10 soruda botoks hakkında merak ettiğiniz her şey

Botox

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.


Sadece ünlüler değil, çevremizdeki bir sürü insan yaptırıyor. 10 soruda  botoks hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için derledik. 

botoks

Daha genç görünüm sağlayan, güvenilir ve basit bir işlem olan botoksu, yıllardır gerek medyadan gerekse çevremizdeki insanlardan sıkça duyuyoruz.


BOTOX YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (33 Deneyim) 

BOTOX DOKTORLARI (716 Doktor) 

BOTOX VİDEOLARI (4 Video) 

BOTOX DOKTOR SORU&CEVAPLARI (16 Soru&Cevap) 


Peki, botoks hakkında neler biliyoruz? 

1- Botoks nedir?

botoks nedir

Botoks "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir protein. Kırışıklıkları gidermek amacıyla 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanılıyor.

2- Botoks nasıl etki eder?

botoks nasıl etki eder
Botoks sinirlerdeki geçişi bloke ederek, kas kasılmasını engelliyor ve cildin daha gergin görünmesini sağlıyor. Böylelikle de, düzgün ve kırışıksız bir cilt ortaya çıkıyor.

3- Botoks vücudumuzun hangi bölgelerine uygulanıyor?

botoks nerelere uygulanır

İşlem süresi oldukça kısa olan botoks sayesinde, mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan; alın bölgesi, kaş arası, göz kenarı çizgilerinde başarılı sonuçlar elde ediliyor. Ayrıca, üst dudak ve boyun çizgileri de tedavi ediliyor. İşlem sonucu kırışıklıklar 10-15 dakikada azalıyor.

4- Botoks kimlere uygulanabilir?


erkeklerde botoks

18-65 yaş arasında olan herkese uygulanabilen botoks ile özellikle, kaş arası ve kaz ayakları kontrol altına alınabiliyor.

5- Botoks yaptırdıktan ne kadar sonra etkisini gösterir?

botoks etkisi

Basit, hızlı ve etkili bir işlem olan botoks, 3-7 gün içerisinde maksimum etkisini gösteriyor. Göz çevresindeki kırışıklıklar başta olmak üzere farklı pek çok yüz bölgesine etki eden botoks uygulamaları yapılan bölgeye göre farklı etki sürelerine sahip. Bir kas gevşetici olarak botoks 4-6 ay ekinliğini devam ettirdiği sürece, geçici olarak kasların hareketini yumuşatır. Botoks yaptırmayı düşünüyor ve uzun süredir araştırıyorsanız, konunun uzmanı bir doktor tarafından yapılması gerektiğini unutmayınız


6- Botoksun etkisi ne kadar sürüyor?

botoks etkisi ne kadar sürer

Botoksun etkisi yaklaşık 4-6 ay kadar sürüyor. Başlangıçtaki etkinin devam etmesini isteyen kişilere, yakın aralıkla tekrar işlem yapılabiliyor.
 

7- Botokstan sonra mimik hareketleri kaybolur mu? 

botoks mimikleri yok eder mi

Doğru uygulanan botoks enjeksiyonu sonucu yüzdeki mimik ve hareketler kaybolmuyor. Kişi ağlayabiliyor, gülebiliyor, kızabiliyor.

8- Kronik migren tedavisinde botoks kullanılabilir mi?

Ayda 15 yada daha fazla gün boyunca baş ağrısı çekenlerin yardımına botoksla migren tedavisi koşuyor. Migreni sürekli tekrarlayan hastalar için ilaçlar çözüm olmadığında, uzmanlar botoksu öneriyor.

9- Genital botoks nedir?

genital botoks nedir

Botoks enjeksiyonundan sadece estetik amaçla faydalanılmıyor. Vajinismus tedavisinin bir yöntemi olarak, vajen kaslarına tek seansta ve anestezi altında klinikte uygulanan botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetiyor.

Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalar olmuyor.

Hasta çok duyarlı yaklaştığı cinsel birleşme olgusunu, rutin ve ağrısız olarak da yasayabildiğini fark ediyor, hassasiyet kazanılmış bu konuda bir duyarsızlaşma kazanılıyor.

Yapılan çalışmalara göre; botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinismus tekrarlanmıyor.

Uygulama poliklinikte hafif bir sedasyon (uyutma) altında yapılıyor ve ameliyathane gerektirmiyor. İşlem 10 dakika sürüyor ve 1 saat sonra hastalar yürüyerek islerine veya evlerine gidebiliyor.
 

10- Yan etkiler ve riskler nelerdir?

Uzmanlar uzun yıllardır kullanılan botoks tedavisinde, hiçbir alerjik reaksiyon, şok veya ölüm olayı yaşanmadığını belirtiyor. 

Ancak yanlış ellerde uygulanan botoks sonrası çok nasir de olsa rastlanabilen yan etkilerle karşılaşıldığında mutlaka hekimi bilgilendirmek gerekiyor. 

Uzman olmadan tarafından uygulanan işlemlerde; sarkık göz kapağı, görme sorunları, solunum güçlüğü, kaslarda zayıflık, mesane kontrolü kabı ve konusunda zorlanma gibi yan etkiler görülebiliyor.

 


Yayınlanma tarihi: 21/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Botox ile ilgili yazılar