2. Kez Saç Ekimi Yapılır mı?

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Saç Ekim Merkezi Emphair Hair Transplant tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

2. Kez Saç Ekimi Yapılır mı?

Saç ekimi yaptırdınız, her şey yolunda gitti fakat bir süre sonra tekrar saç ekimi yaptırma ihtiyacı doğdu diyelim. 2. kez saç ekimi yapılır mı? Diğer bir soru ise eğer yapılabiliyorsa, 2. saç ekimi ne zaman yapılmalı?

Tüm sorularımızın cevabını, Emphair Saç Ekim Merkezi veriyor:
Emphair whatsapp butonu

“Sorunuza cevaben ilk olarak vakaların büyük çoğunluğunda cevap evet, ikinci bir saç ekimi yaptırabilirsiniz. Saç ekimi prosedürü aslında birçok kez tekrarlanabilir fakat bu tekrarlama donör alanda kalan greftlerin sayısına ve nakledilecek alanın cilt kalitesine bağlıdır. Dilerseniz öncelikle "ikinci bir saç ekimine ne zaman ihtiyacınız var" onu değerlendirelim:

2. kez saç ekimi yapılır mı?

Bir saç ekimi işleminde her koşul uygunsa yaklaşık 5000- 6000 saç teli güvenli bir şekilde ekilebilir. Tekrar altını çizmekte fayda var, buradaki kilit cümle, “her koşul uygunsa”. Bu bahsettiğimiz sayılar, alınan greftlerin vücut dışında çok fazla zaman geçirmemesini, ayrıca gerekli ilaç miktarını güvenli sınırlar içinde tutarak işlem sırasında daha fazla hasta konforunu sağlayabildiğimiz bir sınırdır.

Saç dökülmesinin şiddetine bağlı olarak ve farklı koşulların olduğu durumlarda tek seans saç ekimi işlemi yeterli olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda, istenen kapsamı, sıklığı elde etmek için saç ekiminin tekrarlanması gerekebilir.

Söz gelimi hastada ekimden sonra, saç dökülmesi ilerlemeye devam ederse, ilk seanstan yıllar sonra ikinci bir saç ekimi de gerekebilir.

Zaten şöyle de bir durum var. Saç dökülmesi kısmen kalıtsal olsa da onu etkileyebilecek çok sayıda faktör vardır. Diğerlerinin yanı sıra hormonal dengesizlik, stres, bazı ilaçlar, yaşam tarzımız saç dökülme sürecini etkileyebilir. Saç dökülmesinin yavaş ve kademeli olduğu durumlar ve daha periyodik olduğu durumlar da vardır.

Saç dökülmesi net bir şekilde öngörülemez olduğu için saç ekimi uzmanları, donör bölgeyi gelecekte olası tedaviler için korurken, mevcut seansla mümkün olan en iyi sonucu almayı hedefler.

Doğal saç dökülme süreci yeniden başlamadan önce, tek bir saç ekiminin sonucundan yıllarca keyif alınabilir. Hal böyle olunca da ikinci saç ekimi gerekli hale gelene kadar 3-5-10 yıl geçebilir. Ancak saç dökülmesinin şiddeti veya devam eden seyrelme nedeniyle daha erken 2. saç ekimi planlaması yapılabilir. Bu tarz durumlarda, genellikle seanslar arasında yaklaşık 12 ay beklemenizi öneririz.

Dönemin uzunluğunu etkileyen iki ana faktör vardır. Birincisi alıcı alanda işlem sonrası ekilen saçların uzaması için 12-15 ay gerekir. Bu nedenle, aynı bölgedeki yoğunluğu artırmayı planlıyorsanız veya daha önce ekilen bölgeye ulaşan bir bölümü ele almak istiyorsanız en az bir yıl beklemek en iyisidir. Bu aynı zamanda saç ekimi uzmanının daha önce ekilen saçları görmesini ve henüz uzamış saçlara zarar vermemesini sağlar.

İkinci olarak, saç ekimi uzmanı bu şekilde genel görünümü de dikkate alabilir ve dağılımı daha iyi planlayabilir. İkinci saç ekimi kafa derisinin farklı bir bölgesine yapılacaksa önerilen bekleme süresi 6. aydan sonra veya daha kısa olabilir.

Tekrarlanan saç ekimi donör bölgeyi etkileyebilir. Ekebileceğimiz saç sayısı ve gerçekleştirebileceğimiz seans sayısı buna göre değişiklik gösterir. Kısaca seçenekler her zaman donör alanın yoğunluğu ve büyüklüğüne göre belirlenir.

Her durumda, donör alanın belirli bir sınırı vardır; sınırlı sayıda saç alınabilir. Her saç ekimi, donör bölgedeki saç sayısını ve dolayısıyla yoğunluğunu azaltacaktır. İşte saç ekimi merkezini özenle seçme gerekliliğinin ana sebeplerinden biri de budur. Daha yüksek başarı oranları, sadece ekilen saçların daha fazla çıkması anlamına gelmez.

Aynı zamanda, daha az sayıda ve güçsüz çıkarılan saç kıllarının israfı anlamına gelir. Doğru ellerde doğru teknikle, donör bölgeye aşırı saç ekimi yapılmasından kaçınılır ve iyi sonuç için sadece gerekli olduğu kadar greft alınır. Doğal olarak, bu başarı oranını gerçekleştirmek için titizlikle yapılan sonrası bakım da çok önemlidir."


Yayınlanma tarihi: 10/02/2021

-

Son Güncellenme: 22/10/2021