Anne Adaylarının En Çok Merak Ettiği 9 Estetik Sorusu

Karın Germe
Karın Germe tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Anne Adaylarının En Çok Merak Ettiği 9 Estetik Sorusu

Annelik, pek çok kadının sahip olmayı istediği ve çok önem verdiği bir konu. Anne olma hayali kuran kadınların tamamı, gebelik süreçlerini hem bebekleri hem de kendileri için mümkün olduğunca sorunsuz atlatmak isterler.

Bu sebeple meme ve karın bölgesi ile ilgili yaptırmayı düşündükleri estetik uygulamaların gelecekte gebelik sürecini nasıl etkileyeceği ile ilgili de sorgulamalara girebilirler.

anne ve patik

Op. Dr. Atilla Adnan Eyüboğlu, estetik operasyon ve uygulamalarının gebelik süreci ve emzirmeye olan etkileri ile ilgili bilgiler verdi.

İleride anne olmayı planlayan kadınların estetik uygulamalarla ilgili merak ettiği pek çok soru mevcut. Özellikle de karın germe ve meme büyütme-küçültme uygulamaları bu soruların başında geliyor.

1. Protez ile meme büyütme uygulaması, ileride emzirmeye engel olur mu?

anne bebeğini emziriyor

Meme büyütme ameliyatlarında protezin uygulanacağı bölge önemlidir, protezler meme dokusunun altına yerleştirileceği için meme bezine zarar verilmez. Emzirmeye yönelik kas altı, üstü veya kas fasyasının arasına uygulanan protezler de emzirmeye engel olmaz.

2. Ameliyat kesinin konumu emzirmeyi etkiler mi?

anne ve estetik

‘Inframammary fold’ şeklinde adlandırılan ve memenin alt çizgisinden yapılan kesiler emzirmekle ilgili hiçbir soruna yol açmaz. Ancak meme başı etrafında yapılan kesiler bazen süt bezlerine zarar verebilmektedir.

3. Meme büyütme uygulamasının ardından his kaybı yaşanır mı?

Meme protezi işleminden sonra memede kalıcı bir duyu kaybı yaşanması genellikle söz konusu değildir. Protez ilk uygulandığında meme bezinde belirli bir miktar sıkışma yaşandığından işlem sonrasında hissiyat kaybı yaşanabilir ancak bu geçicidir. Aynı şekilde emzirmeye de zarar vermez.

4. Meme küçültme işlemi ileride emzirmeyi engeller mi?

siyahi anne bebek emzirme

Meme küçültme operasyonlarında meme çok büyükse veya aşırı sarkma varsa bir miktar süt bezlerinden alınması gerekebilir. Kadınlarda ortalama 15-20 arası süt kanalı bulunur ve operasyonda bunlardan 5-6’sı alındığında emzirmede ciddi bir azalma yaşanmaz. Sarkma seviyesi ortaysa operasyondan sonra sütte çok az miktarda azalma olur veya hiç olmaz.

Fakat meme başındaki sarkıklık, olağandan 10-15 cm fazlaysa bu durum ileri derece sarkıklık olarak değerlendirilir. Bu hastalara genellikle doğum ve emzirme süreci bittikten sonra estetik ameliyat önerilir çünkü sütte azalma yaşanabilir.

Meme küçültme işlemlerinde de hissiyat kaybı işlem sonrası geçicidir meme iyileştikten sonra duyu geri kazanılır.

5. Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalmakta problem yaşanır mı?

hamile anne adayı

Karın germe ameliyatlarında fazlalık olan cilt dokusu çıkarılır ve karın kaslarının arasındaki boşluklar da sıkılaştırılır. Genellikle 6 ay içerisinde eriyen ipler kullanılır. Bu sebeple karın germe operasyonundan sonra gebe kalmak için hastaya 6 ay ile 1 yıl arası bir süreç beklemesi önerilir.

Karın germe ameliyatının ardından planlanmamış bir gebelik yaşansa dahi anne veya bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bebeğin büyüme sürecinde ipler içerde yavaşça emilir ve karın normalde gebeliğin gerektirdiği şekilde büyür.

Yakın bir tarihte gebelik planlanıyorsa hamilelik sürecinin ve lohusalık döneminin geçmesi beklenmelidir.

6. Karın germenin ardından hamile kalınırsa normalden fazla kilo alınır mı? Bölge yeniden yağlanır mı?

Bölgede yer alan fazla doku çıkarıldığı için vücut normal düzeninde çalışır ve ve kilo alımı veya verimi de aynı seyrinde devam eder. Yapılan işlem sebebiyle normalden fazla kilo alımı yaşanmaz.

7. Liposuction'dan sonra gebe kalınırsa aşırı kilo alımı olur mu?

liposuction

Liposuction yani yağ aldırma işlemi, bölgenin tüm yağ hücrelerini almaz. Örneğin; 100 adet hücre varsa bunun 70-80’ini alınır. Geri kalan hücreler yerinde kalır. Uygulama bölgesinden kilo alımı elbette ki yaşanabilir fakat vücudun işlem görmeyen bölgeleri yağlanmaya daha müsaittir.

8. Karın germe uygulamasından sonra hamile kalındığında çok çatlak oluşur mu?

gebelik çatlakları

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalınırsa gebeliğin getirdiği doğal çatlaklar görülebilir. Karın ince bir dokudur ve bebekten dolayı genişlemesiyle çatlaklar oluşabilir. Eğer anne adayında hızlı kilo alıp verme yaşandıysa çatlaklarda artış görülebilir.

Genetiği de çatlağa müsait olan hastalara genelde gebelik sürecinden sonra karın germe işlemi önerilir. Bu anne adayları diyetine ve sporuna dikkat eder, özellikle pilates veya yoga yaparlarsa, karın buna göre esneklik kazanır ve çatlak riski düşer.

9. Gebelik sonrası ameliyat izlerinde artış yaşanır mı?

Gebelik sonrasında östrojen ve progesteron gibi hormonların seviyeleri değişir, bu da yara iyileşme sürelerine etki eder. Bu sebeple karın germe, meme büyütme ve meme küçültme gibi uygulamaları yaptıran anne adaylarına gebelik sürecinde kontrollü olmaları önerilir.

Erken iz tedavilerine başvurarak, henüz çatlaklar oluşmadan bakıma ve yaraları temiz tutulmaya özen göstererek bu süreç sorunsuz atlatılabilir.

Yayınlanma tarihi: 18/06/2021

-

Son Güncellenme: 18/06/2021