24 April 2020

Burun estetiği fiyatları nelerdir ve fiyatları neler etkiler?

Burun Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Burun estetiği fiyatlarında, ücret politikasını belirleyen pek çok farklı unsur vardır.

Gerçekleştirilecek ameliyatın yöntemi, burun estetiği ameliyatı için seçilen doktor, hastane, burun estetiği ameliyatının gerçekleştirileceği hastanenin bulunduğu il hatta ilçe gibi pek çok kriter burun estetiği fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olan faktörlerdir. 

Bu yazımızda burun estetiği fiyatlarını belirleyen etkileri ve SGK kapsamıyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

1- Burun estetiği fiyatlarını ameliyat yöntemi nasıl etkiler? 

Burun estetiği fiyatlarında ameliyatın açık ya da kapalı yöntemle yapılmasının büyük bir etkisi yoktur ancak burun estetiği ameliyatının hangi tip anestezi altında gerçekleştirileceğinin burun estetiği fiyatlarına etkisi büyüktür.

2- Anestezi türü burun estetiği fiyatını ne kadar etkiler ?

burun estetiği

Burun estetiği ameliyatları ortalama 1,5-4 saat aralığında; çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Genel anestezi altında planlanan burun estetiği ameliyatında genellikle 1 özel durumlarda ise 2 gece hastanede yatış söz konusu olmaktadır. Operasyonun büyüklüğüne, planlanan tedavinin boyutuna göre lokal anestezinin tercih edildiği burun estetiği ameliyatları da söz konusudur.

Lokal anestezi uygulanan burun estetiği ameliyatlarında genellikle kişi aynı gün taburcu edilmektedir.

Anestezi uygulamasına bağlı hastane yatış süresi burun estetiği fiyatlarının artması ya da azalması anlamını taşır. 
 

3- Burun estetiği fiyatlarına hastane ücretlendirmesinin etkisi nasıldır? (Özel Hastane ya da Devlet Hastanesi)

Burun estetiği ameliyatlarında hastane fiyatları, tercih edilen anestezi yöntemine bağlı hastanede yatış süresine göre farklılık gösterir demiştik.

Burun estetiği fiyatlarına etki eden önemli kriterlerden biri de ameliyatın özel mi yoksa devlet hastanesinde mi, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı ya da özel sağlık sigortası kapsamında mı yapılacağı gibi konulardır.

Bu detay ile ilgili bilmeniz gereken en önemli bilgi; estetik uygulamaların özel sigortalar ve SGK tarafından karşılanmadığıdır.

4- Burun estetiği fiyatları il ve ilçelere göre farklılık gösterir mi?

Burun estetiği fiyatları ilden ile hatta ilçeden ilçeye farklı ücretlerde karşımıza çıkar. Bunun nedeni bölgelerin sosyo-ekonomik gücü ile doğrudan ilişkilidir. Biri diğerinden daha iyi ya da daha kötü diye değerlendirilemez.

Ankara burun estetiği fiyatları ile İzmir fiyatları arasında çok büyük farklılık gözlemlenmezken; Bursa ya da Kayseri’de İstanbul, İzmir ve Ankara’ya oranla %15’den %50’lere varan oranlarda indirimli gerçekleştirilebilmektedir. 

Burun estetiği fiyatlarında büyük şehirler arasında en yüksek fiyat aralığı sahip şehir ise İstanbul'dur.

5- Burun estetiği fiyatlarını doktor seçiminiz etkiler mi?

burun estetiği fiyatı

Evet etkiler. Çünkü burun estetiği fiyatı üzerinde doğrudan etkiye sahip ücretlendirme kalemlerinin en önemli maddelerinden biri de doktor seçimidir.

Doktor seçimi ameliyatın başarısı için ayrı, ameliyatın fiyatlandırması açısından ayrı önem taşır. 

