17 August 2017

Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Diş Beyazlatmak için Doğal Yöntemler

Diş Beyazlatma

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Diş beyazlatma, diş minesi ve dentin tabakasında meydana gelen renk değişimlerinin giderilmesi ve dişe sağlıklı beyaz görünüm kazandırılması için yapılan diş beyazlatma yöntemlerinin bütününe verilen addır. Diş beyazlatma yöntemleri ev ve ofis tipi bleaching diye adlandırılan iki klinik uygulama ile yapılır.

Bu uygulamaların yanı sıra diş beyazlatmak için doğal yöntemler de vardır. Bu makalemizde diş beyazlatma yöntemleri, diş beyazlatmak için doğal yöntemler ve evde diş beyazlatma yollarını bulabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri içinde en etkili ve uzun süreli sonuç sağlayan uygulamaların başında kozmetik bir tedavi yöntemi olan Bleaching diş beyazlatma yöntemleri gelir. Bleaching Diş Beyazlatma yöntemlerinin uygulama sonrası ömrü ortalama 3 yıldır. Yani 3 yıl süresince kişi doğru şekilde bir bakım ile bembeyaz dişlere sahip olabilir.

Klinik Ortamda Diş Beyazlatma

Bleaching diş beyazlatma yöntemleri belirli kimyasal maddeler yardımıyla diş mine tabakaları ve dentin tabakalarında meydana gelmiş renk değişimlerinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde olması gereken renk düzeyine getirilmesi işlemidir.

Bleaching diş beyazlatma yöntemleri klinik ortamında ya da evde uygulanan şekli ile diş hekimi takibinde yapılır. Bu uygulama ofis tipi bleaching ve ev tipi bleaching diye anılır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri içinde Bleaching, karbamit peroksit ve hidrojen peroksit maddelerinin kullanımı ile gerçekleştirilir. Ofis tipi diye adlandırılan diş beyazlatma yöntemleri diş hekiminin kliniğinde diş hekimi tarafından yapılan uygulamalara verilen addır. Ev tipi diye adlandırılan diş beyazlatma yöntemleri ise diş hekimi tarafından kişiye özel hazırlanmış diş kalıplarının, beyazlatıcı özellikte jel ile evde kişi tarafından uygulanması gereken yöntemdir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri
 

Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemleri:

Diş hekimi tarafından kişiye özel hazırlanmış diş kalıplarının, beyazlatıcı özellikte jel ile birlikte kullanılarak ev ortamında uygulanan beyazlatma işlemidir. 1 ile 4 hafta süresince kişinin genellikle gece yatarken, günde en az 4 saat boyunca diş hekimi tarafından önerilen şekli ile kalıpların diş üzerine yerleştirilmesiyle dişin beyazlaması sağlanır.

Klinik Tipi Diş Beyazlatma Yöntemleri:

Diş hekimi tarafından klinik ortamında gerçekleştirilen ortalama 1 saat gibi bir sürede 2-3 tona kadar diş yüzeyinde beyazlama sağlayan uygulamadır. Fototermal (Isıl Işık) ve Fotokimyasal (Kimyasal Işık Uygulaması) özellikte lazer ile beyazlatıcı özelikte jelin aktive edilmesi ile gerçekleştirilen işlem sonrası florid uygulaması yapılarak diş mineleri güçlendirilir ve diş çürümelerine karşı koruyucu önlem alınır.

“Bleaching” diş beyazlatma yöntemleri herkese uygulanabilen bir diş beyazlatma yöntemi değildir.

  • 16 yaşından küçük, henüz ağız ve diş sağlığı gelişimin tamamlamamış çocuklar
  • Hamile ve emzirme dönemindeki kişiler
  • Hassas diş ve diş eti sorunu olan kişiler,
  • Ürün ve peroxide (diş beyazlatma etken maddesi) alerjisi olanlar
  • Ağız sağlığı bozulmuş, çok sayıda çürük ve dişeti problemi olan kişiler,  
  • Oral (ağız) kanseri teşhisi konmuş kişiler,

“Bleaching” diş beyazlatma yöntemleri için uygun değildir. Bu durumda diş beyazlatmak için doğal yöntemlerin tercihi gündeme gelir. Diş beyazlatmak için doğal yöntemler ve evde diş beyazlatma yolları bir çok farklı şekilde olabilir. Bu yöntemlerin hiç biri  “Bleaching” Diş beyazlatma yöntemleri gibi uzun vadede sonuca ulaştırmaz ve bir o kadar da uzun vadede koruma vaat etmez.

