Hastane Türü
Şehir

22 Maddede Burun Estetiği Sonrası, Şişlik, İyileşme Süreci

Son güncelleme: 24 Aralık 2019

Burun estetiği ameliyatı, yüzün anlam bütünlüğünü birinci dereceden ilgilendiren; hassas ve çok önemli bir operasyondur. Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecinin başarısını etkiler.

Bu bilinçten hareketle iyileşme süreci içinde hangi konulara hassasiyet gösterilmesi gerektiğine de yazımızda yer verdik.

burun estetiği sonrası şişlik morluk


  BURUN ESTETİĞİ YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (200 Deneyim) 

  BURUN ESTETİĞİ DOKTORLARI (813 Doktor) 

  BURUN ESTETİĞİ VİDEOLARI (8 Video) 

  BURUN ESTETİĞİ DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 212 Soru&Cevap ) 


Burun estetiği sonrası iyileşme süreci hastadan hastaya değişiklik gösterir. Genel iyileşme seyri ve bu süreçte hassasiyetle dikkat edilmesi gereken maddeler şu yöndedir:

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

burun estetiği sonrası1. Ameliyatı takip eden 4 saatin sonunda bir şeyler içebilir, 8 saatin sonunda katı beslenmeye başlayabilirsiniz.

2. Burun estetiği ameliyatından 2 saat kadar sonra bir refakatçi ve hemşire eşliğinde yürümeniz sağlanacaktır. Bu yürüyüş ve yürüyüşler anestezinin etkisinden kurtulmak için önemlidir.

3. Burun estetiği Ameliyatı sonrası uyuma şekli olarak başınızın yüksek pozisyonda olması önemlidir.

Bu nedenle 2 ya da daha fazla yastık ile yatılması önerilir. Burun estetiği ameliyatı sonrası uyuma şeklinde benimsemeniz gereken bir diğer önemli yatış pozisyonu da sırt üstü yatmaktır.


burun estetiği sonrasi

4. Özellikle iyileşme sürecinde sağ ya da sola dönerek yatmamalı, burnun baskı göreceği şekillerde uyumamaya dikkat edilmelidir.

Burun estetiği sonrası uyuma şekliniz kesinlikle yüz üstü de olmamalıdır. Uyku ve istirahat boyunca uyku gözlüğü kullanılmamalıdır.

Doktorunuzun burun estetiği sonrası kullanmanız gereken ilaç ve yapmanız gereken uygulamalar ile ilgili söylediklerini harfiyen uygulamak iyileşme sürecine katkı sağlar. 

Antibiyotik, ağrı kesici ve diğer ilaçların önerildiği şekli ile kullanımı, verildiyse krem/kremlerin düzenli kullanımı, soğuk kompresi, pansuman ve yatış önerisi gibi yönlendirmeleri dikkatlice yapmanız önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci


5. Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde ameliyat sonrası ilk 1 ay gözlük kullanımı önerilmemektedir. Gözlük kullanımı zorunlu kişilerin, lens seçeneği için gerekli hazırlıkları burun estetiği öncesi tamamlamış olmaları beklenir.

6.
 Burun estetiği ameliyatını takip eden ilk haftanın sonunda burun üzerine yerleştirilen alçı ya da plastik atel çıkarılır, burun içi tamponları alınır.

Bu işlem burun estetiği ameliyat tekniğine ve dokuların iyileşme sürecine bağlı olarak 7. ya da 11. günde yapılır.

Burun estetiği sonrası yerleştirilen bu burun yapılarının tahliyesinin ardıdan burnun üzerine ortalama 5 gün kalacak bant yapıştırılır.
7. Burun estetiği sonrası bazı kişilerde daha yoğun morluk ve ödem oluşumu gözlemlenebilir bu durum kişiden kişiye, ameliyatın tekniği ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir.

Geçici bir süreçtir, düzenli soğuk kompresi ve kremler yardımıyla genelde ilk hafta içinde azalır ve kısa sürede yok olur.

8. Burun estetiği sonrası ilk haftalar baş ağrısı, uyku problemi gibi sorunlarla karşılaşılabilir basit ağrı kesiciler ve doğru uyku teknikleri ile çözümü olan sorunlardır.

9.
 Burun estetiği sonrası ilk aylarda burun tıkanıklıkları yaşanabilir. Bu rahatsızlığa ilişkin dikkat edilmesi gereken konu burnun silinmesi, temizliği aşamasında benimsenmesi gereken yöntemdir.  Burun aşağıdan yukarı silinebilir.

Burun içi temizliğinde ise burun kanatlarının önce biri sonra diğeri kapatılarak açık kalan burun deliğinden sümkürmek şeklinde temizleme işlemi yapılmalı.

Ayrıca Burun estetiği sonrası ilk haftayı takip eden süre boyunca burna su çekilmeye çalışılmamalıdır.
10. Burun estetiği sonrası ilk 10 gün dişler fırçalanırken daha özenli hareket edilmelidir. Seçilecek diş fırçası yumuşak, hareketleriniz ise hassas olmalıdır.


11. Sadece burnunuz değil tüm yüz bölgesi burun estetiği sonrası ekstra korumaya ihtiyaç duymaktadır.

İlk haftalarda gülüşlerin bile şiddetli olmaması, aşırı yüz mimikleri kullanılmaması; yüz ve burna sert şekilde dokunulmaması, yüz ve burnun darbe almasına neden olacak hareket ve ortamlardan uzak durulması gerekir.

