09 October 2020

Burun estetiği öncesinde bilmeniz gereken en önemli nokta !: Op. Dr. Cem Altındağ açıklıyor

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Cem Altındağ tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Rinoplasti namı diğer burun estetiği, dünya çapında ve Türkiye’de en sık yapılan cerrahi operasyonlardan bir tanesi. Yapılan istatistiki araştırmalara göre %5 ila %15 oranında revizyon yapılma ihtimali de var ve burun estetiği düşünenlerin çoğunluğu 18 ila 30 yaş arasında yer alıyor.

cem altındağ
Op. Dr. Cem Altındağ

Yeniben doktorlarından Kulak Burun Boğaz Cerrahisi ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Altındağ’a, ekibimizden Emel Gerdaneri hastaların burun estetiği olmadan önce bilmeleri gereken en önemli noktayı sordu. İşte doktorumuzun yanıtları: 

"Mutlu olmak istiyorsanız; makul beklentileriniz olsun. Biraz da sabır...

Rinoplasti : Psikocerrahi !"

En önemli konu budur, aslında. Hastanın beklentilerinin makul olması gerekir Kendisi ve çevresi ile karmaşık ruhsal durumda olmayanlar, sabırlı kişilikleren uygun adaylardır (Yapılacak burun ameliyatı;  burnun şekil ve profili değiştirebilir, burundaki çarpıklık ve düşüklüğü giderebilir. Yüz bütününe uyumlu bir burun ameliyatı yapılmalıdır. Hasta istiyor diye çok kalkık veya oldukça minik bir burun, ileri yaşlarda veya hemen sonra sorun çıkarabilir. Muayene sırasında size bilgisayar tarafından oluşturulan tahmini bir sonuç gösterilse bile, bu nihai sonucunuzu tam olarak göstermeyi garanti edemez).Memnuniyet; en önemli konudur ve bu nokta ile ilgili sorular, doktora muayenede sorulmalıdır.

"Burun estetiğinden sonra birkaç gün kalıp olacak !"

Burun estetiği iyileşme sürecinde kabul edilmesi ve bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de, iç ve dış destek/kalıp/bandajınızın, biraz da morluk ve ödemin olabileceğidir. Farklı teknolojiler ( Piezo/ultrasonik ya da elektrikli kesme/törpüleme aletleri) kullanılsa da, ödem ve morluk kaçınılmaz olabilir. Burun estetiğinden sonra kemiklerin hareket etmesini önlemek ve şişliği kontrol etmek için, en az 4-5 gün boyunca burnunuzun üzerine dış kalıp takılması gerekecektir. Özel durumunuza bağlı olarak, burun içinde de silastik destekler, birkaç gün kalacaktır (İç ve dış burun destek malzeme tercihleri, değişkendir).

burun estetiği

"Burun estetiği sonrası şiddetli ağrı değil, hafif sızı/rahatsızlık olması normal !"

Çoğu zaman bu rahatsızlık hissi, ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Dediğim gibi ağrıdan çok sızı, rahatsızlık hissi vardır ve bu da sıklıkla ödemden kaynaklanır. Birkaç gün içinde ödem rahatlamaya başlar ve burun içidestekler de çıkarıldığı zaman daha rahat nefes alabildiğiniz için kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. İyileşme dönemi sonunda  hala nefes alma konusunda sorun yaşıyorsanız, bunu mutlaka burun estetiğinizi yapan doktora bildirmelisiniz. İlaç tedavisi de, nadiren gerekebilir.

"Bir süre güneş gözlüğü veya gözlük kullanmayın"

Ameliyattan sonra birkaç hafta gözlük veya güneş gözlüğü takmamalısınız. Burun estetiğinden sonra burun kemerinizin iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Ameliyattan hemen sonra gözlük veya güneş gözlüğü takmak, buruna gereksiz bir baskı oluşturur ve yanlış bir iyileşme sürecine sokar. Bu yüzden birkaç hafta boyunca bunlardan kaçınmanızı öneriyorum. Gözlük takmanız gerekiyorsa, burnunuza baskı uygulamamak için elle tutulan gözlük aparatı kullanabilir veya gözlüğü kaşlarınızın arasına bantlayabilirsiniz.

"İşten 1 hafta kadar izin almanızı öneriyorum"

İlk 1 hafta dinlenmenizi, etkinliklere katılmamanızı ve işe gitmemenizi öneriyorum. Herkeste farklı olsa da, ilk 2 hafta göz çevresinde hafif morluklar olabilir. Çabuk bir şekilde iyileşmeye başlayacaktır. Bu durumdan ve bakışların üzerinizde olmasından rahatsızlık hissedecekseniz, bir süre ara vermenizde fayda var. Makyaj ile kapatma da, öneriler doğrultusunda tercih edilebilir.

rinoplasti

"Ameliyatsız burun estetiği seçenekleri geçicidir"

Burun estetiği ameliyatı, burnunuzda kalıcı bir değişim yapmanın, olası nefes sorunlarının önüne geçmenin en doğru yoludur. Fakat dermal dolgu uygulamalarıyla yapılan ameliyatsız burun estetiği, burnunuzda geçici bir değişim yaratır, dahası fonksiyonel bir rahatsızlığı düzeltmez.

"Ödem ve iyileşme süreci; burun estetiğinde kullanılan tekniğe/burun yapısına/genel duruma bağlıdır"

Burun estetiğinde iyileşme süreci ve ödem, tamamen kullanılan açık ya da kapalı burun estetiği tekniğe ve kişinin burun yapısına (bazen de genel durumuna) bağlıdır. Açık rinoplasti, iskelet çerçevesini daha ayrıntılı ortaya çıkarmak için burun derisinin kaldırılmasını gerektirir, kapalı burun estetiği yalnızca endonazal yani burun altından kesi ile yapılır. Genel olarak, kapalı rinoplastilerde daha az ödem olur ve iyileşme süreci biraz daha hızlıdır. Açık burun estetiğinde ise durum tam tersidir. Ama şunu da belirtmekte fayda var, bu durum büyük ölçüde hastadan hastaya göre de değişiyor.

"İlk aynaya bakışın ardından biraz şaşkınlık yaşayabilirsiniz"

Burun estetiği ameliyatının tamamen iyileşmesi aylar alır. Hatta, nihai sonucu görmeniz bazen 1 seneyi bulabilir. Bu sebeple aynaya ilk baktığınızda hafif morluk ve ödemli bir yüz, şiş bir burun görmeniz size şaşkınlık yaşatabilir. İyileşme sürecini sabırla geçirmeniz gerekiyor yani ilk açıldığında gördüğünüz burun, muhtemelen burnunuzun nihai halinden biraz farklı olacaktır.Diğer tüm ayrıntılı bilgileri almak için mesaj da yazabilirsiniz.

Güzel günler dilerim..
Cem ALTINDAĞ


İlgili yazılar