Ameliyatsız estetik hakkında merak edilenler


Estetik alanında ameliyatsız uygulamalar giderek yaygınlaşıyor, artan talep bu alanda hizmet verenlerin sayısını da artırıyor. Uzmanlar ise profesyonel dokunuşların ihmal edilmemesi konusunda uyarıyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, "Ameliyatsız estetiklerde bütünsel yaklaşım şart" dedi, önemli bilgiler verdi.

Dudak dolgusu, burun dolgusu, göz altı ışık dolgusu, Jawline, iple yüz ve kaş askılama gibi yöntemler, estetik kaygılarını bıçak altına yatmadan gidermek isteyenler için bir kurtarıcı görevi görüyor. Genellikle lokal anestezi ile çok kısa sürede uygulandığı ve hemen sonuç alındığı için tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamalarının giderek yaygınlaşıyor.

Ancak estetik alanında yapılan işlemler kolaylaştıkça bu alanda hizmet verenlerin çeşitliliği artıyor ve bu durum, uygulamaların niteliğini olumsuz etkileyebiliyor. Bu yüzden unutulmamalıdır ki ameliyatsız estetiklerde de profesyonel dokunuşlar hayati önem taşır ve bütünsel yaklaşım şarttır.

Ameliyatsız estetik de hastaya özel tasarlanan süreçler gerektirir

ameliyatsız estetik

Tıpkı estetik operasyonlar gibi ameliyatsız estetik uygulamalarında da istenilen sonuçların alınmadığı senaryolarla karşılaşılabiliyor. Günümüzde çene estetiği için jawline, göz estetiği ve yüz germe gibi uygulamalar için iple kaş ve yüz askılama ve burun ameliyatları için dolgu uygulamalarının alternatif olarak tercih edildiğini görüyoruz.

Ameliyat gerektiren operasyonlara kıyasla işlem süresi, ağrı, bakım ve iyileşme süreci bakımından büyük avantajları olan bu tekniklerde de başarı, tıpkı ameliyatlı estetikte olduğu gibi doğru analizleri yapmaktan ve hastaya uygun işlemleri uygulamaktan geçiyor.

Öncesinde kişilere gerekli testleri uygulamak, uygulamada kullanılacak ve cilt ile temas edecek veya deri altına enjekte edilecek maddelerin yan etkileri konusunda önlem almak, kişiye özgü ideal oranları referans almak ve kişinin isteklerinden önce sağlığını ön plana alarak kimi talepleri geri çevirmek gerekiyor. Bu noktada ameliyatsız estetiklerin hastaya özel tasarlanan süreçler gerektirdiğini unutmamak ve bu bilinçle hizmet veren uzmanlardan destek almak hayati önem taşıyor.

Kalıcı dolgu iyi bir seçim değil

Dolgu işlemleri, kemerli burunları veya ince dudakları herhangi bir kesi olmadan yeniden şekillendirmede kullanılıyor. Lokal anestezi ile kolayca yapılan bu işlemler, dolgu maddesinin kusur saptanan veya dolgunlaştırılmak istenen bölgeye enjekte edilmesini kapsıyor. Ancak dolgu seçimine çok dikkat etmek gerekiyor.

Mümkünse hiçbir uygulamada kalıcı dolgu kullanılmamasını tavsiye ediyorum. Sıklıkla karşılaştığım ve uyguladığım dolgu eritme işlemlerinin de kalıcı dolgunun uzun vadede olumsuz sonuçlarını kanıtlar nitelikte olduğuna inanıyorum. Bu noktada kalıcı dolguların iyi bir seçim olmadığını, vücudun kolay kabul edeceği geçici uygulamalara yönelmenin daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün.


Yayınlanma tarihi: 02/12/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021