Ankara’da Burun Estetiği Fiyatları 2021 ve Fiyatlandırmaya Etki Eden Unsurlar

Burun Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Ankara’da Burun Estetiği Fiyatları 2021 ve Fiyatlandırmaya Etki Eden Unsurlar

Ankara’da burun estetiği yapan plastik cerrahi ve KBB doktorların büyük bir kısmının Çankaya semtinde isimlerine özel muayeneleri bulunmaktadır.
 
Özel hastaneler, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve tıp merkezlerinin büyük oranı da yine Çankaya’da yer almaktadır (100 civarı). İkinci sırada 25 hastane sayısıyla Keçiören gelir. 

Sağlık kurum ve kuruluşlarının büyük oranda Çankaya’da toplanmış olmasından dolayı Çankaya, Ankara’nın burun estetiği fiyatlarının lokomotif ilçesidir denilebilir.

Op. Dr. Çağatay Falcıoğlu

Op. Dr. Çağatay Falcıoğlu

Ankara Çankaya’da burun estetiği fiyatları; devlet hastanesi, özel hastane; ameliyatı gerçekleştirecek doktorun ünvanı (operatör mü, doçent mi, profesör mü gibi) gibi detaylara bağlı olarak farklılık gösterir.


Ankara’da burun estetiği fiyatlarının belirlenmesinde önemli olan bir diğer etken de semtler arası fiyat farklılıklarıdır. Semt sakinlerinin sosyo-ekonomik durumu Ankara’da burun estetiği fiyatlarının çeşitlik kazanmasında etkendir.

Op. Dr. Talha Tanyeli

Op. Dr. Talha Tanyeli

Ankara’da burun estetiği fiyatlarına ameliyat yönteminin etkisi

Burun estetiği ameliyatı ortalama 1,5 - 4 saat aralığında; çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ameliyat yönteminden çok ameliyatın hangi tip anestezi altında gerçekleştirileceği Ankara’da burun estetiği fiyatlarına etki eder. Hastanın burun yapısı, kemikleri ve kıkırdıkları, estetik burun ameliyatları planmasında ameliyat teknikleri ve yöntemlerini belirler. Burun yapısına, burun şekline önemli bir değişim yaşatan ve dahası nefes almanızı kolaylaştıran bu operasyon, kapalı burun estetiği ve açık burun estetiği olarak ikiye ayrılabilir. Kapalı teknikle burun estetiği ameliyatı sonrası daha konforlu bir süreç yaşandığı ifade edilse de gerçekte artık günümüz teknolojisiyle her yöntem konforlu bir sonuca ve iyileşme sürecine odaklı çalışıyor. 

Dr. Öğr. Üyesi Başar Kaya

Dr. Öğr. Üyesi Başar Kaya

Ankara’da burun estetiği fiyatlarının belirlenmesinde en önemli etken uygulanacak anestezinin genel mi lokal mi olduğu ve buna bağlı olarak hastanede kaç gece yatış verileceğidir.
 
Genel anestezi altında planlanan ameliyatta genellikle 1, özel durumlarda ise 2 gece hastanede yatış söz konusu olmaktadır.

 

Lokal anestezi uygulanan burun estetiği ameliyatlarında genellikle kişi aynı gün taburcu edilmektedir. Anestezi uygulamasına bağlı hastane yatış süresi Ankara’da burun estetiği fiyatlarının artması ya da azalması anlamını taşır.

Op. Dr. Ozan Luay Abbas

Op. Dr. Ozan Luay Abbas

Ankara’da burun estetiği fiyatlarına hastane ücretlendirmesinin etkisi

Ankara’da burun estetiği ameliyatlarında hastane fiyatları, tercih edilen anestezi yöntemine bağlı hastanede yatış süresine göre farklılık gösterir.
 
Bu durumda da Ankara’da burun estetiği fiyatlarına etki eden bir diğer önemli kriter devreye girer; ameliyat özel mi yoksa devlet hastanesinde mi planlanacak?

Hem özel hem de devlet hastanelerinde estetik uygulamalar, özel sigortalar veya SGK tarafından karşılanmaz.
 
Burun estetiği ameliyat giderleri ile ilgili hem özel hem de SGK kapsamı bazı kriterlere bağlıdır.

Ankara’da burun estetiği fiyatları hangi koşullara bağlı sigorta tarafından karşılanır?
 

 • Eğer burun ameliyatı estetik değil sağlık sorunları nedeniyle planlanıyorsa SGK ve özel sağlık sigortası kapsamı altında ameliyat yapılabilir.

