20 September 2017

Diş Beyazlatma Fiyatları ve Yöntemleri; Zararlı mı? Evde Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Diş beyazlatma, hem ev hem de klinik ortamında gerçekleştirilebilen, “Bleaching” adı verilen, profesyonel bir uygulamadır. Diş beyazlatma Bleaching fiyatı geniş bir aralıkta bütçelendirilir. Uygulamanın iki farklı yöntem içinde gerçekleştiriliyor olması Diş beyazlatma fiyat aralığını belirleyen en temel unsurdur.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Bu makalemizde diş beyazlatma fiyatlarını ve diş beyazlatma fiyatlarına etki eden unsur ve tedavi yöntemlerini bulacaksınız.

Diş beyazlatma fiyatları; uygulamanın türü, içeriği, yöntemi, uygulamanın gerçekleştirileceği il, ilçe, klinik, hastane, diş hekimi gibi unsurlara bağlı farklılıklar içerir. Örneğin diş beyazlatma fiyatları Ankara ile diş beyazlatma fiyatları İzmir arasında dahi farklar vardır.

Ayrıca diş beyazlatma fiyatları devlet hastanesi ile diş beyazlatma fiyatları özel hastane hatta özel klinikler arasında da fiyat farklılıkları büyüktür. Mekan ve lokasyon bazlı diş beyazlatma fiyatları farklılıkların büyük oranı bölgenin sosyo-ekonomik gücü ile alakalıdır.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Ancak diş beyazlatma fiyatlarında asıl olan diş beyazlatma yöntemlerinden hangisinin seçileceği ve uygulama aşamalarıdır. Diş beyazlatma bleaching fiyatı seçilen tedavi yönteminin içeriğine göre çeşitlenir; ofis tipi diş beyazlatma fiyatı ile ev tipi diş beyazlatma fiyatı arasında farklılıklar vardır. Diş beyazlatma Bleaching fiyatları uygulamanın süresi, kullanılacak malzemeler, uygulamanın klinik mi ev ortamında mı sürdürüleceği gibi detaylara bağlı olarak şekillenir.

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi, zaman zaman lazerle diş beyazlatma yöntemi adıyla da anılır. Bunun nedeni ofis tipi diş beyazlatma yönteminin aşamalarında lazer uygulamasının kullanılmasıdır. Lazerle diş beyazlatma fiyatı ile ofis tipi diş beyazlatma fiyatı arasında fark olmamasının nedeni lazer ile diş beyazlatmanın ofis tipi diş beyazlatmanın bir uygulama adımı olmasından kaynaklanır.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatı ortalama 500 TL ile 1500 TL arasında değişiklik gösteren fiyat aralığına sahiptir. Bleaching (diş beyazlatma) işlemini takip eden 3 yıl süresince genellikle tekrarına gerek duyulmayan bir işlemdir. Bu açıdan bakıldığında diş beyazlatma fiyatı uzun vadeli sonucu ile faydası maliyetinden yüksek bir uygulamadır.

Diş Beyazlatma Adımları ve Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma bleaching yöntemi, ev tipi diş beyazlatma ve klinik tipi diş beyazlatma başlıkları altında gerçekleştirilen işlemler bütünüdür. Kendi içinde farklı uygulama adımlarına sahip olan bu iki tip tedavi yöntemi, diş beyazlatma fiyatlandırmasındaki en belirleyici etkendir.

1- Kimyasal Diş Beyazlatma:

Ev tipi uygulamaya verilen addır. Bu yöntemde kişi, diş hekimi tarafından ağız ölçüsüne uygun hazırlanmış kalıpları ev ortamında günde yaklaşık 4-6 saat süresince takarak tedavisini gerçekleştirir.

Hazırlanan kalıplar, dişlere ideal beyazlığı kazandıracak ilaç ile birlikte kullanılır. diş beyazlatma jeli olarak da bilinen bu ilaç, Amerikan FDA onaylı olup, kimyevi olarak eser miktarda beyazlatıcı içermektedir. Bu nedenle uygulama kimyasal diş beyazlatma olarak anılmaktadır.

Kalıplar ince lastik bir malzemeden üretildiği için gece kullanımı rahattır. Tedavi süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Ortalama 1 ile 4 hafta içinde istenilen sonuç alınır ve tedavi sonlandırılır. Ev tipi diş beyazlatma fiyatlarında en büyük maliyeti kişiye özel hazırlanan ağız kalıpları ve diş beyazlatma jeli oluşturur. Kimyasal diş beyazlatma adıyla anılan ev tipi diş beyazlatma fiyatı belirlenirken; kişinin klinik ortamdaki muayene adımı, kontrol muayeneleri, kalıp ve diş beyazlatma jeli hep birlikte hesaplanarak bütçelendirilir. Ev tipi diş beyazlatma fiyatı ortalama 750 TL ile 2000 TL arasında değişiklik gösterir.

2- Fototermal (Isıl Işık) Diş Beyazlatma

Fototermal (ısıl ışık) diş beyazlatma işlemi klinik ortamında gerçekleştirilir. Uygulamanın bilinen diğer adı lazerle diş beyazlatma yöntemidir. Fototermal diş beyazlatmada da tıpkı kimyasal diş beyazlatma işleminde olduğu gibi beyazlatıcı içerikli bir jel kullanılır.

Diş beyazlatma jeli olarak da bilinen bu jeli aktive etmek için ısıya ihtiyaç vardır. Diyot-lazer ya da LED ışık yardımıyla jelin içeriğindeki kimyasallar harekete geçerek beyazlatma işlemi başlar. Bu işlem ortalama 1 saat içinde diş rengi 3-4 ton açarak dişlerin istenilen görünüme kavuşmasını sağlar. Genellikle tek seanslık bir uygulamadır.

Ofis tipi diş beyazlatma fiyatı ortalama 500 TL ile 1500 TL fiyat aralığında yapılır. Fiyat farkı uygulamanın gerçekleştirileceği il, klinik, doktor gibi detaylara bağlı olarak gelişir.

3- Fotokimyasal (Kimyasal Işık Uygulaması) Diş Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemlerinden bir diğeridir. Fototermal uygulamada olduğu gibi Fotokimyasal uygulamada da diş beyazlatıcı jelin ışık kaynağı ile ısıtılarak aktive edilmesi esastır.

Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en temel unsur ise kullanılan ışık kaynağının (mavi ya da yeşil ışık dalgası kullanılır) diş beyazlatma özelliğine sahip olmasıdır. Ultra Viyole Işık (mavi ışık dalgası) veya KTP lazer (Potassium Titanyl Phosphate) yani yeşil ışık dalgası yöntemlerinin tercih edildiği fotokimyasal diş beyazlatma uygulamasının ardından florid uygulaması yapılarak diş mineleri güçlendirilmekte ve diş çürümelerine karşı koruyucu önlem alınmaktadır. Foto kimyasal ofis tipi diş beyazlatma fiyatı ortalama 500 TL ile 1500 TL aralığında yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma yöntemlerinden evde yapılanlarını rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Diş beyazlatma diş hekimi kontrolünde klinikte yapılabileceği gibi doğal yöntemlerle evde de yapılabilmektedir. Örneğin karbonat yöntemi ile evde diş beyazlatma gerçekleştirebilirsiniz. Evde diş beyazlatma yapılırken karbonatı diş etlerine değdirmemeye özen göstermek gerekir. Evde diş beyazlatma yöntemlerinden diğer bir tanesi ise de muz kabuğu yöntemi. Evde diş beyazlatma yöntemlerinden olan muz kabuğu ile dişlerinizi temzileme yöntemi de dişlerinizi önce fırçaladıktan sonra kullanabilirsiniz. Potasyum ve Magnezyun içeren muz kabuğu diş beyazlatma konsunda etkilidir. Evde diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan gliserin ile dişlerinizi fırçalamak da tercih edilen bir yöntemdir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir kulak çubuğuna damlattığınız gliserini dişlerinize sürüyorsunuzu. Evde diş beyazlatma yöntemleri doğal görünmektedir fakat yine de bilinçsiz uygulama diş etlerinize zarar verebilmektedir. 

Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Diş beyazlatma uygulamasında yapılan işlemden dolayı diş beyazlatma zararlı mı sorusu akla gelmektedir.  Kontrollü bir şekilde yapıldığı takdirde diş beyazlatma zararlı bir işlem değildir. Diş beyazlatma zararlı mı sorusuna yanıt verirken tüm medikal işlemlerin ufak da olsa yan etkileri olabilmektedir. Diş beyazlatmada önerilen oranlarda yapıldığında güvenli olduğu bilinmektedir. Diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma zararları olamayacaktır. Diş beyazlatmada çok aşırı uygulama veya sık uygulama şeklinde olduğunda diş beyazlatma zararları diye bir durum olmayacaktır. 


Diş Beyazlatma ile ilgili yazılar