Akne Rozasea Gül Hastalığı Nedir ve IPL Yöntemi İle Tedavisi Nasıldır?

Leke Tedavisi
Leke Tedavisi tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Derya Kılınç tarafından yazılmış, Prof. Dr. Emel Güngör tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Akne Rozasea Gül Hastalığı Nedir ve IPL Yöntemi İle Tedavisi Nasıldır?

Cildiniz sizin hakkınızda çok şey anlatır. Lekeler, açılmış gözenekler ve yer yer görülen kızarıklıklar stres, yanlış beslenme, rutin bakım uygulamama gibi durumların bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor..

Zaten zamanla yaş alan ve savunmasız kalan cildi içeriden ve dışarıdan bazı desteklerle korumak ve güçlü kılmak tam da bu noktada önem kazanıyor. 

Deri ve Zührevi Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör’ün cilt sağlığının önemi hakkındaki görüşlerini; cildimiz vücudumuzu saran en önemli organımız.


Bizi çevresel faktörlerden koruyor ve vücudumuzda olup biten birçok değişikliğin habercisi oluyor. Görebildiğimiz bir organ olması nedeniyle de vücutta olup biten olumsuz gelişmeleri de haber verebiliyor.

Bu nedenle cilt sağlığına önem verilmeli ve cilt sağlığı bu konunun Uzman Hekimlerinin ellere bırakılmalıdır şeklinde özetleyebiliriz. 

Cildinizin Yardım Alarmı: Rozase Hastalığı

Önce kızarıklık gözlemlediniz ve yanma hissetmeye başlıyorsunuz: Bu cildinizin sizden yardım istediği anlamına geliyor.

Aniden ortaya çıkan ve kızarıklıklarla bunun sinyallerini veren Rozase Cilt Hastalığı bir diğer adıyla Gül Hastalığı, son verilmesi gereken alışkanlıklar ve nokta atışı uzman uygulama ile vedalaşabileceğiniz bir cilt rahatsızlığı.

Peki, “Gül Hastalığı nedir? Gül Hastalığı nasıl geçer? Gül Hastalığı neden olur?” Bu ve daha fazlası hakkında bilgi yazımızın devamında sizi bekliyor.

Rozase Hastalığı için yüz bölgesinde kırmızı sivilce ve kızarıklıklara neden olan, bazen  boyun, göğüs/dekolte bölgesine yayılım gösteren bir cilt rahatsızlığıdır diyebiliriz.

Kesin bir neden tam olarak bilinmese de stres, güneş ışığı, soğuk hava, yanlış ürün kullanımı, yanlış makyaj uygulaması, kalitesiz beslenme gibi etkenler bu rahatsızlığı ortaya çıkarabiliyor ve genel olarak açık tenli kişilerde görülüyor.

Bu Belirtilere Dikkat!

Kişiden kişiye farklılık gösterse de Gül Hastalığı görüntüleri incelendiğinde aşağıdaki belirtilerin sizi bu hastalık konusunda uyardığı görülüyor. İşte Rozase Hastalığı belirtileri:

  • Ani gelen kızarıklık ve ateş basması atakları
  • Yanma ve acı
  • Ciltte kuruluk
  • Değişen cilt rengi
  • Belirginleşen damarlar
  • Sivilceler
  • Cilt yüzeyinde pürüzler, kabalaşma
  • Yüz bölgesinde şişlik
  • Burun cildinde kalınlaşma, burnun büyümesi
  • Boyun, göğüs cildinde kızarıklık ve döküntü

Savaş Başlasın: IPL Lazer Leke Tedavisi

“Gül Hastalığına ne iyi gelir?” sorularının yanıtını IPL  tedavi olarak verebiliriz. IPL, “Intense Pulse Light” belli dalga boyundaki ışıkla derideki yüzeysel damarları ve kızarıklığı yok eden lazer benzeri bir cihaz.

Ancak Gül Hastalığı tedavisi kişiden kişiye ve uzman tanısına göre farklılık gösteriyor. Yani bir uzmana danışarak en uygun tedaviyi öğrenebilirsiniz. Biz genel tedavi yöntemleri ve bu hastalık için de uygulanan Rozase Hastalığı IPL tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. 

Gül Hastalığı belirtileri gözlemlendikten sonra bu belirtileri tetikleyen unsurlar tespit ediliyor. Bu hastalık ataklarını tetikleyen unsurlardan kaçınmanız bu aşamada oldukça önemli.

Hastalığın tıbbi tedavi aşaması Rozase Hastalığı kremleri ve ağız yolu ile alınan ilaçlardan oluşuyor. Bu aşamada uzman uygun gördüğü hastaya Rozase Hastalığı için krem önerisinde bulunuyor.

Uzman önerisi dışında eczaneden alacağınız krem ya da toniklerle kendi kendine geçirebileceğiniz bir hastalık olmadığını bu noktada belirtmek isteriz. Bu nedenle tedavi sürecini bir uzman yönlendirmesiyle geçirmeniz gerekiyor. 

“Rozase Hastalığı nedir?” sorularınızı detaylı olarak yanıtladık. Şimdi IPL tedavi yöntemi hakkında bilgi verelim. IPL ile bu hastalık sonucu oluşankızarıklık ve yüzeysel damarların yok edilmesi amaçlanıyor.

IPL tedavisi yaptıranlar ve yorumları incelendiğinde oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. 

Panik Yok: IPL Tedavisi Sonrası

IPL  tedavisi sonrası ciltte güneş yanığına benzer kırmızılık, şişkinlik ve çok nadir olarak da ince kabuklanmalar görülebiliyor. Bu aşamada sakın panik olmayın. Bu aslında tedavinin doğru ve yeterli uygulandığının bir kanıtı.

Kabuklanma ve kızarıklık gibi etkiler yüz bölgesinde 3 ya da 6 gün içinde, diğer bölgelerde ise 7 ya da 12 içinde geçiyor.

Yani en az iki hafta boyunca güneşten korunmalı, koruyucu kremlere önem vermeli, makyaj uygulamaktan kaçınmalısınız. Sonrasında cildinizdeki güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. 


Yayınlanma tarihi: 08/01/2021

-

Son Güncellenme: 21/03/2022

Başa Dön