 • Burun içi müdahalenin eşlik ettiği estetik operasyonlarda sadece burun içi düzeltmeler özel sağlık sigortası ve SGK kapsamında yapılabilir.

 • Kişinin özel sağlık poliçesi burun ameliyatlarını kapsayacak şekilde hazırlanmış olsa bile sınırlamalar SGK sınırlamaları ile aynıdır. Sinüzit, burun etleri gibi burun içine yapılan ameliyatı kapsayan özel sigortalar, deviasyon söz konusu olduğunda poliçenin kapsamına göre bazı durumlarda ameliyatı sigorta kapsamında gerçekleştirirken bazen de sigorta kapsamı dışında bırakır.

 • Ankara’da burun estetiği ameliyatı, estetik ameliyat amaçlı gerçekleştiriliyor ise her iki kurum için de tamamen kapsam dışındadır.


Ankara’da burun estetiği yapan özel hastaneler ve Ankara’da burun estetiği yapan devlet hastaneleri burun estetiği fiyat farklılıkları da çok büyüktür.


Burun estetiği ameliyatı estetik amaçla dahi yapılsa burun içi yapısal bozuklukların tedavisini de kapsar.
 
Bu durumda Ankara’da burun estetiği  yapan devlet hastanelerinde gerçekleştirilecek bir burun estetiği ameliyatı, burun ameliyatını da kapsayacağından belli bir bölüm (ameliyathane, gece yatış, KBB doktoru doktor ücreti gibi) masraflarınız SSK tarafından karşılanır.
 
Bu durumda kişinin ödeyeceği burun estetiği fiyatı, kapsam dışı kalan estetik uygulamalar bütününü (estetik cerrah ve estetik cerrah tarafından ön görülen malzeme kalemleri) kapsayacaktır

 

Ankara’da burun estetiği yapan devlet hastaneleri

 • Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Araştırma ve Uygulama Hastanesi - Çankaya

 • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi - Çankaya

 • Gazi Üniversitesi Hastanesi - Çankaya

 • Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi - Çankaya

 • Gülhane Askeri Tıp Akademisi (Gata) - Keçiören

 • Gülhane Eğitim Ve Araştırma Hastanesi- Keçiören

 • Ankara Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi - Gölbaşı

 • Ankara Üniversitesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi - Altındağ

 • Ankara Sincan Devlet Hastanesi - Sincan

 

Ankara’da burun estetiği yapan özel hastanelerde ise fiyatlandırmada en büyük pay hastanenin sunduğu/sunacağı otelcilik hizmetinin konfor ve lüks detaylarına aittir.
 
Anestezi uygulamasının şeklinden kaynaklı taburcu süresinin uzaması Ankara’da burun estetiği fiyatlarında özel hastane ücretlerinin farklı faturalandırılmasına sebebiyet verir.
 
Gece yatış süresinin uzaması hastanenin konfor ve lüks skalasına bağlı olarak ücretlendirmeye etki eder.


Ankara’da burun estetiği fiyatlarına doktor seçiminin etkisi

Ankara’da burun estetiği yaptıranların doktor önerilerini değerlendirmek Ankara’da burun estetiği yapan en iyi doktorlara ulaşmanızda size yardımcı olacaktır.
   
Her burun estetiği kendi içinde kişiye özel planlanır bu nedenle en iyi doktor tanımı da kişiden kişiye farklılık gösterir. 
 
Ankara'da burun estetiği yapan doktorlar arasında doktor seçimi ameliyatın başarısı için ayrı, ameliyatın fiyatlandırması açısından ayrı önem taşır. Ankara'da burun estetiği yapan doktorların hemen hepsi anlaşmalı bir ya da bir kaç hastane ile çalışır; kimi doktor hastane bünyesinde hizmet verirken kiminin de kendi özel kliniği vardır.
 
Tercih ettiğiniz doktorun hangi hastanelerle anlaşmalı olduğu, burun ameliyatı öncesi ve sonrası klinik hizmetleri, doktorun popülerlik düzeyi (gerçekleştirdiği ameliyatlarla ün kazanmış, ünlü kişilerin doktoru diye anılan ya da doktorluk ünvanına göre -doç, prof gibi- hekimlerin de farklı ücret skalaları bulunmaktadır)  gibi etkenler burun estetiği fiyatlarına etki etmektedir.


Yayınlanma tarihi: 28/07/2017

-

Son Güncellenme: 14/07/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar