Hastane Tipi
Şehir

Doğum Sonrası Anne Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 30 Mayıs 2020

Anne Estetiği (Mommy Make Over)  Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Anne Estetiği (Mommy Make Over) Nedir?

Hamilelik ve doğum nedeniyle oluşan vücut deformasyonlarının giderilmesi amacıyla yapılan bir dizi kombine estetik uygulamaya “Anne Estetiği” (Mommy Make Over) denir.

anne estetiği

->Related Doctors<-Anne Estetiği Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

ameliyat fiyatı

Anne estetiğinin hangi cerrahi uygulamaları kapsayacağı ve kaç doktor tarafından gerçekleştirileceğine göre ameliyat maliyeti değişir.

Eğer her bir ameliyat farklı doktorlar tarafından uygulanacaksa her bir ameliyat için ayrı doktor maliyeti olacaktır.

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatlarında ücretlendirme; çekilecek yağ oranı, belirlenecek ameliyat türü, işlemin yapılacağı bölge ya da bölgeler gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Ortalama liposuction (Yağ Aldırma) ameliyatın fiyatı 5.000 TL ile 15.000 TL arasında gerçekleşir.

Karın germe ameliyatı ortalama 5.000 TL ile 20.000 TL arasında gerçekleştirilir.

Meme küçültme ameliyatı ortalama 8000 TL ile 25.000 TL arasında; meme büyütme ameliyatı ise ortalama 7.000 TL ile 20.000 TL arasında yapılır. Labioplasti (Vajina Estetiği) ameliyatı ortalama 4.000TL ile 10.000 TL arasında gerçekleşir. Bu durumda, ortalama bir anne estetiği çoklu ameliyat dizisi 20.000 TL ile 70.000 TL aralığında gerçekleştirilebilir. 

Doğum Sonrası Anne Estetiği Nasıl Yapılır? 

doğum sonrası

Anne estetiği, liposuction (yağ aldırma), meme cerrahisi, karın germe ve labioplasti (vajina estetiği) gibi kişiye özel planlanan birden çok estetik ameliyatı kapsar. İhtiyaç halinde bu bir dizi ameliyat tek seferde ya da ayrı ayrı uygulanabilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 5 saat sürer. Ameliyatın içeriğine bağlı olarak kişi 1 ya da 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.   

           1. Anne Estetiği Liposuction (Yağ Aldırma):

yağ aldırma
  • Doğum sonrası en erken 6 ay sonra yapılır. 

  • Diyet ve egzersizlere rağmen özellikle karın, bel, sırt, kalça, üst bacak ve kol bölgelerinde direnç gösteren yağ birikimlerinin giderilmesi hedeflenir. 

  • Lazer Lipoliz ile yağ birikimleri vücuttan uzaklaştırılırken liposuction (yağ aldırma) uygulaması ile vücut konturu yeniden düzenlenir. 

  • Karın germe ameliyatı ile birlikte planlanabilir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için "Liposuction (Yağ Aldırma)" yazımıza göz atabilirsiniz.

           2. Anne Estetiği (Meme Ameliyatı ):

 meme ameliyatı

Anne Estetiği kapsamında; memelere eski formunu kazandırmak için büyütme/küçültme, dikleştirme uygulamaları yapılır. Bu uygulamaların emzirme döneminin sonlanmasının ardından en erken 3 ay tercihen 6 ay sonra yapılması önerilir.

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi için "Meme Büyütme",
Meme küçültme ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için "Meme Küçültme" yazımıza göz atabilirsiniz.

           3. Anne Estetiği (Karın Germe Ameliyatı): 

karın germe ameliyatı

Hamilelik döneminde meydana gelen karın bölgesindeki kasların gevşemesi probleminin çözümü olarak Karın Germe Ameliyatı uygulanabilir.

Karın germe ameliyatı için emzirmenin sonlanmış olması gerekir. Doğum sonrası ideal olan; en erken 6 ay, tercihen ise doğumdan 1 yıl sonra karın germe ameliyatının planlanmasıdır.

Karın Germe Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi için "Karın Germe Ameliyatı Nedir?" yazımıza göz atabilirsiniz.

           4. Anne Estetiği Labioplasti (Vajina Estetiği) Ameliyatı :

Genital Bölge

Doğum sonrası en erken 6 ay sonra yapılır.

Buradaki hedef deforme olan vajina bölgesinin eski formunun kazandırılmasıdır. Bunun için vajen büyük dudakları küçültülür, vajen küçük dudaklarında oluşmuş  sarkma ve simetri problemi giderilir, kilitoris etrafındaki fazla deri alınarak vajinanın tekrar estetik görünümünün kazandırılması sağlanır. 

Labioplasti ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi için dış genital bölge estetiği yazımıza göz atabilirsiniz.

Anne Estetiği Benim İçin Doğru Ameliyat mıdır? 

anne estetiği ameliyatı

Anne estetiği ameliyatı bir, çoğul ya da çoklu gebelik sonrası,  doğum öncesi formuna kavuşamamış her anne için doğru ameliyattır. Emzirme sürecinin bitimini takiben en çok 2 yıl içinde annenin eski form ve kilosuna kavuşması beklenir. Bazı durumlarda annenin emzirme şansı olmayabilir bu durumda doğum sonrası 6. aydan sonra estetik ameliyatı planlanabilir.

Fiziki ve estetik kaygılara bağlı depresyonda olan her anne, doğum sonrası Anne Estetiği Ameliyatı için uygundur.

Anne Estetiği Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Anne Estetiği Ameliyat dizisinde güçlü ağrı kesiciler kullanıldığından ameliyat sırasında bir ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrası ilk 1 hafta gözlemlenebilecek ağrılar verilecek ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir. 

Anne Estetiği Ameliyatından Sonra Hamile Kalırsam Ne Olur?

hamile

Eğer planlanan bir hamilelik varsa Anne Estetiği Ameliyatlarının sonraya bırakılması daha doğru olur. Anne Estetiği sonrası hamilelik yaşarsanız bunun hamilelik sürecine ve sonrasına olumsuz etkisi olmaz.

Anne Estetiği Ameliyatı kapsamında Liposuction (yağ aldırma) işlemi yaptırdıysanız göbek ve bel bölgeniz yeni bir hamilelik sürecinden sonra Liposuction (yağ aldırma) ile kazandırılan fit görünüme tekrar kavuşmanızı sağlayacaktır.

Anne Estetiği Ameliyatı kapsamında meme küçültme ya da meme büyütme ameliyatı olduysanız bu operasyonların emzirme üzerine olumsuz etkisi yoktur.

Anne Estetiği Ameliyatı kapsamında karın germe ameliyatı olduysanız, ameliyatın hemen ardı sıra hamilelik gelişmez ise bir sorun olmayacaktır. Eğer ameliyatın akabinde yeniden bir hamilelik durumu söz konusu ise bu durum ani kilo alıp vermeye bağlı deformasyonların oluşmasına neden olabilir, ikici bir karın germe ameliyatı gerekebilir.

Anne estetiği ameliyatı kapsamında Labioplasti ameliyatı olduysanız, bunun yeni gelişecek hamilelik ve doğum sürecine olumsuz bir etkisi olmaz. Hatta normal doğum bile gerçekleştirilebilir.