12 Soruda Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası: Sizi Bekleyen Süreçler

Mide Küçültme (Tüp Mide)

Bahar Özbal tarafından yazılmış, ClinicExpert tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

12 Soruda Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası: Sizi Bekleyen Süreçler

Obezite cerrahisi olarak da bilinen tüp mide ameliyatı, midenin ortalama %80 'inin alınmasıyla kişinin yeme hacmini dörtte 1 oranına düşürerek kilo kaybının yaşanmasını sağlayan prosedürdür.

Genellikle laparoskopik nadiren açık mide ameliyatı olarak planlanan mide küçültme ameliyatı sonrası kişiyi bekleyen süreçler ve olası komplikasyonlar ile ilgili sorularımızı Clinic Expert doktorlarına sorduk.
Clinic Expert mide küçültme whatsapp butonu
Bu makalemizde tüp mide ameliyatından sonra kişinin dikkat etmesi gereken adımları, iyileşme ve adaptasyon süreçlerini, oluşabilecek bazı komplikasyonları, kısa vadeli ve uzun vadeli fiziksel veya zihinsel olası sorunların cevaplarını Clinic Expert doktorları bilgi ve deneyimleriyle yanıtladı…

1. Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Gün Sonra İyileşir?

tüp mide sonrası iyileşmeMide küçültme ameliyatı olacak kişilerin öncelikli merak ettikleri konuların başında, günlük normal yaşantılarına ne zaman dönebilecekleri gelir.

Öncelikle kişi bilmelidir ki tüp mide ameliyatı uzun soluklu bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyan prosedürlerden biridir. Süreç kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte ameliyat sonrası 2-4 haftanın sonunda kişi normal rutinine (iş, sosyal yaşam gibi)  geri dönebilir.

Bu rutin belli sınırlamaları kapsar; ağır sporlar, yoğun efor isteyen egzersizler, cinsel yaşam gibi bedeni zorlayacak aktiviteler için biraz daha sabırlı olmak gerekir.

2. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınır?

tüp mide sonrası hastanede kalmaMide küçültme sonrası ilk 2-3 gün genellikle hastanede geçirilir. Bu yeni mide boyutuna alışmak, ameliyatın etkilerinden kurtulmak ve doktor gözetiminde kalmak için önemli zamanlardan biridir.

Hastanede kalış süresinde damardan beslenme yapılır, ameliyatınız ile ilgili herhangi biri negatif durumunun gelişip gelişmediğine bakılır.

Midede kaçak olup-olmadığı kontrol edilir ve berrak beslenmeye geçişin kararıyla bir diyetisyen kontrolünde ilk hafta ve sonrası beslenme programınız hazırlanacaktır.

3. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Acı Çekecek Miyim?

tüp mide sonrası acıMide küçültme ameliyatı sonrası ilk hafta kişi için zor geçebilir. Ameliyat sonrası hasta geri bildirimlerinde bir kısım iyileşme sürecini “acı verici” olarak tanımlarken bir kısım da "çok da kötü değildi" demektedir.

Her insan ağrıyı farklı deneyimler ve farklı ağrı kesici ilaçlar farklı bireylerde diğerlerinden daha iyi çalışır. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı sonrası erken dönem tabir edilen bu süreçte, ağrı ve sıkıntı hissedebilirsiniz ancak bunun ne boyutta karşılanacağı size özel bir bilgidir diyebiliriz.

4. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası İlk hafta Nelere Dikkat Etmeliyim?

tüp mide sonrası dikkat edileceklerMide küçültme ameliyatı sonrası ilk hafta; susuz kalmamak önemlidir. Bu hafta berrak beslenme yöntemi ile beslendiğiniz için yiyecek tüketmeyecek dolayısıyla da yiyeceklerden sıvı almayacaksınız anlamına gelir. Sıvılarınızı yudum yudum tüketin ancak yeteri miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk hafta bağırsak hareketleri oldukça yavaş, zor ve ağrılı olabilir, kabızlık yaşayabilirsiniz. Bu normaldir. Baş edemeyeceğiniz boyutta bir sıkıntı yaşamanız halinde doktorunuzu bilgilendirmeniz önerilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk hafta; cerrahınızın önerdiği ilaçları kullanmak süreç içinde yaşanacak sıkıntıların hafifletilmesine yardımcı olur. Bu dönemde mide asidi yükselmesi en sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Doktorunuz mide asidi için de bir ilaç mutlaka reçete edecektir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk hafta; yürümeye başlayın! Yürümek, iyileşme sürecine yardımcı olur ve günlük egzersiz rutini oluşturmanızın yolunu açar.

5. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Spor Yapmalıyım?

tüp mide sonrası sporMide küçültme ameliyatı sonrası spor ve egzersiz kilo verme sürecine destek olurken; kilo kaybına bağlı vücut sarkmalarının da önüne geçmeye yardımcı olur. Ancak hepsinin bir zamanı var…

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk hafta itibariyle yürümeye başlanması önemlidir. Ancak buradaki yürüyüşten kasıt, hafif ve orta tempoda vücudu yormayan bir yürüyüş programıdır.

Ameliyat sonrası 6 haftalık süreç için sadece hafif yürüyüşler yeterlidir.

Hızlı tempolu yürüyüş, yüzme, plates, koşu gibi ağır sporlar 45 günden evvel tavsiye edilmemektedir. Kesinlikle ağır bir şey kaldırmayın ve ağırlık kaldırmayı gerektiren sporlardan uzak durun. 

