16 October 2020

Erkek ve kadınlar için en iyi saç dökülme tedavileri

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Ufuk Alatekin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Saç dökülme sorununuz ne zaman başladı? 25 yaşlarında dediğinizi duyar gibiyiz. Saç dökülme sorunu için muhtemelen birçok arkadaşınızla bu durumu konuştunuz ve saç dökülmesini engelleyebilmek için, şampuanlar başta olmak üzere pek çok farklı seçeneği denediniz. Kadınlar için saç dökülmesinin ve erkekler içinse saç çizgisinin gerilemesinin ne denli korkutucu ve keyifsiz bir durum olduğunu çok iyi biliyoruz. Yeniben üye doktorlarımızdan Dr. Ufuk Alatekin’e saç dökülme tedavilerini sorduk ve güncel, etkinliği kanıtlanmış en iyi saç dökülme tedavileri hakkında bize bilgi vermesini istedik.


Dr. Ufuk Alatekin

“Aslında bu durum son derece yaygın zira erkeklerin %40'ına yakını, 35 yaşına kadar gözle görülür saç dökülmesi yaşıyor. Kadınlara gelince, %40'ı saçlarının inceldiğini ve eskisinden daha uzun sürede uzayan ve seyrekleşen saçlara sahip olduğunu belirtiyor. Erkeklerin ve kadınların farklı saç dökülme şekilleri vardır. Erkekler, kademeli olarak gerileyen ön saç çizgisi ve taç bölgesi denilen tam baş üstü, kadınlar da ise yoğunluğu azalmış, seyrekleşmiş bir saç ile kalakalırlar.” diyen Dr. Ufuk Alatekin’den erkek ve kadınlar için en iyi saç dökülme tedavileri:

Beslenme

beslenme

En iyi saç dökülmesi tedavilerinden biri besinlerdir ama doğal ve güvenilir olanları. Önce beslenmenizi inceleyin. Protein açısından zengin yiyecekleri yeterince yiyor musunuz? Yumurta, soya, yağsız et, yulaf, kepekli tahıllar ve süt ürünleri olmazsa olmazlardır. Bu yiyecekler saçınız için son derece faydalı olan B7 vitaminini diğer adıyla Biotin içerirler. Özellikle kadınların yaptığı düşük kalorili diyetler saçlar için son derece zararlı. Fakat bu az evvel saydığım besinleri diyetlerine ekleyerek, hem formda kalıp, hem de saç dökülmesinin önüne geçebilirler. Unutmayın, yoğun diyetler saçınız için yapabileceğiniz en kötü şeydir. Ayrıca doktor onayıyla çinko ve D vitamini takviyeleri de fayda edebilir.

Saç ilaçları

Bugün FDA’nın onayladığı 2 adet saç ilacı var. Fakat ikisi de tedavi edici özelliğe sahip değil. Kısaca sürekli kullanmak gerekiyor. Fakat mutlaka doktor kontrolünde alınması lazım. Saç dökülme konusunda değil, mevcut saçları güçlendirmede etkililer.

Kök hücre enjeksiyonları

Hastanın bedeninden liposuction yöntemiyle alınan kök hücreden zengin hale getirilmesiyle ya da laboratuvar ortamında çoğaltılmasıyla yapılan kök hücre enjeksiyonları, saçlı dokuya enjekte edilebilir. Saça kök hücre enjeksiyonlarının saç dökülmesi ve mevcut saçın güçlendirmesi gibi faydaları var.

Saç ekimi

saç ekimi

Saç ekimi kellik sorunu için altın standarttır. Saçların yoğun olduğu bölgelerden saç köklerinin alınıp, saçsız bölgeye transferi yapılır. Saç ekiminde en çok yapılan ve faydalılık oranı en fazla olan FUE tekniğidir. Ense bölgesi donör alan olarak kullanılır.

PRP- Plateletten zengin plazma tedavisi

saç

Platelet Rich Plasma (PRP) ise en sık kullandığımız saç dökülme tedavisidir. Kanınızdan bir örnek alır ve bunu bir santrifüj cihazına koyarız. Dönme hareketi, kanın, biri PRP serum olmak üzere farklı bileşenlere ayrılmasına neden olur. Bu serum kafa derisine enjekte edilir. Büyüme faktörleri, mezenkimal kök hücreler, sitokinler ve diğer iyileştirici elementler, folikülleri beslerler. Trombositler yeni kan damarlarının oluşumunda yardımcı olabilir, böylece kafa derisi gençleşir. PRP, saç dökülmesini durdurmanıza ve ayrıca yeni saçların uzamasına yardımcı olabilir.

Saç lazeri

saç lazeri

Düşük seviyeli lazer ışığı tedavisi, kafa derisindeki kan dolaşımını teşvik etmek için belirli dalga boylarında ışık kullanır. Kandaki artış, saç derisini foliküler seviyede beslemeye çalışan taze oksijen ve besinleri beraberinde getirir.

Saç dökülmesinde en iyi sonucu almak için mutlaka erken dönemde tedaviye başlayın

Saçsızlık, saç dökülmesi ve saç incelmesi düşündüğünüzden daha sık karşılaşılan konulardır. Saçlarınızın hızlı bir şekilde dökülmesini beklemek yerine, bir sorununuz olabileceğinden şüphelendiğiniz anda hemen önlem almanızı öneririm. Doktorunuza danıştıktan sonra saç dökülmesi tedavilerinden birini seçin ve sorunu çok büyük hale gelmeden halledin. 

 


İlgili yazılar