05 July 2017

Burun estetiği olanların yorumları: yaptıranlar, pişman olanlar?

Burun Estetiği

Burun Estetiği Olanların Yorumları 1

"Burun Estetiği Günlüğüm" @ayssegull , Değdi √, Fiyat B. Yok, Op.Dr. Emre İlhan, İstanbul

"Ben başından beri doktoruma çok güvendim hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri Emre İlhan oldu, tekrar çok teşekkürler. Bu aşamada burun estetiği olanların yorumlarının önemini bildiğim için yorumumu paylaşıyorum. Darısı isteyen herkesin başına.. sevgiler.."

27 Mart 2013

Merhaba :))

Burun estetiğimi 28 Mart 2013 de sevgili doktorum Op. Dr. Emre İlhan tarafından Ulus Liv Hospital da oldum, burun estetiği yaptırmayı düşünen herkesin en önemli kaynağının burun estetiği olanların yorumları olduğunu bildiğim ve doktor seçiminde yardımcı olabilmesi için tecrübelerimi paylaştım.

Bu süreci kapsayan her aşamadan çok memnun kaldım, bana hem sağlık hem güzellik katan mutluluğumun mimarı Emre bey ve ekibine tekrar çok teşekkür ederim!! Bu mutluluğu burun estetiği olanların yorumları başlığında paylaşmaktan dolayı çok mutluyum.


BURUN ESTETİĞİ YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (122 Deneyim) 

BURUN ESTETİĞİ DOKTORLARI (738 Doktor) 

BURUN ESTETİĞİ VİDEOLARI (7 Video) 

BURUN ESTETİĞİ DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 212 Soru&Cevap ) 


Burun Estetiği Öncesi Burnum:


Burun Estetiği Karar Aşaması :

İlk günden Emre Bey'in doğru doktor olduğunu hissetmiştim yanılmadım. Emre Bey'in ve burun estetiği olanların yorumlarını araştırınca emin oldum.

Emre Bey her hastasıyla ameliyat öncesi en az 3 görüşme ve kişiye özel ameliyat planı yapıyor, bu zaman diliminde kurduğunuz iletişim çok ama çok önemli, ne istediğinizi ve ne istemediğinizi net aktarabilmeniz aynı zamanda ne kadarının size uygun olup olmadığını anlayabilmek.

Emre Bey'in analizi, yönlendirmesi ve yaklaşımı ameliyat öncesi dönemde çok rahat olmamı sağladı..

Burun Estetiği Ameliyat Günü :

           
          1. Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi :

Ameliyathaneye alınmadan önce Emre Bey her hastasını mutlaka ziyaret ediyor, bu tüm heyecanımı hafifletmişti.

     
           2. Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası:


Ameliyattan çıkıp kendime geldiğimde susuzluk dışında hiçbir sıkıntı çekmedim, su içtiğimde tam olarak kendimdeydim, hiçbir şekilde mide bulantısı yaşamadım, ağrı, sızı, acı hissetmedim zaten çok geçmeden Emre Bey yanıma geldi.

Daha sonra yemeğimi yedim ve burnumdan nefes alabilir halde mışıl mışıl uyudum, her şey tahmin ettiğimden çok daha kolay ve rahat olmuştu.

             
            3. Taburcu Günüm (2.Gün) : 

Ertesi sabah yine doktorumun ziyareti sonrası taburcu oldum..

Hastane hakkında yorum yapmam gerekirse biz tüm imkanlardan ve çalışanlardan çok memnun kaldık, yemekler çok güzeldi özellikle hemşireler çok ilgiliydi çok iyi hissettirdiler hepsine tekrar teşekkürler..

Adım Adım Yeni Burnum :

İlk haftam evde huzurlu geçti, beklenmeyen bir durum yaşamadık, hatta öyle ki Emre beyin yazdığı reçetede aldığım ilaçlardan ağrı kesici ilacın kutusu bugün bile hala hiç açılmamış şekilde öylece duruyor ( burun estetiği olanların yorumları nda da ağrı kesicinin pek kulanılmadığını okumuştum ).

İlk günden itibaren göz altlarımdaki morluklar gün geçtikçe azaldı ve renk farklılığı giderek kayboldu.Genelde burun estetiği olanların yorumları da bu yöndedir.

7.gün:

Alçım ve tamponlarım alındı o gün en keyifli günümdü çünkü hayatımda hiç almadığım kadar kaliteli nefes aldığımı, içime çektiğim oksijenin tadına vardığımı hissettim, bu daha önce hiç yaşamadığım bir duyguydu.

14.gün:

Bantlarımı çıkarttık sonuç olarak mutluluğumun tarifi yok!! Kalın derili ve şuan normalden şiş burnumun oturması biraz zaman alacak biliyorum.

