Estetik Yaşı 13'lerde. Kusursuzluk İçin Çok Mu Aceleciyiz?

Yayınlanma Tarihi: 09 Haziran 2017 | Güncellenme Tarihi: 11 Şubat 2019

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yetişkinler genelde tıbbi bir ihtiyaç olmadıkça erken yaşlarda estetiğin gereksiz olduğunu ve özellikle genç kuşakta birbirinin kopyası insanlar oluştuğunu düşünür. 

Kimi genç arkadaşlarımız ise estetiğin nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak konusunda kararlı. Sonuç olarak bugün gelinen durumda estetik yaşı 13'lerde.Peki gencecik arkadaşlarımızı estetik tedavilere iten motivasyon ne? Ne acelemiz var? Erken yaşta estetiğin önünde yasal bir engel olmamasına rağmen doktorlar estetik için gençlerin gelişimlerini tamamlamasını istiyorlar. Fakat görselliğin yüceltildiği bu çağda ne mümkün! Gençler sosyal medya ve çevreleri için estetik yaşını olabildiğince öne çekmeye çalışıyorlar.

13 yaşlar ile başlayıp, ergenlik boyunca en çok yaptırılan estetik tedavilerde: 


Kızlar en çok

Erkekler ise: 

tercih ediyorlar.

Sosyal medya sağ olsun yeni trend kusursuzluk!Selfie, fotoğraf ve sosyal medya profilimizde güzel ve kusursuz görünmek gençler için en büyük estetik motivasyonu olabilir elbette fakat farklı sebeplerde olmalıdır.

Ergenliğin psikolojisi estetik uygulamalara çok müsait..


Ergenlik, tüm duyguların uç seviyelerde yaşandığı bir gelişim süreci olduğundan gençlerin psikolojisinin bu işlemlere ne kadar hazır olduğunu atlamamak gerek. Gelişim süreci derken; uygulama yaptırılacak bölgenin de tam olarak geliştiğinden de emin olunması çok önemli.

Aman Gençler! Kaş Yaparken Göz Çıkarmayın

Genç yaşta mükemmel olma motivasyonuyla kusurlardan kurtulmak isterken, her detay enine boyuna ölçülmeli. Aman diyelim gençler; yine de siz siz olun, kaş yaparken göz çıkarmayın! Öncelikle tavsiyemiz, tıbbi bir zorunluluk olmadıkça her türlü keyfi estetik uygulamadan uzak durmanız.

Vücudunuzun gelişimi tamamlandığında, rahatsız olduğunuz noktalar belki kendiliğinden geçecekler. Ergenlik bütün duyguların uç seviyelerde yaşandığı zaman olduğundan da, o genç yaşta çok büyüttüğünüz problem, sonra belki de size çok karakteristik gelecek.

Bu yüzden de vücut gelişimi tamamlanmamış durumlarda ne doktorlar bunu önerecektir, ne de aileniz. Zamanı geldiğinde hepsi için bol bol vaktiniz olacak zaten.