Ağır kaldırmak, ağrıyan dikişlerinize ve gövdenize aşırı baskı uygulayabilir.

6. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Halsizlik ve Yorgunluk Hissi Normal Mi?

tüp mide sonrası halsizlikMide küçültme ameliyatı sonrası, azaltılmış kalorili beslenme programına bağlı olarak ilk ay boyunca kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz normaldir. Bu süreci şöyle düşünmek doğru olacaktır “vücudunuz fabrika ayarlarına geri döndü” ve yeni sisteme adapte olmak için zamana ihtiyaç duyuyor.

Sabırlı olun; doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli kullanın (bu vitamin ve mineral kayıplarının önüne geçmek için de önemlidir), bol bol dinlenin ama gün içinde mutlaka fırsat yaratın ve yürüyün.

7. Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli?

tüp mide sonrası beslenmeTüp mide ameliyatından sonra tüm yeme alışkanlıklarınız ve beslenme programınız kökten değişime uğrar. Küçük bir mideyle, yediğiniz yemeğin besleyici olması son derece önemlidir.

Bu, sebzeler, yağsız protein kaynakları ve kepekli tahıllar gibi yiyecekler yemeniz gerektiği anlamına gelir.

Aşama 1 – Ameliyattan sonraki ilk hafta; sadece berrak sıvı tüketin: Su, kafeinsiz çay, şekersiz kompostolar, et suyu

Aşama 2– 2. Hafta Protein shake ile tam sıvı diyet.

Aşama 3 – 3. Hafta; yumuşak püreli yiyecekler: Çorbalar, omlet, süzme peynir…

Aşama 4 – 4. Hafta; Yumuşak yiyecekler: Haşlanmış tavuk, balık, mısır gevreği, patates püresi.

Aşama 5 – 5. Hafta ve sonrası; Proteinini al ama sebze ve meyveyi unutma döneminde gerçek yiyeceklerle tanışın: Küçük miktarlarda her gıdayı midenize tanıtın. İyi çiğneyin ve yavaş yiyin.Günde 3 küçük öğün yiyin. Gerekirse atıştırmalık olarak küçük, sağlıklı, besleyici yoğun yiyecekler yiyin.

8. Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Kilo Verilir?

tüp mide sonrası kilo vermeMide küçültme ameliyatı sonrası kilo kaybı ilk aydan itibaren gözle görülür hızla gerçekleşir.
İlk ay total vücut ağırlığınızın %10’u oranında kilo kaybedilmesi hedeflenir.

İlk 6 ay kilo kaybı yoğun şekilde yaşanırken 6. Aydan sonra yavaşlar. 1,5 senenin sonunda ise ameliyata bağlı kilo verme durur.

Sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi, kişinin hedef kilosuna ulaşabilmesi için düzenli egzersiz ve doğru beslenme modelinin yaşam biçimine dönüştürülmesi gereklidir.

9. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Banyo Yapabilirim?

tüp mide sonrası duşMide küçültme ameliyatı sonrası varsa drenlerin çıkmasının ardından, ameliyat yerinin sudan koruyacak bandajla kapatılması kaydıyla ilk hafta içinde duş almaya başlayabilirsiniz.

İlk 3 hafta banyo yapmak, jakuzi, deniz, havuz, hamam, sauna ve benzeri tüm sulu ve buharlı alanları kullanmadan evvel doktora danışmak gerekiyor.

10. Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Seyahat Edebilirim?

tüp mide sonrası seyahatMide küçültme ameliyatı sonrası, özellikle ameliyat amaçlı şehir değiştirmiş kişilerin en merak ettiği soruların başında ne zaman eve dönebilecekleri gelir. 

Mide küçültme ameliyatı sonrası kişi beşinci günden sonra belirli kurallar dahilinde seyahat edebilir. Seyahat sırasında saat başı mola verilmesi ve kişinin bir kaç dakika yürümesi/yürütülmesi önemlidir.

Uçak ile seyahatte ise ameliyatı takip eden ilk 3 ay, uçuştan 4 saat evvel kan sulandırıcı iğne yapılması doktorunuzca önerilecektir.

11. Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Hamile Kalabilirim?

tüp mide sonrası hamilelikMide küçültme ameliyatı sonrası gebelik planları söz konusuysa bunu en az 1 sene ertelemeniz önerilir.

Sağlıklı fetus gelişimi ve anne adayının sağlıkla bebeğini büyüyebilmesi için vücut, vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar.

Mide küçültme ameliyatı sonrası vücudun kendisini toplayabilmesi ve kaybedilen değerleri yerine koyabilmesi için zamana ihtiyaç duyar.

Bu süreçte korunmak önemlidir ancak cinsel hayata bir sınırlama söz konusu değildir.

12. Mide Ameliyatı Sonrası Yaşanan Psikolojik Değişimler Nelerdir?

tüp mide sonrası psikolojiMide küçültme ameliyatı erken döneminde kişi psikolojik açıdan kendini gergin, moralsiz hatta depresif hissedebilir. Böylesi bir durumda psikolojik destek almak önemlidir. İlerleyen dönemde kilonun verilmeye başlanması ile birlikte kişi kendini daha moralli ve olumlu hissedecektir.

Yeni kıyafetler, vücut ağırlığına bağlı eklem ve kas ağrılarında azalma hatta uyku düzeninin daha sağlıklı şekil almasıyla birlikte depresif ruh hali yerini neşeli ve umutlu bir psikolojiye bırakacaktır.


Yayınlanma tarihi: 03/12/2021

-

Son Güncellenme: 09/12/2021

Başa Dön