Burnum zamanla çok daha güzelleşecek ama bu hali bile ayrı bir mutlu ediyor, aynalara bakmaya doyamıyorum çünkü ben hem bu kadar iddialı hem de bu kadar doğal birde yüzüme bu kadar uyum sağlayacak ve bana bu kadar yakışacak halini yani kısacası bu kadarını hayal edememişim, hayallerimden çok daha güzel bir burnum oldu :)) .

Burun Estetiği Ameliyatı Sonucu Olarak:

Hiçbir başarının sonucu tesadüf değildir, internette burun estetiği olanların yorumları sonuçlarında bile Emre bey diğer doktorlardan farkını açıkça belli ediyor zaten ilk görüşmede doğru yerde olduğunuzu bir kez daha anlıyorsunuz. Burun estetiği sonrası kendime bakmayı çok seviyorum.

Karar verme aşamasında burun estetiği olanların yorumları da çok etkili oldu.

Ben başından beri doktoruma çok güvendim hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri Op. Dr. Emre İlhan oldu, tekrar çok teşekkürler, darısı isteyen herkesin başına..

Sevgiler..

 

Burun Estetiği Olanların Yorumları 2

"Burun Estetiği Deneyimim", @OjemRujumRimelim, Değdi√, 4-6 Bin TL, Doç. Dr.Haldun Kamburoğlu, Ankara

"Ameliyat korkulduğu gibi bir şey değil, iyi bir hekim ve tam teşekküllü bir hastanede gönül rahatlığıyla ve güvenle operasyonunuzu yaptırabilirsiniz.Benim gibi burun estetiği olanların yorumları önemli."

Kasım 2014

Uzun yıllar olsam mı olmasam mı çelişkisinden ve burun estetiği olanların yorumlarını okuduktan sonra nihayet bir anda karar verip Kasım 2014 tarihinde burun estetiği   ameliyatı oldum.

Burun Estetiği Öncesi Burnum: 

Burun Estetiği Öncesi Karar Aşaması: 

Ameliyattan ziyade doktor seçimi, burun estetiği olanların yorumları ve ameliyata karar verme süreci en zorlu olan kısım.

Çünkü saç kestirmek ya da kaş aldırmak hatta dudak dolgusu yaptırmak gibi geçici bir durum değil aksine suratınızın tam ortasında görünüşünüzü %100 etkileyen kalıcı bir değişim dolayısıyla karar vermesi oldukça zor ! Burun estetiği olanların yorumları hep aynı şekildedir.

Bu zor evreyi atlattıktan sonra peki en iyi hangi doktor yapabilir sorusuna yanıt aramaya başlıyorsunuz.

Ben bu konuda oldukça şanslıydım hiç çelişkide kalmadım, başka hekim araştırıp kafamı da karıştırmadım, bir sabah internette burun estetiği olanların yorumlarını okurken Hacettepe Üniversitesi Hastanesi‘nde ‘Burun Ameliyatı’ yaptıran bir hastanın yorumlarına denk geldim.

Hacettepe Üniversitesi’nin bende özel bir yeri vardır, görür görmez heyecanla okumaya devam ettim. Google’dan aratıp iletişim bilgilerine ulaştım tabii bu süreçte kendi kendime sürekli eğer ki ameliyatı olmam için doğru zaman ve doğru hekimse lütfen işler umduğumdan kolay olsun diyip duruyordum.

Doç. Dr. Haldun Kamburoğlu ile iletişime geçtim ve 2 gün sonraya randevu aldım.

Burun Estetiği Öncesi İlk Muayene :

Muayene saatinden yarım saat önce hastaneye gittim ve doktorun diğer hastalarını görme şansım oldu.

1 hafta önce ameliyat olandan tutunda 3. ay kontrolüne gelen hastalarından burun estetiği olanların yorumlarını alma şansım oldu. Randevu öncesi kulis yapmak çok etkili oluyor eğer ki ameliyat olma planlarınız varsa mutlaka randevunuza erken gidip diğer burun estetiği  olanların yorumlarını mutlaka alın, konuşun !

Ve sıra bana geldi, doktor çok ilgili ve güler yüzlü karşılayıp her durumu, benim burnuma nasıl bir uygulama olabilceğini ve ameliyat sonrasını en ince ayrıntısına kadar anlattı.

Benim muayene olduğum esnada doktora bir telefon geldi ve bir hastası ameliyat tarihini ertelemek istedi :) diyorum ya ben bu süreçte çok şanslıyım randevuları 4 ay boyunca dolu olan doktor, vazgeçen hastanın gününe beni yazdı ve tam 1 hafta sonra ameliyat olacaktım.  Buraya kadar herşeyi sakin sakin atlattım.

Ameliyat Günü 

           1. Ameliyat Öncesi :

Ameliyattan bir gün önce tavan yapan stres ve korku ile adeta sakinliğimin yerinde yeller esti. Acaba vazgeçsem mi? Ya kötü olursa ? Ya çok acırsa nasıl dayanırım gibi türlü türlü sorular sabaha kadar kafamı meşgul etti.

