19 November 2020

Dr. Gökçe Haspolat ameliyatsız burun estetiğinin avantajlarını anlatıyor

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Gökçe Haspolat tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Ameliyatsız burun estetiği diğer adıyla burun dolgusu hem kadınlar hem de erkekler arasında popülerliği artan estetik tedaviler arasında. Enjekte edilen medikal dolgu maddeleriyle yapılan ameliyatsız burun estetiğine ek olarak iple burun asma tedavisi ile burundaki farklı sorunlara çareler üretebiliyor. Burun dolgusunun avantajlarını ve iple burun estetiğinin ayrıntılarını Dr. Gökçe Haspolat anlatıyor:

“İlk önce burun dolgusu ile yapılan ameliyatsız burun estetiğine değinelim. Evet, burun dolgusunun en büyük avantajı hızlı ve kolay uygulanmasıdır ve buna kısaca 'öğle yemeği molası' tedavisi bile diyebiliriz. Söz gelimi burnunuzda kemer ve şekil bozukluğu varsa, dermal dolgu enjeksiyonu yaparak, burnunuzun düz görünmesini sağlayabiliriz. Ayrıca burun ucunun etrafına dolgu uygulayarak daha ince ve daha naif görünmesini sağlayabilir ve burnu sürekli aşağı çeken kasa botoks enjekte ederek burnun ucunu daha da kaldırabiliriz hatta iple burun asma tedavisi bile eklenebilir.

Gökçe Haspolat

Artık ameliyatsız estetik tedavileri uygulamak için çok fazla seçeneğimiz var. Bir uygulamanın ameliyatsız olması demek daha az risk, daha az iyileşme süresi, daha az yan etki ve cerrahiye yakın sonuçlar almak demektir. Dermal dolgu maddelerinin kullanıldığı ameliyatsız burun estetiği, yeni bir burun görüntüsüne beş, on dakika içinde ve acı çekmeden kavuşabileceğiniz anlamına da geliyor.

Ameliyatsız burun şekillendirme, iple burun asma en sevdiğim tedavilerden biri ve ameliyatsız burun estetiği yaptıranların sonuçlardan memnun olması da beni gerçek anlamda mutlu ediyor. Hyaluronik asit dermal dolgu maddeleri kullanılarak kısa bir süre içinde yapılabiliyor. Ayrıca işlem sonrası anında sosyal hayata geçiş yapabiliyorsunuz. fakat şunu unutmamakta fayda var burun dolgusu kalıcı değildir, bu nedenle sonuçları beğenmezseniz birkaç ay erimesini bekleyebilir veya dolguyu profesyonelce eriterek işlemi tersine çevirebiliriz.  

Burun dolgusu işleminde önce hastamın yüzünü temizliyoruz ve hyaluronik asit dolgusunu hazırlıyoruz. Bu dolguların içinde biraz lokal anestezi vardır, bu sebeple hasta ağrıdan çok, enjeksiyonun varlığını hisseder. Minik bir iğneyle dolguyu neredeyse bir heykeltıraş gibi ihtiyaç duyulan bölgelere burun anatomisine uygun şekilde enjekte ediyoruz. Burun dolgusu yaptıran hastam anında sonucu görür ve hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Bir süre güneş gözlüğü takmaması gibi sonrası bakım talimatları veririz.

gökçe haspolat

Dediğim gibi hyaluronik asit dermal dolgu maddeleri kullanarak ameliyatsız burun dolgusu estetiği yaptıran hastalarım ağrısız, güvenli ve hemen, çok çabuk bir şekilde sonucu alabildikleri için, bu uygulamayı çok seviyorlar. Burun çok fazla hareketli olmayan bir organ olduğu için kalıcılığı ortalama 12 ila 18 ay kadar sürüyor.

Burun dolgusu işleminde kullanılan dolgu malzemesi biyolojik olarak uyumlu ve biyolojik olarak parçalanabilen ürünlerdir, bu da vücuda zararlı olmadığı ve doğal olarak parçalanıp vücuttan atıldığı anlamına gelir. Hyaluronik asit burun dolgusu, laboratuvarda üretildikten sonra steril bir jel formunda hazır olarak geliyor ve kullanımı bizim açımızdan da son derece pratik.  Kızarıklık, hassasiyet, şişme ve morarma gibi enjeksiyonla ilgili bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunların hiçbiri çok ciddi değildir ve birkaç gün içinde geçer.

İple burun asma tedavisine geçelim şimdi. Bu uygulama burun kemiğinin hemen üzerine PDO (polidioksanon) iplerin yerleştirilmesi suretiyle yapılır, aslına bakarsanız bu ip, bir nevi implant görevi üstlenir. İp yer değiştirmez ve kemiği taklit eder. Burun ucunu kaldırır. En önemli avantajı, bu tekniğin neredeyse hiç vasküler komplikasyon ve körlük riskinin olmayışıdır. Ameliyatsız burun ucu kaldırmada ipi burun ucundan, kemik uzantısı boyunca yerleştirir ve çekeriz. İpin tırtıklı kısmı dokuya nüfuz ederek burun ucunun istenilen ölçüde kalkmasını sağlar. Uygulama sonrası hafif bir morarma ve şişme meydana gelebilir, ancak birkaç gün içerisinde düzelir. Burun sırtında aşırı bir kemer oluşumu varsa, dolgu maddeleriyle kombine bir uygulama yaparak, bu sorun da düzeltilebilir. 

Ameliyatsız burun estetiği hem iple askı, hem de dolgu, kalıcı uygulamalar değildir ve nefes alma gibi fonksiyon bozukluklarını düzeltmezler.”

 


İlgili yazılar