En Popüler Diş Beyazlatma Yöntemi Karbonat

Doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri içinde karbonat apayrı bir yere sahip. Karbonat, renk açıcı özelliği sayesinde doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri arayan kişiler için birebir. Karrbonatın birden çok madde ile kolay etkileşim içinde olması da bir diğer avantajdır. Karbonat ile birlikte limon, tarçın, tuz, sirke gibi doğal gıdalarla birlikte anında diş beyazlatma yöntemleri sağlayan formüller üretmek mümkündür. Nasıl mı?

Diş Beyazlatma Yöntemleri
Prof. Dr. Ahmet Maranki

Prof. Dr. Ahmet Maranki diş beyazlatma yöntemleri içinde karbonatın önemine vurgu yapan doktorlardan biridir. Doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri içinde Ahmet Maranki diş beyazlatma yöntemleri bir haftada diş minesinde bir kaç ton renk açılmasını vaat ediyor. Formülü ise son derece pratik: 1 tatlı kaşığı karbonat, çeyrek çay kaşığı himalaya tuzu ve çeyrek çay kaşığı elma sirkesi karışımı. Bu karışım ile bir hafta süresince dişlerinizi fırçaladığınız takdirde üç tona kadar diş renginde açılma yani beyazlama olması bekleniyor.


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Doğal yöntemlerle diş beyazlatma yolları için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da önerisi karbonat. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri 1 çay kaşığı karbonat, 2 damla zeytinyağı ve yarım limonun suyu üçlüsü ile hazırlanıyor.

Asitik yapısından dolayı limon içerikli bu kürün haftada 2-3 defa uygulanmasının yeterli. Uygulama anında diş beyazlatma yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Diş beyazlatma yollarında İbrahim Saraçoğlu’nun diğer bir formülü de adaçayı suyu.

Dişleri Beyazlatma Yöntemleri

Adaçayının faydaları üzerine sayısız araştırması olan Saraçoğlu, adaçayının diş beyazlatma özelliğine de dikkat çekiyor. Doğal yöntemlerle diş beyazlatma yolları İbrahim Saraçoğlu, demlediğiniz adaçayının suyunu ılıdıktan sonra diş fırçalamak için kullanımı ile evde diş beyazlatma yollarına bir formül daha ekliyor.

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri: Çilek ve Muz

Diş beyazlatma yöntemleri iki farklı formülle uygulanabilir. Birinci formülde bir ortaboy büyüklükte çileği ezerek doğrudan diş fırçası üzerine sürerek hem diş plaklarından hem de diş minesinde oluşmuş istenmeyen lekelerden dişlerinizi arındırabilirsiniz. İkinci formülde yine karbonatın sihirli gücü ile çileği birleştirerek çilekle diş beyazlatma yöntemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yarım çay kaşığı karbonat ve bir orta boy çilek yeterli.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Çilekle muz kabuğunun pek çok faydasından biri de doğal yollarla diş beyazlatma 
sağlaması. İçeriğindeki yüksel potasyum diş beyazlatmada etken bir rol üstleniyor. Bu nedenle yediğiniz muzun kabuğunu atmak yerine diş yüzeyini bu kabuk ile ovabilir ardından doğal bir diş macunu ile diş temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Sigara İçenler için Diş Beyazlatma Yöntemleri

Renkli ve asitli içecekler, kahve, çay, kırmızı şarap gibi içecekler; salça, ketçap gibi boyalı gıdalar, koyu renkli meyveler (çilek, böğürtlen, dut gibi), çikolata, sigara kullanımı diş minesinde ve diş yüzeyinde lekelenmelere neden olur. Özellikle sigara içen kişilerde bu lekelenmeler daha yoğun gözlemlenir ve bir de sigara kullanımı ağız sağlığına etki eden yapısal bozukluğa sebebiyet verdiği için daha fazla özeni hak eder. Sigara içenler için diş beyazlatma hem Bleaching yöntemi ile hem de doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri ile sağlanabilir.Sigara içenler için diş beyazlatma yöntemleri içinde doğal yollardan et etkili olanların başında plak temizleyici özelliğe de sahip çilekle diş beyazlatma yöntemleri gelir. Çilek C vitamini açısından zengin içerikli bir meyvedir.

C vitamini vücut tarafından depolanmadığı için gün içinde mutlaka içeriği bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Sigara kullanımının en çok hedef aldığı vitaminlerin başında gelen C vitaminince zengin çilek ile diş bakımının gerçekleştirilmesi sigara içenler için diş beyazlatma yöntemlerinin ilk sırasında olması önemlidir.

Doğal yollarla diş beyazlatma yöntemlerinde sigara içenler limon ile hazırlanan kürleri de tercih edebilirler. Limon karbonat karışımı; limon, karbonat ve zeytinyağı karışımlı kürler sigara içenler için diş beyazlatma yöntemlerinden tercih edilebilir uygulamalardır.


Diş Beyazlatma ile ilgili yazılar