Burun estetiği olanların yorumlarını okuduğumda aynı psikolojiler olduğunu anladım.

           2. Ameliyat Sonrası:

Sabah 8’de azıcık korku gözyaşlarıyla ameliyata girişimi, damar yolu açılırken beni hiç bir ilacın pıt diye uyutamayacağını söylediğimi hatırlıyorum ve hepsi bu! sonrası yok.

Bana açık teknik uygulandı. Genel anestezi altında olduğum için hiçbirşey hissetmedim. Uyandığımda hastane odasındaydım saat 14:00’dı ve yüzümde bir buz torbası vardı.

Yüzümde şişlikler ve özellikle göz altımda morluklar vardı. Bu durum bünyeden bünyeye değişebiliyor. Hatta şuanda doktorum yeni bir teknikle morluk olmadan ameliyatlar yapıyormuş ( burun estetiği olanların yorumlarında bunu okumamıştım )

Ben en ufak bir çarpmada bile hemen moraran özelliğe sahibim dolayısıyla böyle bir duruma da hazırlıklıydım. Ama yine de insan kendini böylesine şiş, mor ve sargılı görünce biraz endişeleniyor. Ameliyattan tam iki hafta sonra morluklardan eser kalmadı. Yüzümdeki şişlikler daha erken indi.

Bu arada arkadaşlarım ayılırken çok üşüyeceğimi söylediler hatta hazırlık yapıp yün çoraplar, polar pijamalar getirmiştim fakat ben böyle bir durum yaşamadım çünkü üzerimde sanki fırında ısıtılmış gibi sıcak battaniyeler vardı.

1 gece hastanede kaldım, hemşireler yarım saatte bir gelip tansiyonumu ölçüp kontrol ettiler ve sabaha kadar belirli aralıklarla ağrı kesiciler yaptılar. Ciddi bir ağrı yaşamadım. Ameliyat olduğum günün akşamı doktor kontrole geldi.


3. Burun Estetiği Sonrası Taburcu Günüm : (2. Gün)

En zor günüm ameliyat sonraki ilk gündü.

Sızıntıları çekmesi için ağzıma kadar gazlı bez sarılmıştı ve sabaha kadar sürekli değiştirdiler. Ağrı kesicilerden sonra yarım saat mışıl mışıl uyuyabildim. Bunu da sadece 3 kez yapabildim.

Uykusuz ve aç bir gece geçirdim.  Sadece zar zor bişeyler içebildim. Zaten narkozu vücuttan hızlıca atabilmek için sürekli su içmek gerekiyor hemşirelerde gelip gidip ne kadar su içtiğimi kontrol ediyorlardı.

Sürekli ağzı açık kaldığım için müthiş bir ağız kuruluğu yaşadığım zorla da olsa her fırsatta su içmeye çalıştım. Yanınıza iyi nemlendirme özelliği olan bir lip balm almanızda yarar var, hayatınızda göreceğiniz en şiddetli dudak kuruluğunu yaşıyorsunuz ( bu da burun estetiği olanların yorumlarıın yorumlarında okumadığım bir durum idi )

Ertesi sabah doktor yine kontrole geldi ve sargılarımı değiştirdi. Ameliyatımın nasıl geçtiğini anlattı, ameliyat sonrası neler yapmam gerektiğini de tekrar tekrar söyleyerek taburcu etti. 

Burun Estetiği Sonrası Adım Adım Yeni Burnum

Evdeki ilk günümü de ağrısız sızısız atlattım, sızıntılarda yok denecek kadar azdı fakat yemek yerken çok büyük zorluklar yaşadım. Sargılar yüzünden hiç birşeyi çiğneyemiyor ve ısıramıyordum. Çorba, meyve suyu ve meyve püreleriyle idare ettim. Tat duyusu diye birşey kalmadığı için sadece mecburiyetten neyi yiyip içebiliyorsam öyle devam ettim.

Burun estetiği ameliyatından 3 gün sonra tamponlar, 7 gün sonra da alçı çıktı. Burun üstü ve ucuna bantlar yapıştırıldı. 1 hafta boyunca da bantlı gezdim. Tamponların çıkacağı gün yine kısa süreli panik anları yaşadım, acıyacak diye müthiş bir korkum vardı ancak korktuğum gibi olmadı saniyeler içinde pıt diye çıktı hem de ağrısız sızısız.

O an yeniden nefes almanın yarattığı hazzı anlatamam  sanki dünyam aydınlandı. Ameliyat öncesi sol tarafımda nefes alma problemi vardı, şu anda iki taraftan da nefes alıp vermek müthiş! Tamponlar çıktıktan sonra burnumu sürekli deniz suyu spreyi ile temizledim ve kesi izi kalmaması için doktorumun verdiği kremi uyguladım. Kremi 1 ay boyunca günde iki kere uyguladım ve burnumda ameliyata dair hiç bir iz kalmadı.

