09 June 2017

Gözaltı ışık dolgusu nedir? Göz altı ışık dolgusu hakkında bilmeniz gereken her şey

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?
Göz altı ışık dolgusu, genetik ve yaşlanmaya bağlı nedenlerle göz altı bölgesinde görülen, oluklar, çökme, morluk ve göz altı torbaları gibi deformasyonları azaltmak amacıyla yapılan dolgu uygulamasına denir.

Rehberimizde; göz altı ışık dolgusu hakkında merak ettiklerinizi ve aşığdaki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.


Göz Altı Işık Dolgusu Kimlere Yapılabilir?
Göz Altı Işık Dolgusu Kimlere Yapılabilir?
Göz Altı Işık Dolgusu Zararları
Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?
Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?
Göz Altı Işık Dolgusu Etkisini Ne Zaman Gösterir?
Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Şişlik
Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcılığı 
Göz Altı Işık Dolgusu Ne Kadar Sürer?
Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi/Sonrası
Göz Altı Işık Dolgusu Yapan Doktorlar
Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları
Göz Altı Işık Dolgusu Kırışıklıklara İyi Gelir mi?
Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Ödem
Göz Altı Işık Dolgusu Riskleri
Göz Altı Işık Dolgusu Göze Zarar Verir mi?


Göz Altı Işık Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Uygulama, genetik faktörler ve/veya yaşlanmaya bağlı göz altı bölgesinde; 

 • Göz altındaki koyu halkalar ve karanlık görüntüden şikayet eden, 

 • Gözlere yansıyan boş, yorgun ve uykusuz ifadeden rahatsızlık duyan, 

 • Alt göz kapağındaki yağ ceplerinden kurtulmak isteyen, 

18 yaş üzeri kadın-erkek herkese uygulanabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde göz altı ışık dolgusu yapılmaz. 

Göz Altı Işık Dolgusu Zararları

Göz altı ışık dolgusu gözyaşı oluğu ve göz bölgesinin görünümünü iyileştiren tıbbi ve zararsız bir işlemdir. Uygulama “hyaluronik asit” içerikli dolgu malzemeleri ile gerçekleştirilir. 

Hyaluronic asit, gözü çevreleyen sıvıda ve bağlayıcı dokularda da mevcuttur, ayrıca cilt dokusunun içinde de bulunur. Su tutucu özelliği ile ciltteki kırışıklıkları azaltır. Uygulamada kullanılan hyaluronik asit, halihazırda vücudun genel yapısı içindeki bir proteindir. 

Uygulama göz ve göz çevresine zarar vermez. Nadiren iğne giriş yerlerinde kızarıklık; göz altı bölgesinde şişme ve morarma görülebilir bu durum bir iki gün içinde kendiliğinden düzelir. Göz altı ışık dolgusu yapılan bölgede ciltte beyazlama, soğukluk, şiddetli ağrı ya da morarma gibi olumsuz etkiler varsa mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Göz altı ışık dolgusu sonrası, uygulamanın yapıldığı bölgeye 4-5 saat su değmemesi önerilir. 

 • Uygulama sonrası yatış pozisyonu çok önemlidir. Özellikle ilk 3 gün çift yastık ile baş bölgesi yükseltilmeli ve sırt üstü uyku pozisyonu benimsenmeli, yüzün sıkışacağı-buruşacağı uyku pozisyonlarında yatılmamalıdır,

 • Doğrudan uygulama yapılan alana olmamak kaydı ile buz kompresi yapılabilir. 

 • Gözlerin ovuşturulmaması önemlidir. 

 • Uygulama sonrası ilk gün ve onu takip eden gün sıcak banyo yapılmamalı, nemli ve buharlı ortamlarda bulunulmamalıdır. 

 • Aşırı gülmek, yoğun yüz mimikleri dolgu etki süresine olumsuz etki eder, özellikle ilk günlerde aşırı yüz hareketleri yapılmamalıdır. 

 • Göz çevresine doktor önerisi dışında krem sürülmemeli, makyaj, cilt bakımı ve kuaför işlemleri için bir kaç gün beklenmelidir. 

 • Yoğun spor faaliyetlerinden, egzersizlerde ilk 1 hafta uzak durulmalıdır. 

 • Kanama riski yarattığı için kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalar, uygulamadan önce ve sonra kullanılmamalıdır. 

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Uygulama lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Uygulama öncesi göz çevresi antiseptik solüsyonla temizlenir ve lokal anestezi uygulanır. Ayrıca dolgu içeriğinde de lokal anestezik madde bulunur. Böylece kişi uygulama sırasında ağrı ya da acı hissetmez.

Göz altı ışık dolgusu uygulaması diğer dolgu uygulamalarından farklı olarak deri altına değil kemik üzerine yapılır. Kapalı uçlu kanüllerle jel kıvamındaki dolgu maddesi yavaş yavaş enjekte edilir. İşlem ortalama 35 dakika sürer. Dolgunun tüm dokuya eşit bir şekilde dağıtılması önemlidir. Bu yüzden işlem sonrası hafif hareketlerle masaj uygulanır.

Göz Altı Işık Dolgusu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Göz altı ışık dolgusu kişinin ihtiyacına göre tek seans ya da 3 hafta aralıklarla 3 seans olarak planlanır. 

İlk seans itibariyle gözle görülür sonuçlar alınır. Uygulamanın ardından bir hafta içinde göz altı nihai görünümüne erişir. Bu süre içinde çok nadir durumlar dışında morarma ve şişlik görülmez. İğne giriş yerlerinde hafif kızarıklık gözlemlenebilir bu durum geçicidir genellikle bir iki gün içinde kendiliğinden düzelir.

Uygulamayı takip eden ikinci hafta doktorunuz sonuçları görmek için bir randevu verecektir. 2 hafta sonrası ikinci bir seansın gerekip gerekmediği belirlenir. Eğer ihtiyaç var ise 3 haftanın sonunda uygulama tekrar edilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Şişlik

Göz çevresi, hassas ve ince yapılıdır. Bu nedenle bölgeye yapılacak uygulamaların konusunda deneyimli bir doktora yaptırılması büyük önem taşır. 

Uygulama sırasında kılcal damara temas eden bir enjeksiyon morluklara, enjeksiyonun dozunun iyi ayarlanmaması kümelenmelere, işlemin gerekli hassasiyette yapılmaması şişlik ya da ödeme neden olabilir. 

Göz altı uygulamalarında nadiren iğne giriş yerlerinde kızarıklık; göz altı bölgesinde şişme ve morarma görülebilir bu durum kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte iki-üç gün, en fazla 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcılığı 

Göz altı ışık dolgusu hyaluronik asit içerikli olduğu için etki süresi uzundur. Ortalama 1- 1,5 yıl kalıcılık süresi vardır. Sonrasında vücut tarafından emilimi gerçekleşerek vücuttan atılır. Uygulamanın tekrarı, kalıcılık süresini uzatır.

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Göz altı ışık dolgusu işlem süresi ortalama 35 dakika sürer. 

Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi/Sonrası

Göz altı ışık dolgusu sonrası: 

 • Göz altı çukuru dolar ve düzgün bir görünüm kazanır,

 • Göz çevresindeki derinin kalitesi yükselir,

 • Genç bir görünüm elde edilir,

 • Şişlik, morluk ve halkalar giderilir, Göz Altı torbalarında iyileşme sağlanır,

 • Göz Altı çizgilerinde azalma görülür.

Göz Altı Işık Dolgusu Yapan Doktorlar

gulama estetik cerrahlar ve dermatologlar tarafından yapılır. Uygulama için doktor seçiminin en önemli kriteri doktorun göz altı ışık dolgusu işlemini ile ilgili deneyim seviyesidir. Ne sıklıkta ve kaç kişiye bu uygulamayı gerçekleştirdiği, uygulamanın öncesi ve sonrası görüntüleri karar aşamasında size referans verecektir.


->Related Doctors<-

 

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları

Uygulamanın yapılacağı il, hastane/klinik, doktor ve kullanılacak malzemeye (ki uygulamanın anıldığı Redensity 2’ye adını veren dolgu maddesi en çok tercih edilen malzemedir.) göre fiyat da farklılık gösterir. Ortalama 1200 TL ile 2000 TL arasındadır.

Göz Altı Işık Dolgusu Kırışıklıklara İyi Gelir mi?

Evet, göz altı ışık dolgusu kırışıklıklar üzerinde etkilidir ve anti-aging etkiye sahiptir. Uygulama mevcut bölgede oluşmuş kırışıklıkların altını doldurarak daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca dolgu içeriğindeki protein, vitamin, aminoasit ve antioksidanlar göz altı derisini besler ve güçlendirir. Böylece hassas göz altı derisi yaşlanma etkilerine karşı daha direnç kazanır.  

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Ödem

Uygulama sonrası ödem nadir görülen yan etkilerdendir. Uygulama iğne olmayan kanül denilen künt uçlu bir alet ile yapılmaktadır. Kanül kullanımı uygulama yapılan alanda ödem riskini azaltmaktadır. Göz altı ışık dolgusu sonrası ödemi önlemek için; ilk 24 saat buz kompresleri uygulamak, uyku düzenine dikkat etmek, uykuma sırasında başın yüksekte olması önerilmektedir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Riskleri

İğne ile yapılan uygulamalarda morluk olasılığı riski çok yüksektir. Kanül ile yapılan uygulamalarda ise morluk riski hemen hemen hiç yoktur. Göz altı ışık dolgusunda kanül kullanılır. Konusunda uzman bir doktor tarafından uygulanan göz altı ışık dolgusunda, morluk, şişlik ya da ödem riski nadir yaşanır. Enjeksiyon sırasında istenmeyen bir sonuç alındığında dolgunun etken maddesi olan hyaluronik asit, hyalüronidaz ile eritilebilir bu nedenle de istenmeyen sonuçlar ile ilgili risk ortadan kalkar. Uygulama uzman ellerde yapıldığında oldukça güvenli bir uygulamadır. 

Göz Altı Işık Dolgusu Göze Zarar Verir mi?

Uygulamada kullanılan dolgu maddesinin içerisindeki hyaluronic asit, gözü çevreleyen sıvıda ve bağlayıcı dokularda da mevcuttur, ayrıca cilt dokusunun içinde de bulunur. İçerik kalitesi sayesinde göze ve göz çevresine zarar vermez. 
 


Göz Altı Işık Dolgusu ile ilgili yazılar