12.
 Burun estetiği öncesi ve sonrası sigara kullanımının sonlandırılması önemlidir. Burun estetiği sonrası sigara kullanımı, burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Burun estetiği sonrası sigara kullanımı


13. Burun estetiği sonrası ilk ay boyunca koşu, fitness, cardio gibi sporlar dahil ağır kondisyon gerektiren hiç bir spor aktivitesi yapılmamalıdır.

Hafif yürüyüşler idealdir. Futbol, basketbol gibi fiziksel temas gerektiren hiç bir spor dalı, boks gibi dövüş ya da savunma sanatları spor dalları ilk 3 ay kesinlikle yapılmamalıdır.

14
Burun estetiği sonrası sıklıkla karşılaşılan komplikasyonlardan biri “burun ucu şişkinliğidir”.  Burun estetiği ameliyatı sonrası yüz, burun çevresi ve burun ucunda ödem ve şişkinlik yaşanabilir.

Bu durum burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde ameliyatı takip eden ilk hafta içinde başlayarak kademeli olarak, kişinin doku iyileşme hızına bağlı olarak da zamanla ortadan kalkar.

Ancak burun ucu şişliği bu süreçten bağımsız daha uzun sürede iyileşme gösterir.

Burun estetiği sonrası hastane  

15. Açık ameliyat tekniğiyle yapılan burun estetiği ameliyatında, bazı kişilerde kesi yerlerinde hissizlik olabilir. Bu durum geçicidir, genellikle ilk 6 ay içinde kendiliğinden düzelecektir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası; göz çevresindeki ödem genellikle 4-5 gün içinde iyileşme gösterirken burun bölgesindeki ödem daha uzun süreçte iyileşir.

Önce burnun sırt bölgesi daha sonra ortası ve en son burun ucu şişliği kaybolur. Burun Estetiği sonrası tüm ödem 6 ile 12 ay arasında ortadan kalkar.

Burun ameliyatı sonrası ödem şişme morarma


16. Güneş ışınları Burun Estetiği sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Güneş ışınına maruz kalınması durumunda ödem ve şişliklerde artış gözlemlenir.

Burun Estetiği sonrası yapılması gereken, güneşe çıkmadan güneş kremi kullanmak; solaryum dahil UV ışınlarına karşı yüz bölgesini korumaktır.

17.
 Burun Estetiği Ameliyatını takip eden ilk haftalar, beslenme biçiminde de bazı değişiklikler yapılmalıdır. Sert ve yoğun çiğneme gerektiren gıdalar yerine sıvı ve/veya yumuşak gıdalar tercih edilmeli, yiyeceklerin ılık tüketilmesine dikkat edilmelidir.

18. Burun Estetiği sonrası, baştan geçmeli değil önden iliklenebilen kıyafetler tercih edilmelidir. Oldukça hassas olan yüz bölgesi baştan geçmeli giysilerin giyilme ve çıkarılma aşamasında sıkıntı yaratabilir.

19. Burun Estetiği sonrası, burnun yeni şeklini alması ve oturması ortalama 6 ile 12 ay arasında tamamlanır.


20. İş ve sosyal hayata dönüş için ideal zaman burun estetiği sonrası 5. günden sonrasıdır. Estetik açıdan, burnun üzerindeki alçının çıkarılacağı 7. ya da 11. günden sonrası da tercih edilebilir.

Burun Estetiği sonrası psikolojik durum
 

21. Estetik kaygılarla ya da sağlık nedeniyle, sebebi her ne olursa olsun doğru yapılmış bir Burun Estetiği Ameliyatının kişinin psikolojisi üzerinde sağladığı katma değer büyük, psikolojik açıdan memnuniyet oranı yüksektir.

22. Ortalama %90 oranında geri bildirimlerin olumlu olduğu, sonuçtan mutluluk duymayan %10’luk diliminde genellikle yanlış ya da eksik bilgilendirme; beklenenden farklı bir nihai görünüm oluşması ya da doğru beklentiler içinde olunmadan ameliyat kararının alınması gibi unsurlardan kaynaklandığı kaydedilmiştir.


Burun estetiği doktor seçimi


İşte tam da bu noktada burun estetiği ameliyatu öncesi doktor seçiminin önemi devreye giriyor.

Mutlaka iyi iletişim kurabildiğiniz, beklentilerinizi anlayan ve sonuçları hakkında tüm bilgileri tüm şeffaflığı ile paylaşan bir hekim tercih edilmelidir. 

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde yaşanabilecek her türlü olumlu olumsuz gelişmenin neler olduğu iyice benimsenmelidir. 

Burun Estetiği Ameliyatı sonrası sonuçtan mutsuz olan kişilerin genellikle değişen alın, burun ve dudak açısından haberdar edilmemesinden kaynaklı yaşanan ilk şoka bağlı memnuniyetsizlik yaşadığı gözlemlenmiştir.

İstisnai durumlar haricinde %90 gibi büyük bir oranın burun estetiği sonucundan memnun oldukları, öz güven kazanımı sağladıkları, sağlıkla nefes alıp verebilir duruma gelmenin yarattığı yaşam kalitesinde yükseliş görüldüğü kaydedilmiştir.
 

Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
Op. Dr. Metin Kerem tarafından onaylanmıştır.