Ameliyattan 4 gün sonra ilk kez duş aldım.

Gelelim burnumun görünüşüne, burun estetiği sonrası neredeyse her sabaha farklı bir burun ile uyandım. Zaman zaman moralim bozuldu, her depresyon anında soluğu doktorumun yanında aldım. Bu sürecin böyle olduğunu sabırlı olmam gerektiğini söyledi ( burun estetiği olanların yorumlarıın yorumları da bu şekilde idi )

Ödemler her bölgeden eşit inmediği için bir gün yanları şiş geniş bir burun, diğer gün ucu şiş ve nispeten kalkık bir burun başka bir gün sağı şiş solu inmiş bir burun ile güne başladım.

İlk zamanlar burun ucu epey yukarda ve kalkık oluyor zamanla forma girip iniyor ve şekilleniyor. Bence en önemli süreç bu ! Biz ameliyattan sonra sihirli değnek değsin hemen burnun oturmuş halini görelim istiyoruz fakat zaman ve sabır isteyen bir dönem. Sonuçta canlı bir dokuya müdahale ediliyor ve iyileşmesi zaman alıyor. burun estetiği olanların yorumlarıın yorumları dikkate alınarak beklentinizi gerçekçi tutmanız gerekiyor.


6. AY SONRASI:

Benim ameliyatımın üzerinden 6 ay geçti, ödemler büyük oranda indi ama tamamen şeklini bulması için biraz daha zaman gerekiyor.

Instagram hesabımdan sürekli görsel paylaşıyorum,  burnumun 1 yıl içinde nasıl görüneceğini oradan adım adım izleyebilir, aynı şekilde internetten diğer burun estetiği olanların yorumlarını da takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak:

Özetle; ameliyat korkulduğu gibi bir şey değil, iyi bir hekim ve tam teşekküllü bir hastanede gönül rahatlığıyla ve güvenle operasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Önemli olan iyi bir hekim bulduktan sonra ne istediğinizi en ince ayrıntısına kadar ona anlatmak.

Ben sesimin asla değişmemesini (burundan tıslayarak konuşma vb. ), ifademinin değişmemesini ve nefes alıp verme problemimin düzelmesini özellikle rica ettim. Şanslıyım ki herşey istediğim gibi oldu.

Elinize hiç bir ünlünün ya da daha önce ameliyat olan birinin resmini alıp ben bu burnu istiyorum diyerek gitmeyin çünkü hepimizin kaşı, gözü yüzünün orantısı farklı. Gösterdiğiniz kişi ile aynı sonucu almanız ya da onun gibi görünmenizi beklemek yanlış olur.

Siz tam olarak ne istediğinizi ve istemediklerinizi anlatın, zaten bu aşamaya geldiyseniz, doktorunuza da güveniyorsunuz demektir. Kendinizi doktorunuza bırakın!

Estetik operasyonlara ön yargılı olmanın saçmalık olduğunu burun estetiği ameliyatımla anlamış oldum, aynaya baktığınızda kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da sürekli bir yerlerinizi gizleme gereği duyuyorsanız yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen ve sizi mutsuz eden bu durumu değiştirmenin nesi kötü olabilir ki? Tabii ki abartmamak ve doğallıktan uzaklaşmamak şartıyla …

Ben ameliyatımı Hacettepe Üniversitesi Hastanesi‘nde oldum. Yani bir devlet hastanesi. Burun estetiği olanların yorumlarıın yorumlarında devlet hastanelerine mesafeli olunduğunu okuyorum. Hepsi için söylemiyorum fakat devlet hastanelerine karşı bu tür operasyonlarda ön yargılı olmamak lazım.

Her ayrıntıyı yazmadım çünkü yazı uzadıkça uzayacaktı, temel olarak en sık merak edilenleri paylaştım. Sorularınız olursa lütfen yorum bırakın ya da özel olarak e-posta gönderin, bu aşamada daha önce burun estetiği olanların yorumları oldukça yardımcı olabiliyor elimden geldiğince sorularınızı yanıtlamak isterim.

Sevgiler :)

@OjemRujumRimelim
 

Burun Estetiği Olanların Yorumları 3

@chunlibeauty, Değdi √, 6-8bin TL, Dr. Fatih Peker, İstanbul 

"Daha güzel ve işlevsel bir buruna sahibim artık daha ne isterim!"

2012

Merhaba arkadaşlar :)

Twitterdan takip eden arkadaşlarım yaşadığım süreci az çok biliyorlar ama detaylarıyla bloguma uzun uzun yazayım benim gibi sıkıntı çeken arkadaşlara yaşadığım süreci anlatayım istedim.. Nitekim bu aşamada burun estetiği olanların yorumlarının ne kadar önemli olduğunun farkındayım.

