30 April 2020

Burun estetiği sonrası nasıl masaj yapacaksınız?

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Burun estetiği ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatları arasında en çok yapılan işlemdir. Ameliyat öncesinde yapılan detaylı araştırma ile doktora karar verip beraber bir planlama sürecine başlıyorsunuz.

Ameliyat olmaya karar vermek, araştırma yapmak vs. durumlardan sonra en önemli döneme iyileşme sürecine giriş yapmış oluyorsunuz. İyileşme süreci nasıl olmalıdır bu dönemde masaj yapılmalı mı ne kadar süre yapılmalı sorularını sıklıkla duyuyoruz. Sizlere bu yazımızda Doç. Dr. Süleyman Taş'ın burun estetiği sonrası masaj konusunda yaptığı bilgilendirmeyi paylaşacağız: 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci, ameliyattan sonra yaşayacağınız zaman dilimini kapsamaktadır. Bu dönemde özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Ameliyat oldunuz, 1 hafta geçti atel ve tamponlarınız alındı, her şey bitti mi bitmedi. Ameliyattan sonra hassas süreç 2 aydır ve bu 2 ay boyunca çok nazik ve dikkatli olunması gerekmektedir. Doktorunuzun talimatlarına birebir uyulmalıdır. 2 aylık hassas süreç geçtikten sonra kalan iyileşme süreci yavaşlar ve 1 yıla yayılmaktadır. İyileşme sürecini hızlandıracak diğer bir faaliyet ise doktorunuz tarafından sizin için uygun görülen masajdır.

Burun Estetiği Sonrası Masaj

https://1.bp.blogspot.com/-Bvj2VyUhcIM/XoIfHYYQaCI/AAAAAAAAAXM/mzEnJXB1JrQWMlr83nIo718AH8frjXXfwCLcBGAsYHQ/s640/burun-masajc4b1.jpg

Burun estetiği sonrası masaj farklılık gösteren bir konu olmaktadır. Masaj yapılmaya ameliyattan sonraki gün göz çevremiz ile başlayabiliriz. Göz çevremizdeki şişlikleri parmağımız ile dairesel hareketler yaparak dağıtmaya yardımcı olabiliriz. Atel ve tamponlarınız çıktığı zaman ödemlerinizin daha hızlı dağılması, yumuşak dokularınızın oturmasına yardımcı olmak ve burnunuza gün içerisinde belirli zaman diliminde dokunuyor olmak burnunuzun yumuşamasına daha hızlı oturmasına yardımcı olacaktır. Burun estetiği sonrası masaj yapmak dolaşım sisteminizi hızlanması ile iyileşme sürecine maksimum katkı sağlamaktadır. Böylelikle ödemlerin inme ve yok olma süresi kısalmaktadır.

Burun estetiği sonrası masaj kendinizin yapabileceği bir şey değildir. Ameliyatınızı yapan doktorunuzun önerisi doğrultusunda olmalıdır. Ameliyat sırasında yapılan işlemlere göre alınması geren önlemler göz önünde bulundurularak hareketler ve baskı belirlenmektedir ve uygulanmaktadır.

Doktorunuzun öneride bulunduğu zaman dilimi içerinde uygulamak uygun olmaktadır. Başka bir tavsiye olmadığı sürece ilk 2 ay önemli bir süreç olup masajı ilk 2 ay içerisinde yapmak yararlı olacaktır.


İlgili yazılar