Doctors & Clinics
Mehmet Kaya, MD
Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery

GRP Nedir?
 

GRP, kişinin kendi kanının platelet (trombosit) ve büyüme faktörleri açısından zenginleştirildiği bir işlemden geçirilmesiyle elde edilen bir çeşit serumdur. İsmi İngilizce Growth-Factor Rich Plasma kelimelerinin baş harflerinden oluşan GRP, içerisine çeşitli vitaminler, amino asit ve proteinler eklenerek güçlendirilir. İçeriğine göre Kanlı Maske, Vampir Maskesi, Paris Işıltısı, Kleopatra Maskesi, Gençlik Aşısı gibi isimlerle de karşımıza çıkan GRP tedavisi, temelde bir mezoterapi uygulamasıdır. Tedavide kişinin kendi kanı kullanıldığı için yan etki ve komplikasyon riski çok düşüktür. Alerjik reaksiyon riski neredeyse yoktur. Etki gücü yüksektir ve tedavi alanı geniştir. Bu nedenlerden ötürü çok tercih edilen bir uygulamadır. Saç dökülmesini azaltmak ve cilt sorunlarını gidererek cildi gençleştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

GRP Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

GRP, minik iğneler vasıtasıyla cilde enjekte edilerek uygulanır. Enjeksiyon içeren tüm tedavi yöntemleri gibi, GRP uygulaması da mutlaka doktorlar tarafından yapılmalıdır. Koldan alınan (30-50ml arası) kandaki platelet ve büyüme faktörleri özel bir santrifüj cihazında ayrıştırılır ve hazırlanan plazma kişiye özel serumlarla birleştirilir. Uygulama yapılacak bölge anestezi kremleri ile uyuşturulur. Ardından serum bu bölgeye enjekte edilir. Genellikle ilk etapta 2-4 hafta aralıklarla 3 seans uygulaması yapılır. (Seanslar yaklaşık olarak 40 dakika sürer.) Sonra 3 ayda bir seans tekrarı yapılır. Toplamda 3-6 seans uygulanır. Etkileri ilk hafta gözlenmeye başlar. Kolajen üretiminin ve doku onarımının başlaması ile cildin hedeflenen parlaklığa ve esnekliğe kavuşması, seansı takip eden 1. aydan itibaren başlar. GRP tedavisiyle elde edilen sonuçlar kalıcıdır. Sonrasında cilt doğal yaşlanma sürecini takip eder. 
GRP, PRP’ye göre kanın daha küçük moleküllere ayrılarak elde edilen versiyonudur. İçerisine eklenen aktivatörlerle güçlendirilen GRP, PRP’den daha etkilidir. Her ikisi de benzer tedavilerde kullanılırken GRP ile sunulan çözümler daha memnun edicidir. İki tedavinin temelinde de kanın platelet, yani trombosit açısından zenginleştirilmiş hali kullanılır. Bununla birlikte GRP ikinci kez ayrıştırıldığında kanda cilt yenileme, yara iyileştirme, yeni kan damarları üretme gibi görevleri olan büyüme faktörleri de seruma dahil edilir. Bundan ayrıca, hastaların yaşına, cinsiyetine ve cilt tipine göre belirlenen vitaminler, amino asitler ve protein destekleriyle serum bir kez daha kuvvetlendirilir. Tüm bu yönleriyle GRP, PRP’nin ileri bir sürümüdür.
GRP saç dökülmesi sorunlarından cilt yaşlanmasıyla ilgili bölgesel kusurlara kadar çok çeşitli problemin çözümünde kullanılır. Kozmetik olarak tatmin edici çözümler sunduğu sorunlar şöyle listelenebilir: 

 • Gözaltı halkaları
 • Göz kapağı sarkmaları 
 • Ağız çevresi kırışıklıkları
 • Boyun yaşlanmaları
 • Akne skarları
 • Çatlaklar
 • Yara izleri
 • Saç dökülmesi
 • El yaşlanmaları
 • Kilo alıp vermeye bağlı olarak meydana gelen cilt sarkması
 
GRP tedavisini uygulamak için mutlaka bir sorun olması gerekmez. Cildin ışıltısını ve esnekliğini korumak, sağlıklı bir dokuya sahip olmasını sağlamak için de GRP uygulaması yapılabilir.
GRP 18 yaşını dolduran sağlıklı kadın ve erkekler için uygunken aşağıdaki durumların varlığında yapılması uygun değildir:

 • Kanda pıhtılaşma sorunu
 • Düşük trombosit sayısı ya da trombositlerde fonksiyon bozukluğu
 • Kanser hastalığı
 • Hamilelik
GRP kişinin durumuna göre 3-6 seansta sonuç veren bir tedavidir. İçeriğinin ana maddesi kişinin kendi kanıdır ancak kişiye özel hazırlanan serumların bileşenleri farklıdır. GRP fiyatını belirleyen unsurlar arasında kullanılacak serumun içeriği, uygulanacak seans sayısı ve uygulamanın yapılacağı kliniğin konumu yer almaktadır. GRP uygulamasını yapacak doktorun deneyim seviyesi ve bilinirliği de fiyatı etkiler. GRP fiyatı, detaylı bir cilt muayenesinin ardından kişinin cildine özel hazırlanan serumun içeriğine bağlı olarak net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 

Written on 17/07/2019

-

Last Update: 10/05/2021

Doctors & Clinics
Mehmet Kaya, MD
Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery

Reviews

There is no reviews with this treatment.

Photos

No photo available

Videos

No video available

Doctors

5 GRP Doctor
İstanbul / Teşvikiye
İstanbul / Nişantaşı
Manisa / Alsancak
İzmir / Alsancak
Mehmet Kaya, MD
Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery
5 (1)

Question&Answer

There is no question & answer about this treatment: