Ameliyattan Sonra Korse Kullanımı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Liposuction (Yağ Aldırma)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Clinic Arts tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Ameliyattan Sonra Korse Kullanımı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Estetik ameliyatlar sonrası, rahat bir pijama takımıyla, kanepede uzanarak, sosyal medyayı takip etmek kadar güzel hiçbir şey olamaz. Fakat size bir haberimiz var, çoğu zaman iyileşme dönemi tam da bu anlattığımız şekliyle geçmiyor. Zira adı üstünde bu bir iyileşme dönemi ve çabucak toparlanmanız, sosyal hayata ve iş yaşamına karışmanız gerekiyor. Özellikle liposuction veya lipo içeren herhangi bir estetik tedavi uygulaması yaptırdıysanız, pijamanızın altında sizi bekleyen bir sürpriz olacaktır. Cerrahi korseler (diğer adıyla kompresyon giysileri), iyileşme döneminde size eşlik edecek medikal kıyafetlerdir. Giymenizde çok büyük faydalar vardır. İşte operasyon sonrası korseler hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda!

Cerrahi korse nedir?

Clinic Arts doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Kerem "Kompresyon giysileri ve medikal korseler, ameliyat sonrası dönemdeki, ödemin azalmasını hızlandırmak amacıyla vücuda giyilen sıkı ve elastik giysilerdir." ifadesini kullanıyor.

Op. Dr. Metin Kerem

Karın ameliyatı sonrası korse kullanımı şart mıdır?

Doktorlar sadece karın ameliyatı sonrası korse kullanımını şart koşmuyor ayrıca kol germe, bacak germe, 360 body lift ve BBL gibi liposuction içeren her uygulamadan sonra korse kullanımını özellikle öneriyorlar. Op. Dr. Metin Kerem ekliyor: "Liposuctiondan sonra üç temel nedenden ötürü korse giyilmesini önemsiyorum. Birincisi cerrahi korseler mekanik basınçla ödemin çözülmesini hızlandırır ve oluşan ödem miktarını kontrol altına alırlar. Ayrıca morarma miktarını azaltır ve gevşek cildin toparlanmasına yardımcı olurlar.”

Meme estetiği sonrası korse mi, yoksa sporcu sütyeni mi giyilmeli?

Clinic Arts doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Alhan ise, meme operasyonları sonrasında sutyen kullanımının önemine işaret ediyor: “Memenin erken dönemde form bozukluğuna uğramaması için sutyenin belli bir sıkılıkta olması şart. Özellikle ilk 1 ay medikal sutyen kullanımı bu açıdan önemli. Sonrasında ise doğru ölçü ve cupta seçeceğiniz herhangi bir sutyeni yileşme döneminde size fayda sağlayacaktır.” ifadesini kullanıyor.

Ameliyat sonrası korse kullanımı zorunlu mudur?

Op. Dr. Burak Alhan’ın ameliyattan sonra korse kullanımı ile alakalı açıklamaları şu şekilde: “Estetik ameliyatlar sonrasında alacağınız sonuçları daha hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız, ameliyat sonrası korse kullanımı gerçekten önemlidir. Meslektaşlarım da bana katılacaklardır eminim, zira uygun şekilde takılmış bir korse giymenin dezavantajı yoktur ve iyileşme sürecine yardımcı olmaya hizmet eder. Korselerin yarattığı sıkıştırma, şişliği, ödemi ve morarmayı azaltmaya yardımcı olur ve daha düzgün bir kontur verir. Belirli noktalara yaptıkları baskı ile hareket ettikçe lenfatik masaj özellikleri de vardır. Özellikle karın germe operasyonundan sonra, cilt katmanlarını yapışmaya, birleştirmeye zorlayarak, ödemi azaltmak ve seroma oluşumunu önlemek için giyilmesini öneririz. Aynı zamanda karın duvarı kaslarını desteklemeye de yardımcı olur. Ayrıca hastalarımdan aldığım geri bildirimler, çoğu korselerin sağladığı ekstra desteği sevdikleri ve güvenli hissettikleri yönündedir.”

Op. Dr. Burak Alhan

Ameliyat sonrası kullanılan korseler ne kadar sıkı olmalıdır?

Op. Dr. Metin Kerem: “Ameliyat sonrası korseler rahatlık için değil sıkılık için giyilir. Korse destek ve güven hissi verecek kadar sıkı, lenfatik dolaşımı bozmayacak kadar gevşek olmalıdır. Doğru bedeni doktorunuz belirler ve ameliyattan korseniz giydirilmiş olarak uyanırsınız. Evde sizin dikkat etmeniz gereken korse üzerinde katlantı olmamasıdır. Katlantılar korse basısının homojen dağılımını engeller ve lokal çöküntülere dahi sebep olabilir.”


Yayınlanma tarihi: 30/12/2020

-

Son Güncellenme: 02/03/2021

Liposuction (Yağ Aldırma) ile ilgili yazılar