Avustralya’da Dermatolog Lanzer ve Yaptığı Tehlikeli Operasyonlar Konuşuluyor


Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Avustralya’da Dermatolog Lanzer ve Yaptığı Tehlikeli Operasyonlar Konuşuluyor

Avustralya'nın en büyük ünlü estetik kliniklerinde yapılan çok sayıda uygulama plastik cerrahlar tarafından "tehlikeli" ve "şaşırtıcı" olarak ifade edildi.

Dr Daniel Lanzer, estetik cerrahiden servet kazanmış Avustralyalı bir dermatolog. Ülke çapında klinikleri ve hastaneleri var, TV şovlarına ev sahipliği yapıyor ve sosyal medya sayesinde çevrimiçi milyonlarca takipçisi var.

Bununla birlikte, Four Corners, Sydney Morning Herald ve The Age tarafından ortak bir soruşturmada ortaya çıkarılan videolar, fotoğraflar ve mesajlarla yüzleşmek zorunda kaldı zira bu parıltı yaşamın ve uygulamalarında arkasında bazı çirkin gerçekler yatıyordu.

'Bu inanılmaz derecede tehlikeli'

Dr. LanzerDr Lanzer anestezi altındaki bir erkek hastaya liposuction yaparken Dolly Parton şarkısı Jolene'i söyleyerek dans etti. Avustralya Plastik Cerrahlar Derneği'nin eski başkanı Mark Ashton ise bu durumun "tehlikeli, saygısız ve şaşırtıcı" olduğunu söyledi.

Uzman Plastik Cerrah Patrick Briggs ise liposuctionın risklerinden birinin kanülle bir organa veya aorta nüfuz etme olasılığı olduğunu söyledi ve ekledi: "Aslında bu kanülün nerede olduğunu izlememek, odaklanmamak son derece tehlikelidir".

Estetik cerrahın TikTok'ta 5 milyon takipçisi var. Dr Lanzer, sosyal medya platformlarında paylaşmak için prosedürler de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi grafik ayrıntılarıyla filme alıyor.

Bir videoda, bir hastaya liposuction yaparken doğru çekim yapamadığı için personeli azarlıyor.

Hijyen Kurallarına Uyulmamış

hijyen kurullarıLanzer'in kliniklerinde çekilen fotoğraflarda ayrıca, mutfak buzdolaplarında depolanan insan yağı, su şişelerinin yanında duran şırıngalar ve bir bavulda saklanan cerrahi aletler apaçık gözüküyor.

Çalışanlara plastik alışveriş torbaları verilerek, evlerine giderken, lipo sonrası biriken insan yağını almalarını ve mahalle çöplerine atmaları bile söylenmiş.

Four Corners, Dr Lanzer'in Sidney muayenehanesinde, ayakkabı ve diğer kişisel eşyaların yanında saklanan cerrahi aletleri gösteren bir deponun videosunu yayınladı fakat Dr Lanzer, klinikleriyle ilgili bir sorun olduğunu reddetti.

"En yüksek hijyen ve güvenlik standartlarına sahibiz" diyor ve ekliyor: "Bu nedenle, son 30 yılda enfeksiyon oranım çok düşüktü.”

Estetik Cerrahinin 'Vahşi Batı' İzleriyle Yaşayan Hastalar

hasta dikişleriHastaları ise yara izlerinin kaldığını ve hayatlarının "mahvolduğunu" söylüyor.

Uluslararası alanda tanınan plastik cerrah Lawrence Gray, bir seferde 5 litreden fazla yağ alınmasının tehlikeli olduğunu söylüyor: "Bu miktarda dokuyu çıkarmaktan bahsediyorsanız, aşırı sıvı yüklenmesi ve solunum problemleri ve hatta kalp durması yaşanabilir. "

Dr Lanzer ise mega liposuction'ın "öncüsü" olmaktan gurur duyduğunu söylüyor. Lanzer, "Son 30 yılda, tek bir ciddi komplikasyon olmadan, kelimenin tam anlamıyla binlerce vakayı gerçekleştirdim," diye ısrar ediyor.

Dr Lanzer, "Biliyorsunuz, Avustralya'da şanslıyız"

dr. daniel lanzer
Dr Lanzer'in ABD merkezli bir plastik cerrahla yakın tarihli bir çevrimiçi sohbette, cerrahların dava edilme risklerini tartıştı. Dr Lanzer, "Biliyorsunuz, Avustralya'da şanslıyız" dedi ve ekledi "Hükümet birkaç yıl önce yasayı değiştirdi.

Dava açmak için çok kötü bir şey yapmanız gerekiyor. Artık böyle bir şey yok."


Yayınlanma tarihi: 26/10/2021

-

Son Güncellenme: 26/10/2021