Burun Estetiği Öncesi Karar Aşaması: 

Bir çok doktorla görüştüm. Burun estetiği olanların yorumlarıın yorumlarını okudum. Doktorların ününe göre fiyat çok değişiyormuş onu öğrendim.. 17,oooTL diyende var 5,oooTL diyende var..

Böyle kafa karışıklığıyla ortalıkta dolanırken doktor arkadaşlarımında tavsiyesi üzerine Etilerde bir hastanenin kapısını çaldık.. Prof. Dr. Fatih Peker beyle uzun bir görüşmenin ardından anlaşıp tarih belirledik. Ardından kan testimi yaptırıp evime döndüm..

Burun Estetiği Ameliyat Günü

   
           1.Ameliyat Öncesi:

Randevu günüm gelip çattığında heyecandan ölüp, bin kere karar değiştirdim.. Hastaneye adım atar atmaz kalbim ağzımdan fırlayacak gibi büyük bir heyecan içindeydim..

Bekleme odasında beklerken  Anestezi uzmanı ile kısa bir ön görüşme yaptık.. Daha sonra odadayken saat 9-9buçuk tu sanırım hadi sana bir serum bağlayalım dediler.. O serum neydi hala anlamış değilim odadan çıktığımı bile hatırlamıyordum.

           2. Ameliyat Sonrası:

Neyse gözümü tekrar aynı odada açınca (sanırım 12-12buçuktu saat) ben koluma bağlanan serumun hafif dalma etkisi yaptığını, kısa süreli uyuyup kalktığımı sandım.. Hatta ilk cümlelerimi gayet net hatırlıyorum ya ben niye uyudum ameliyat. olmayacak mıydım ne zaman olacağım dedim..

Çünkü gözümü kapadığımda da aynı oda, açtığımda da aynı oda geçen süre sanki 15-20 sn gibi gelmişti. :D Neyse dedim zorlama kendini olmuş bitmiş ve ölmemişim!  Ben hala işin ölmeme noktasındayım :) Acı  hissederim ağrım çok olur inanın gram düşünmedim tek düşüncem ya ölürsem? Tamam abarttığımı kabul ediyorum, ben de bilmiyorum bu kadar evhamlı olduğumu :)

Narkozun ben de tek etkisi uyandıktan sonra hissettiğim mide bulantısıydı.. Birşeyler yedikten sonra kendimi toparladım iyice açılayım diye biraz yürüyüş yaptırdılar bana..

Takriben 3bucuk gibi herşey normal düzene geçmişti.. Tek sıkıntım yüzümün şişmesiydi.. Onuda yarım saatte bir 15dk lık buz kompresi yaparak kontrol altına aldık..

           3. Burun Estetiği Sonrası Taburcu Günüm (2. Gün)  

Bütün gece buz kompresi yaparak uyuyamayan  kardeşim Pınar’a teşekkür ediyorum :) Çıkmadan önce  doktorumuz bizi gördü her şey okey dedi reçetemizi verdi ve bizi taburcu etti.

Gün boyunca ve gece yine buz kompreslerine devam ettik. Ayrıca verilen ağrı kesici, antibiyotik ve burun fısfısını da alıp kullanmaya başladım.. 2. gün kendimi Piglete benzettim

Kardeşimin hediyesi Beyaz Çiceklerimi eve gelince çekebildim;

3. GÜN

Çürük Sarı Elma ( Eşimin benzetmesi): Şişlerim ve morluklarım hayli inmiş buz kompresini yiter ya sıkıldım diye bırakmıştım.. 3. gün ılık bir duş aldım hastane kokusunu  üzerimden atıp normal giysilerime geçiş yaptım. Hatta kendimi daha iyi hissetmek için saçımı vs yaptım.. Bütün gün kardeşlerim ve eşimle gırgır şamata yaparak gecirdik :) Benim yüzümden eve tıkılı kaldılar :)

4. GÜN

Öğlen silikon tamponlarımızı çıkarttırmak için hastaneye gittik.. Neyse ki acısız sızısız o da geçti gitti..

Tamponlar varken de iyi nefes alıyordum ancak çıkınca daha bir iyi almaya başladım.. Burun içim temizlendi kremlendi ve eve yollandık..

7. GÜN

(Şu an burun ucum hayli yukarıda ama bu olağan bir şey burnumun oturması 1 seneyi bulacak :). Burn estetiği olanların yorumlarında da bunu okumuştum zaten ).

Bir hafta geçmişti artık yüzümüzde çok çok az bir şişkinlik var ancak morarma vs tamamen yok olmuştu..

Arkadaşımla hastaneye gittik Splint çıkarıldı ve dikişler alındı.. Alcı çıkınca burnuma kısa süreli bir baktım yüz benim yüzüm ama bu burun? nasıl farklı görünüyorum.. Alışmak biraz zaman alacak gibi düşündüm..

