayılmış, sırt bölgesi kavisli, etli ayak yapısı Sindirella estetiğine olan ilgiyi her geçen gün artırıyor.

           2- Baş parmak çıkıntısı / Halluks Valgus

Halluks Valgus

Ayak başparmağı ekleminde, çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen deformasyonun düzeltilmesi için tarak kemiğinin açısı değiştiriliyor. Ameliyat için cerrahın tercihine göre çeşitli vida sistemleri uygulanıyor. Uzmanlar ameliyatın bir traşlama ameliyatı olmadığının altını çiziyor.

           3- Ayak Terlemesine Karşı Botox 

Ayak tabanına uygulanan botoks yaklaşık 2 mm. derinliğe sahip ince uçlu iğnelerle enjekte ediliyor. Yaklaşık olarak, 30 dakika süren işlemde lokal anestezik maddeler kullanılıyor. Uygulama ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi bir kaç kat azaltıyor ve etkisi 6 ay sürüyor.

           4- Ayak Bileği İnceltme 

Ayak bileklerinin kalınlığından şikayetçi olan insanların en çok merak ettiği ameliyatlar arasında ayak bileği inceltme ameliyatı bulunuyor. Muayene esnasında bileğin kalınlığına fazla yağ hücrelerinin sebep olduğuna kanaat getirildiği durumlarda mini kanüller ile yağlar aspire ediliyor. Bu sayede; ayak bileği daha zarif ve ince bir görünüme kavuşuyor.

           5- Yapay Ayak Tabanı Enjeksiyonu

Hanımların modaya uygun yüksek topuklu ve dar ayakkabıları rahat kullanabilmesi için, kemik çıkıntısı olan yerlerde yağ yastığı desteği olması gerekiyor. Bu destekler zayıf ise jel içeren sentetik dolgular yapılarak, ayağın ayakkabı ile temas eden yerlerine destek sağlanıyor. Yaklaşık olarak 15 dakika süren işlemin etkisi 1 yıla kadar uzuyor.

İngiltere'de sıkça uygulanan bu yöntemin fiyatı yaklaşık 380-400 Sterlin civarında. Topuk dolgusu denilen bu yöntem sayesinde ayaklara yastık görevi gören dolgular ayakların rahat etmesini sağlıyor. Bu estetiğe de İngiltere'de estetik cerrahlar, "Loub Estetiği" adını vermişler.


Yayınlanma tarihi: 21/06/2017

-

Son Güncellenme: 16/03/2021

Ayak Estetiği ile ilgili yazılar