Alexandrite Lazer ve Diode Lazer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Alexandrite Lazer ve Diode Lazer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lazer epilasyon teknolojisi hızla gelişmeye devam ederken, yeni teknikler ve lazer türleri devreye giriyor. Lazer epilasyon şu anda yarı kalıcı epilasyon için FDA onaylı olsa da, tedavi sayısı, kıllarınızın ve cildinizin rengi hatta tedavi sırasında kullanılan lazer, kıl büyümesinde önemli bir yol kat etmenizde ve kalıcı bir azalma elde etmenize yardımcı olabilir.

Tüm doktorlar aynı lazer türlerini kullanmaz ve etkili lazer epilasyon tedavisi ararken hangisinin size uygun olduğunu bilmek her zaman iyidir. Bu yazımızda birinin diğerinden daha iyi performans gösterip göstermediğini belirlemek için Diode lazer ve Alexandrite lazerleri keşfedeceğiz.

Lazer epilasyon fiyatları konusunda bilgi almak için tıklayınız.


Alexandrite Lazer Epilasyon Nedir?

alexandrite lazer

Alexandrite lazer epilasyonda, Diode lazerden daha kısa bir dalga boyu olan 755nm dalga boyunda çalışır ve I ila IV cilt tiplerinde lazer epilasyon tedavisi için etkin bir şekilde kullanılır. Daha kısa dalga boyu, tedaviyi teorik olarak daha açık tenlerde, koyu tenlere göre daha etkili hale getirir.

Daha büyük spot boyutu ile Alexandrite daha geniş alanları oldukça hızlı bir şekilde kaplayabilir, bu nedenle sırt veya göğüs gibi daha geniş alanlar için en iyi seçimdir.

Alexandrite Lazer Epilasyon ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.


Diode Lazer Epilasyon Nedir?

alexandrite ve diode farkları

Diode lazer ise 800 veya 810 nm dalga boyuna sahiptir. Bu daha uzun dalga boyu, teorik olarak cildin epidermisindeki melaninden kaçınarak ve dolayısıyla doğrudan saç folikülünü hedef alarak cilde daha derin bir nüfuz sağlar.

Teoride daha uzun dalga boyu, daha kısa dalga boylu lazer türleri ile meydana gelebilecek cilt hasarını ve pigmentasyon değişikliklerini önlemeye yardımcı olur. Diyot lazer, kaba, koyu renkli kıllarda iyi performans gösterir ve sırt veya bikini kılları için iyi bir seçimdir.​

Diode Lazer Epilasyon ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.


Alexandrite Lazer ve Diode Lazer Arasındaki Farklar Nelerdir?

alexandrite ve diode farkı

Her iki lazer türü de lazer epilasyon tedavisi için sıklıkla kullanılır, Diode lazer epilasyon cihazı piyasada Alexandrite'tan biraz daha yenidir. Her iki lazer türü de I-IV arasındaki cilt tiplerinde yaygın olarak kullanılırken, birinin diğerinden daha etkili sonuçlar sağladığına dair herhangi bir kanıt olup olmadığını öğrenmek istedik.

Her bir lazerle yapılan tedavinin uzun vadeli sonuçlarının ne getireceğini görmek için taranmış bir Alexandrite lazere kıyasla epilasyon için lineer taramalı 808 nm diyot lazerin uzun vadeli etkinliği başlıklı bir klinik deneyi inceledik. Bu, bir yöntemin diğerinden daha iyi olup olmadığını belirlememize yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Yapılan araştırmanın detayları şu şekilde:

cilt tipleri

  • Hem Alexandrite hem de Diode lazerlerin uzun vadeli etkinliğini gözden geçirmek için Fitzpatrick ölçeğinde I ile IV arasında değişen cilt tiplerine sahip 31 hastaya (erkek ve kadın) her iki lazer tipiyle de düzenli tedavi uygulandı.
  • Hastalar koltuk altlarına 4 hafta arayla 6 tedavi aldı.
  • Sağ koltuk altı 755 nm Alexandrite lazer ile tedavi edildi ve sol koltuk altı sürekli lineer taramalı 808 nm diyot lazer ile tedavi edildi.
  • Saç yoğunluğu tedaviden önce, 6. tedaviden hemen sonra ve son tedaviden 18 ay sonra kaydedildi.

Çalışmanın Sonuçları

pürüzsüz bir cilt

  • Son tedaviden hemen sonra her iki lazer türü için de kıl yoğunluğunda önemli azalma değerlendirildi (Diyot için %72.16 ve Alexandrite için %71.30). 
  • Tedaviden 18 ay sonra, kıl büyümesindeki azalma her iki lazer türü için de hala oldukça önemliydi (Diode için %73,71 ve Alexandrite için %71,90).
    Daha fazla hasta, Alexandrite lazerle tedavi edildikleri yerde ciltte kızarıklık ve kabarık kırmızı şişlikler bildirirken, tüm yan etkiler minimum düzeydeydi ve hızla dağıldı.
  • Hastaların %62.50'si Diode lazeri Alexandrite'tan daha ağrılı buldu, ancak tüm hastalar her iki lazerin ağrısının da katlanılabilir olduğu konusunda hemfikirdi.

Klinik araştırmanın sonucu, hem Alexandrite hem de Diode lazerlerin, I ila IV arasında değişen cilt tiplerinde lazer epilasyon tedavisi için kullanıldığında önemli ve uzun vadeli sonuçlar sağladığına karar verdi. Her iki lazer türü de tedaviden hemen sonra ve 18 ay sonra aynı türde karşılaştırılabilir sonuçlar var.

Alexandrite lazer ile tedavi daha geçici ve zararsız yan etkilere (ciltte kızarıklık ve kırmızı şişlikler) neden olabilirken, Diode lazer biraz daha ağrılı olabilirken, her iki lazer de klinik denemeden sonra önemli sonuçlar verdi, sonuçlar 18 ay sonra bile devam etti.

Bu nedenle, her iki lazer türünün de Fitzpatrick ölçeğinde I'den IV'e kadar olan cilt tiplerinde ve koyu renkli tüylerde eşit derecede iyi performans gösterdiği söylenebilir.

Özetle, her iki lazer türünde de sonuçlarda büyük olasılıkla bir fark görmeyeceksiniz. 


Yayınlanma tarihi: 16/08/2021

-

Son Güncellenme: 20/08/2021