Ameliyatla Boy Uzatmak Mümkün!

Boy Uzatma Ameliyatı

Tıbbın her gün gelişen teknikleri sayesinde, artık boyundan memnun olmayan hastalar için de estetik ameliyatla boy uzatmak mümkün. Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi, boy uzatma ameliyatında da, kişinin fiziksel özellikleri kullanılacak tekniğin seçilmesinde en önemli faktör. Uygulanan teknikler, hastanın yaşam şekli, kondisyonu ve tabi ki maliyetine göre seçiliyor.

Geçmişte çoğunlukla doğuştan gelen anomaliler, çocukluk çağında geçirilen hastalıklar ya da beslenme bozukluğu gibi nedenlerle boyu kısa kalan hastalara uygulanan boy uzatma ameliyatları, estetik amaçlı olarak da kullanılıyor. Kullanılan tekniklere bağlı olarak kişinin boyu tek ameliyatla 15-20 santime kadar uzayabiliyor.

Temel olarak tüm tekniklerde kemiğin uzatılması ve buna bağlı olarak kemik çevresindeki damarlar, sinirler, kaslar ve tüm yumuşak dokuların beraber geliştirilmesi prensibine dayanan operasyonlar, bacak ve kol kemiklerine uygulanabiliyor.

Ilizarov Tekniği 

Uzun yıllardır en sık tercih edilen tekniklerin başında gelen İlizarov tekniği, özellikle tek bacakta kısalık, kemik iltihaplarının tedavisi, eğriliklerin düzeltilmesi, kaynamayan kırıkların tedavisi gibi radikal sorunları olan hastalara uygulanıyor.

Tekniğin uygulandığı kemik sayısına bağlı olarak, tek bir kemik için 8-10 santimetrelik uzama sağlanıyor. Eğer teknik hem alt hem de üst bacak kemiklerine uygulanırsa uzama 20 santimetreye kadar çıkabiliyor. Yerleştirilen aparatlar kemikte 3 ila 12 ay arasında kalıyor. Yöntemin en büyük dezavantajı, hasta konforunun zayıf olması.

Motorize Çivi Tekniği / Fitbone

 

Ilizarov tekniğinin konfor açısından yaşattığı dezavantajları ortadan kaldırmak üzere geliştirilen Motorlu Çivi Tekniği, adından anlaşılabileceği gibi içerisinde bir motor bulunan 20 cm uzunluğundaki bir çivinin kemiğin içine yerleştirilmesi prensibiyle çalışıyor.

Vücudun dışında herhangi bir aparatın bulunmadığı teknikte, cilt altına cihazın kontrolünü sağlayacak bir anten yerleştiriliyor. Hasta, kendisine verilen kumanda aracılığıyla 6 saatte bir motoru çalıştırarak kemiği 0.25 milimetre uzatıyor.

Akondroplazi yani cücelik vakalarında 3 yaşından itibaren kullanılabilen yöntem, tek taraflı bacak uzatmalarında 65, iki taraflı boy uzatma vakalarında 35 yaşına kadar uygulanabiliyor. Hasta açısından çok daha konforlu ve pratik olan yöntemle tedavi maksimum 3 ay sürüyor.

Uzmanlar özellikle estetik amaçlı boy uzatma ameliyatlarından önce, hastanın boyuyla ilgili yaşadığı sıkıntının gerçekten gerekli olup olmadığını değerlendiriyor. Boy kısalığı kompleksi, kişinin sosyal hayatını ne kadar etkilediği göz önüne alınarak, öncelikle psikolojik açıdan değerlendiriliyor.

Tüm bilgiler ışığında operasyonlarla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri elbet ki hekimin teknikler konusunda ne kadar tecrübeli olduğu.


Yayınlanma tarihi: 22/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Boy Uzatma Ameliyatı ile ilgili yazılar