Sonra burnum şişmesin şekli otursun diye bantlandı.. Buda 5 gün kalacakmış.

8. GÜN

Yani bugün sağlık sorunu olan, burnunun şeklinden hoşlanmayan arkadaşlarıma korkmak için hiç bir sebep olmadığını gönül rahatlığıyla söylüyorum :) 

Gecen bir haftada gr ağrı hissetmedim e ölmedim de? Üstelik daha güzel ve işlevsel bir buruna da sahibim artık daha ne isterim!  Burnumun son şeklini salı günü bantlar çıkınca çekeceğim :)

Dipnot: Aml. sonra alçının ıslanmaması için boyundan aşağı duş alıp ,  saçımı daha sonra ayrı olarak kuaförlerde ki gibi yıkadık.. Benim gibi biri için biraz sıkıntılı bir süreç ama olsun :D

İyileşme sürecinde twitterdan, telefondan, mailden iyi dileklerini ileten  arkadaşlarıma ve bana cesaret veren tüm burun estetiği olanların yorumlarıın yorumları için de sonsuz teşekkür ediyorum.:)

Burun Estetiğinden 1,5 Yıl Sonra Gelen Güncelleme 

Üzerinden bir buçuk yıl geçtikten sonra ki yorumlarıma gelecek olursak.. Burnunuzdan rahatsızsanız kesinlikle bu ameliyatı öneririm. Ancak kusursuz bir burun bekleyerek bu ameliyata girmeyin.. Doktorlar  bir burnu mükemmel ötesi yapabilirken bir burnu kötü  yapabiliyor.

Biraz da şans işi  olsa gerek. Mesela benim burnum yan profilden gayet yüzüme  uygun doğal  bir burun oldu ancak ön  profilden burun deliklerim orantısız.  Kız kardeşimin ise hem önden  hem de yan profilden çok  kusursuz bir burnu oldu..

Burun estetiği olanların yorumlarının önemini bildiğim için bu yazımda sadece ameliyat sürecimi paylaştım. Doktor seçiminiz kendi kararınızdır. :) .

“ChunliBeauty” Buse Öztürk


Burun Estetiği Olanların Yorumları 4


@Mcagici,  Değdi √,  Fiyat B. Yok,  Doç. Dr Can Alper Çağıcı,  Adana

"Kemerli burnumdan memnunken radikal bir karar ile Burun Estetiğine karar verdim. Sonuçtan memnunum. Sizce ?"

18 Aralık 2014 Perşembe

38 yaşıma kadar kemerli burnumla iyi kötü geldim. Burnumu hiç sorun etmedim. Güzel değildi ama benimdi. Burnu kemerli ama ameliyat olmayan ünlülerle kendimi avutuyordum. Barbra Streisand, Tom Cruise, Merly Streep,Uma Thurman, Gérard Depardieu…

Ama aklımın yerinde hep düzgün bir burunla nasıl görünürüm diye bir düşünce de vardı. Yaşla birlikte burnumun sağa doğru eğildiğini fark ettim ve burun ucundaki kıkırdağım da büyümüştü. Ortadan ayrık iki çıkıntı şeklinde görünüyordu. Eğik olan taraftan az nefes alıyordum ama işimi görüyordu.

Gitgide burun ameliyatına sıcak bakmaya başladım. Artık burun ameliyatı olmuş ünlülere ve burun estetiği olanların yorumlarına bakıyordum.

Burun Estetiği Öncesi Karar Aşaması

Eşim Doç. Dr Can Alper Çağıcı senelerdir  KBB uzmanıydı ve burun estetiği üzerine yoğunlaşmıştı.  O da bu zamana kadar beni yönlendirecek bir yaklaşım içerisinde olmadı. Burun estetiği olanların yorumlarını okudukça ve eşimin hastalarının önce/sonra fotoğraflarını gördükçe “ben nasıl olurum acaba?” düşüncesi gelişmeye başladı. Eşime burun ameliyatı yaptırmak isteyen bir arkadaşıma eşlik ettim.

Öncesi sonrası fotoğraf çektirirken hadi bende çektireyim bakalım nasıl olacak diye düşündüm ve çektirdim. Bilgisayar programında  ameliyat sonrasında nasıl olabileceğimi gösterdi. Yüz yapıma göre hangi işlemlerle nasıl görüneceğini açıkladı.

Ben ressam olduğum için ufak bir farkla burnun, yüzün nasıl değişeceğini çok iyi hissedebiliyordum. İnsanları çok iyi gözlemlerim. Ameliyat olduğunu, hatta ameliyatını plastik cerrah mı, KBB uzmanı mı yaptı hemen anlarım.

Plastik cerrahlar genelde çok kavisli, kalkık yapıyorlar (kusura bakmasınlar ama aynı tornadan çıkmış gibi), KBB daha doğal… Ama son birkaç senedir plastik cerrahi de doğal yapmaya başladı.

