En Sık Hata Yapılan 5 Estetik Operasyon Ve Sebepleri

  • 20 Haziran 2017

Estetik operasyonlarda yapılan yanlışlar yüzünden yapılacak ikinci ameliyat da kötü sonuçlar doğurabiliyor. Uzmanlar yanlış estetik kurbanı olmamak için, en sık hata yapılan 5 estetik operasyon konusunda uyarıyor.

Hata-yapilan-5-estetik-operasyon

Hatalı estetik operasyonlar sonucunda güzelleşmek uğruna acı çeken pek çok kişi hayal kırıklığı yaşıyor. Yanlış estetik yalnızca kişilerin psikolojisini değil, sağlığını da olumsuz etkileme riski taşıyor.

           1- Hatalı Burun EstetiğiBurun Estetiği Ameliyatlarında rastlanan en büyük hata; doğal olmayan, çok fazla kalkık, yüze uyumsuz ve bakıldığında ameliyatlı olduğu açıkça belli olan burunlar olarak öne çıkıyor.

Burun Ameliyatlarının bazen plastik cerrah olmayan hekimler tarafından yapılması bu hatayı kaçınılmaz yapabiliyor. Bazı doktorların hava yolunu açarken burundan gereğinden fazla kemik ve kıkırdak aldığını ve açıkta kalan kemikleri yaklaştırmadan ameliyatı sonlandırdığını ifade eden uzmanlar uyarıyor: “Eğri kısımları düzeltmek yerine çıkarıp alınması hatası, zaman içerisinde kişi için büyük sorunlar yaratabilir.”

Burun Ameliyatlarında yapılan diğer bir hatanın, nefes alma problemi olan kişilerin önce nefes yolu açma yani septoplasti, sonra da burun estetiği yani rinoplasti ameliyatı yaptırmaları olduğu belirtiliyor. Septoplasti sırasında kıkırdak doku alındığından, sonraki ameliyat için yeterli doku kalmıyor. Bu iki ameliyata ihtiyacı olduğunu düşünenlerin iki ameliyatı bir arada olmayı planlamaları önem taşıyor.

           2- Hatalı Liposuction

Uzmanlar, Liposuction Ameliyatlarında yapılan en büyük hatanın, hastayı zayıflatmak amacıyla gerekenden çok daha fazla yağ çekilmesi olduğunu belirtiyor.

Uzmanlara göre: Liposuction, bir zayıflatma değil bir şekillendirme ameliyatıdır. Burada amaç, vücudun fazlalıklar nedeniyle şekil bozukluğu olan bölgelerini daha biçimli hale getirmektir. Fazla yağ çekilmesinin öncelikle hastanın sağlığı açısından büyük risk taşıdığını bilmek gerekir. Liposuction Ameliyatı sonucunda bazı şekil bozuklukları ve deformasyon oluşabilir. Derinin belirli bir küçülebilme kapasitesi vardır ve bu kapasitenin üzerine çıkıldığında deride sarkıklıklar, çukurluklar meydana gelir.”

Liposuctionda yanlış ameliyat sırasında veya sonrasında damarlarda pıhtı oluşarak akciğerlerde tromboemboliye neden olabiliyor ve kişiyi ölüme götürebiliyor.

           3- Hatalı Göğüs Estetiği

hatali-estetik

Göğüs Büyütme Ameliyatlarında en büyük sorunun hastayla doktor arasında doğru bir iletişimin sağlanamaması ve göğüs ölçüsünde ortak bir karara varılamaması olduğu belirtiliyor. Bunun sonucunda hasta yeni ölçüsüne alışamayabiliyor ya da başta beğense bile sonra taşıyamıyor.

Çok büyük protezler doğal sonuçlar vermiyor, ayrıca zorlanarak konulduğu için bazı komplikasyonlara da neden olabiliyor.

           4- Hatalı Dudak Dolgunlaştırma

Ünlü futbolcu Diego Maradona da hatalı dudak dolgunlaştırma operasyonu kurbanlarından

Ünlü futbolcu Diego Maradona da hatalı Dudak Dolgunlaştırma operasyonu kurbanlarından

Burun gibi dudak da yüzün en dikkat çekici bölgesi olduğundan, yapılacak en küçük bir hata hemen belli oluyor. Uzmanlar dudak dolgunlaştırmak amacıyla kişinin kendi dokusunun kullanılabileceği veya hyalüronik asit gibi doğal maddelerin de tercih edilebileceğini söylüyor. Bu sayede yapay ve şiş görüntünün ve vücutla uyumlu olmayan dolgu maddelerinin doğurduğu, hem görünüm hem de sağlık açısından sorun yaratan komplikasyonların önüne geçiliyor.

           5-Hatalı Saç Ekimi

saç ekimi

Saç Ekimi basit gibi görünse de, hem hasta hem de doktor açısından son derece önemli ve dikkat isteyen bir ameliyat olmasıyla dikkat çekiyor. Mikro implantasyon yönteminde her bir saç kökü tek tek alınarak ekiliyor. Bu işlemde sabır gösterilmez ya da tecrübeli eller tarafından yapılmazsa birçok sorun çıkabiliyor.

Saçlar alın ve şakaklardaki girintilere sadık kalınmadan ekildiğinde, başın üst kısmında toplanan saçlar çember şeklinde peruğa benzeyen bir görüntünün oluşmasına neden oluyor.