16 April 2020

Burun küçültme ameliyatı nedir?

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Günümüzde burun estetiği yaptırmak isteyen kadın ve erkeklerin sayısı bir hayli çoğalmış olmaktadır. Bu duruma etkisi olan kişinin kendini rahat hissetmemesi ve sosyal yaşantımızdaki konuşmalardır. Doç. Dr. Süleyman Taş'a göre burun küçültme ameliyatı nedir konusundan bahsediyor olacağız.

Burun küçültme ameliyatı

Burun Küçültme Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği olmak isteyen kişiler burun şekillerinden rahatsız olurlar. Kimi zaman kemer, burun ucu düşüklüğü, burnun geniş olması, eğrilik olması gibi nedenler olmaktadır. Bazı kişilerin yüz tipine göre burunları normalden büyük olmaktadır. Bu gibi durumlarda burun küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Burun küçültme ameliyatında yüz ile orantılı boyutlarda planlanarak ameliyat sırasında kemik, kıkırdak veya deri fazlalıkları çıkartılmaktadır.

Kapalı teknik burun estetiği ile burnu küçültmek mümkündür. Geliştirilen teknikler ve teknoloji ameliyatın seyrini etkilememektedir. Kemik yapısı büyük olan kişiler için kemikler olması gerektiği gibi törpülenir. Burada en önemli faktör deridir. Burun yüzeyinde bulunan derinin fazla olması burnun olduğundan büyük ve yayvan görünmesine sebep olur. Küçültme ameliyatı sırasında burun içerisinde çıkartılabilen deri çıkartılarak burun daha zarif görünebilir. Bir diğer yöntem ise kanatlardan kesi yapmaktır.

Burun sırtı ve burun ucuna şekil verildikten sonra son dokunuşlar için burna bakılır. Derinin fazla olduğu durumlarda burun ucu burun sırtına göre daha geniş kalabilir. Burun deliklerinin asimetrisini bozmayacak şekilde çizim yapılarak burun kanatlarındaki fazla doku kesilerek çıkartılmaktadır. Böylece burun sırtı ile uyumlu daha dar ve küçük bir burun elde edilebilir.

Burun küçültme ameliyatlarında unutmamalıyız ki dokularımız el verdiği sürece bir küçültme gerçekleştirilebilir.

Burun Küçültme Ameliyatı Farkları

Doç. Dr. Süleyman Taş' göre burun küçültme ameliyatlarının diğer burun ameliyatlarından farkı çok olmamaktadır.

Ameliyat sonrasında kapalı ve atravmatik teknik sayesinde minimum şişlik, neredeyse hiç olmayan morluklar olabilir. Kişilerin 10 günlük istirahat süreleri iyileşme sosyal hayata dönmek için yeterlidir. Burun küçültme ameliyatlarının diğer ameliyatlardan farkı olarak dikkat ve özen gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Şöyle ki ameliyat öncesi doğru planlama ve bu planlamanın ameliyat esnasında uygulanabilmesi önemlidir. Burnun fazla küçülmesi kişide nefes problemlerine yol açabileceği gibi yüzünde daha küçük durarak doğal olmayan bir görüntü olabilir.


Kaynak: Taş Klinik 

Burun Estetiği ile ilgili yazılar