Siz burun estetik ameliyatına karar verdikten sonra doktor seçerken şunlara dikkat edin (benim işim kolaydı :) ) :

 • KBB ya da Plastik cerrah, burun ameliyatını iyi ve çok yapan doktor tercih edin. Özellikle burun üzerine yoğunlaşan ve çok ameliyatını yapan doktoru bulun. Plastik cerrahlar tüm vücutla ilgilenir burun kısıtlı yapabilir. KBB içinde de çok alanlar var. Kimisi boğaza kimisi kulağa kimisi buruna yoğunlaşıyor. Hatta bunların içinde bile yan alanlar var. Benim eşim şansıma burun ve yüz estetiğine yoğunlaşmıştı ve çok ameliyatını yapıyordu. :)
 • Burun estetiği olanların yorumlarını internetten araştırabilirsiniz.
 • Burun fonksiyonlarını en düzgün şekilde yerine getirirken estetik olarak yapılabilecekler konusunda size karşı en dürüst olacak cerrah bulmak önemlidir. Burada da burun estetiği olanların yorumları çok önemli hale geliyor.
 • En doğru şekilde bilgilendiren, burunun nasıl olması gerektiğini konusunda en doğru yönlendirmeyi yapan cerrahı bulmak gerçekten önemlidir.
 • İyi bir cerrah yaptığı burun estetik ameliyatlarıyla ilgili hastalarının burun estetiği öncesi sonrası durumlarını fotoğraflarla gösteren bir portföye sahip olmalıdır. Karar vermeden önce cerrahın bu portföyünü görünüz.  Bu sonuçlara siz de burun estetiği durumunuz hakkında öngörü sahibi olabilirsiniz.
 • Özel tekniklere hakim ve tecrübeli olmalıdır. Gelişmiş burun estetiği tekniklerinde deneyimli olmalıdır.
 • Doktorunuzu seçerken iyi araştırın. Göz alıcı bir web sayfası ya da basında çıkan haberlerle yetinmeyin. Eğitim aldığı kurumları, çalıştığı hastaneleri, daha önceki akademik çalışmalarını ve o doktora burun estetiği olanların yorumlarını mutlaka inceleyin. Yerli ve yabancı kongrelere katılma sıklığının, bilgilerinin ne kadar güncel olduğunun bir göstergesi olduğunu unutmayın. 

Burun Estetiği Ameliyatı Günü:

1. Ameliyat Öncesi : 

Sabah aç karnına eşimin çalıştığı hastaneye gittim. Tahlillerimi önceden yaptırmıştım, anestezi doktoruyla görüşmüştüm. Odama gidip ameliyat kıyafetimi giydim. Damar yolum açıldı. Heyecanlıydım.

Benim Reynaud Fenomenim ve Scloradermam var. Romotolojik bir hastalık. Bu durumda olup burun estetiği olan var mı bilmiyorum. En azından ben burun estetiği olanların yorumlarında araştırdım bulamadım. Belki ben bu durumda olanlara bu konuda yardımcı olabilirim:

Reynaud soğuğa hassasiyet demek. Damarlarım soğukta herkesten çok büzüşüyor ve kan, özellikle vücudun uç noktalarına ulaşamıyor (el, ayak, burun, kulak). El, ayak önce bembeyaz oluyor. Kan gitmeye başlayınca da mor oluyor.Ameliyatımı da buna göre planladık.

Eşim ameliyatımı kapalı yapmaya karar verdi. Ameliyat kapalı olunca burun ucu açılmayacağından oradaki damarlara dokunulmayacak, böylece kan ile beslenmede sorun olmayacaktı. Normal olarak ameliyathane soğuk. Bu yüzden ameliyatta ısıtılacaktım. Ameliyathaneye girdim. Isıtılmaya başladım ve tatlı bir uykuya daldım.

2. Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası:

Ben ameliyattan çok sonrası için gergindim. Ameliyattan çıkıp, odama gelişimi hayal mayal hatırlıyordum.Hala ısıtmaya çalışıyorlardı beni.

Ağrım yoktu, uykuluydum ve burnum tıkalı gibiydi. Başımın yüksek olmasını özellikle istemiştim, kan genzime gitmesin diye.Kanamam da yoktu açıkçası. Peçeteyle silecek kadar bir sızıntı vardı. Uzun süre ısınmaya çaba harcadım. Elim,ayağım soğuktu, dolaşım az olunca parmağıma takılı olan aletten oksijenin az olduğunu görüyorduk. Bu yüzden arar ara maskeyle oksijen aldım.

Aynaya bakma ihtiyacı hiç hissetmedim. Çünkü yanıltıcı olacağını biliyordum, moral bozmaya gerek yoktu. Benim soğuğa hassasiyetim olduğu için (reynaud fenomeni) yüzüme buz uygulaması yapamadım. Normalde şişlik ve morartı olmaması için sık sık buz uygulamalısınız.

Hastanede bir gece kaldım. 45 derecelik açıda iki üç yastıkla uyudum. Yemeğimi çok rahat yedim. Isırma, çiğneme, yutma gibi hiçbir problem yaşamadım. Boğazımda hafif bir ağrı vardı. Burnumda silikon tampon olduğu için nefes alabiliyordum ama yine de tedirginlikten ağızdan nefes almayı tercih ediyordum.

Ağrı kesici iğne damaryolumdan verilecekti gece boyunca, anestezi doktoru yazmış sağolsun ama ben istemedim. Ağrım şaşırtıcı şekilde yoktu, Minoset içtim. Antibiyotiklerimi içtim. Hafif sersem gibiydim sadece. Ayağa kalkarken, tuvalete giderken yardım aldım. Yürürken sallanıyorum gibi geliyordu o kadar. Nitekim burun estetiği olanların yorumlarında ağrının pek olmayacağını okumuştum.

Burun Estetiği Sonrası Evde İlk Gün

Televizyonun karşısında bir yer ayarladım. 2-3 yastık destekle, dike yakın pozisyonda yattım. Bol bol uyudum ve televizyon seyrettim. İçi jel olan soğuk göz pedlerini kısa süreli kullandım. Reynaud fenomeni yüzünden buz koyamamama rağmen çok şiş değildim. Gözlerimin altı mordu ama şiş ve kapalı değildi. Demek ki buz koyabilseydim o da olmayacaktı, neyse.

Burnumdan arada sırada sızıntı şeklinde kan geliyordu, kağıt havluyla nazikçe siliyordum. Burnuma pansumanı düzenli yaptım. Bu çok önemli. Çünkü kan ve burundan gelen sıvılar katılaşıp gün ve gün kuruyup birikirse kontrolleriniz zor geçer. Tampon çıkarılırken burun kanatlarınız esnek olmaz.

Burun Estetiği Sonrası Pansumanı :

 1. Oksijenli suyu çay tabağı gibi küçük bir kaba alıyoruz
 2. Pamuklu kulak çubuğunu oksijenli suya batırıyoruz.
 3. Nazik ve dairesel hareketlerle burun girişimizi bu oksijenli pamuklu çubukla siliyoruz
 4. Oksijenli su kan pıhtıları olan yerlerde ısınma ve hafif köpürme yapar endişelenmeyin
 5. Yumuşayan kabukları yine pamuklu çubukla alabilirsiniz.
 6. Bu işlemi yaparken diğer elinizle kağıt havluyu dudağınızın üzerine koyun. Böylece oksijenli su ağzınıza akmaz.
 7. Yeni bir pamuklu çubuk alın. Ucuna doktorunuzun verdiği kremi (benim kullandığım Nasonem'di) bolca sürün. Burun girişlerinize bol bol sürün.
 8. Bu krem yağlı jelimsi olduğundan bir süre sonra eriyip akabilir. Ara ara burnunuzu kağıt havluyla hassas bir şekilde silebilirsiniz.

Gece sırtüstü ve yine 3 yastıkla dike yakın bir pozisyonda uyudum. Sık sık uyandım. Günde 3-4 kere ağrı kesici aldım.

2. Gün:

Şişlerim baya azalmış yanak bölgeme inmişti. Üst dudağım aşağıda kalmıştı. Üst dişlerim pek görünmüyordu. En çok buna gıcık oluyordum. Ağrı kesicimi antibiyotiğimi düzenli aldım. Pansumanımı düzenli yaptım. Burnumun nemlenmesi ve tıkanıklıkları açması için Okyanus suyunu sık sık sıktım.

İki-üç yastıkla sırt üstü yatmaya devam ettim. Uykumda yan dönersem diye korktum, şaşırtıcı şekilde yan dönmüyorum. Demek ki insan şartlanıyor.

Burnum tıkalı. Eşim aspire edeyim dedi ama yanaşmadım. Grip gibi burnum tıkalı, vücudumda kırgınlık var durumu…

Burnum tıkalı olduğu için rahat uyuyamadım. Horladım, tıkanıp sık sık uyandım. Eşime ayak diremeyip aspire ettirseydim rahat uyuyacaktım. Yine haklı çıktı. Tamponum yarın alınacağı için hem seviniyorum hem korkuyorum.

3. Gün: Tampon Çıkıyor

Tedirgin tedirgin eşimle hastaneye gittim. Her ayrıntısını sorup adamı bunalttım. Daha önce söylediğim gibi tamponun rahat çıkması için burun deliklerinin temiz olması önemli. Ben evde burun temizliğini düzenli yapmıştım. Çünkü tampon çıkarken, burun girişi kuru ve sertse orayı zorlayarak çıkacak. Ama temiz ve esnek olursa rahat ç


Burun Estetiği ile ilgili yazılar