Tercih ettiğiniz doktorun hangi hastanelerle anlaşmalı olduğu, burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası klinik hizmetleri, doktorun popülerlik düzeyi (gerçekleştirdiği ameliyatlarla ün kazanmış, ünlü kişilerin doktoru diye anılan ya da doktorluk ünvanına göre -doc, prof gibi- hekimlerin de farklı ücret skalaları bulunmaktadır)  gibi etkenler burun estetiği fiyatlarına etki etmektedir. 

Seçilen doktorun kliniğinin yer aldığı semt dahi burun estetiği fiyatlarını yükseltme eğilimine sahiptir.

6- Peki başka neler burun estetiği fiyatlandırmasına etki eder? (Taburcu olma süresi, özel hastanelerin otelcilik hizmetleri...)

  • Burun estetiğinde anestezi uygulamasının şeklinden kaynaklı taburcu süresinin uzaması,hastane ücretlerinin farklı faturalandırılmasına sebebiyet verir.

  • Hastanenin sunduğu/sunacağı otelcilik hizmetinin konfor ve lüks detayları, burun estetiği fiyatlarında büyük farklar oluşmasına sebebiyet verir.

  • Burun estetiği ameliyatları estetik amaçla dahi yapılsa burun içi yapısal bozuklukların tedavisini de kapsar. Bu durumda devlet hastanesinde gerçekleştirilecek bir burun estetiği ameliyatı, burun ameliyatını da kapsayacağından belli bir bölüm (ameliyathane, gece yatış, KBB doktoru doktor ücreti gibi) masraflarınız SGK tarafından karşılanır. 

Bu durumda kişinin ödeyeceği fiyat, kapsam dışı kalan estetik uygulamalar bütününü (estetik cerrah ve estetik cerrah tarafından ön görülen malzeme kalemleri) kapsayacaktır.

7- Peki SGK burun estetiği ameliyatlarını hangi durumda karşılar?

Burun estetiği eğer estetik amacıyla değil de sağlık sorunları nedeniyle zorunlu gerçekleştiriliyorsa tamamen SGK kapsamı altında yapılabilir. 

Burun estetiği burun içi değil de burun dış görüntüsünü düzeltmek amacıyla yapıldığı durumlarda SGK burun estetiği fiyatları sadece burun iç düzeltilmesini kapsam altına almakta, estetik cerrahi müdahalelerini kapsam dışında bırakmaktadır. 

8- Özel sağlık sigortaları burun estetiğini karşılıyor mu?

Özel sağlık sigortaları için de durum pek farklı değil. Kişinin özel sağlık poliçesi burun ameliyatlarını kapsayacak şekilde hazırlanmış olsa bile sınırlama SGK burun ameliyatları fiyat politikası ile aynı mantıkla hareket eder.

Sinüzit, burun etleri gibi burun içine yapılan ameliyatı kapsayan özel sigortalar, deviasyon söz konusu olduğunda poliçenin kapsamına göre bazı durumlarda ameliyatı sigorta kapsamında gerçekleştirirken bazen de sigorta kapsamı dışında bırakır. 

Burun estetiği ameliyatları ise tamamen kapsam dışındadır. Burun estetiği ameliyatı ile birlikte planlanan burun ameliyatlarında ise sadece burun içi düzenlemesinin tamamını kapsam altına alır, estetik uygulamaların ödemesini fatura eder. 

Burun estetiği 2020 fiyatları

Ankara’da burun estetiği fiyatları 6000 TL -15000 TL arasında gerçekleştirilirken İzmir’de bu fiyat 6000 TL -12000 TL arasında yapılmaktadır.
 
Burun estetiği fiyatlarında büyük şehirler arasında en yüksek fiyat aralığı sahip şehir ise İstanbul'dur. İstanbul’da 7000 TL’den başlar ve seçtiğiniz doktora, lokasyona, hastaneye göre 30.000 TL’ye kadar çıkabilir. Hatta otelcilik konforunun en üst seviyede tutulduğu bazı hastanelerde 35.000 TL’ye kadar çıktığı da oluyor.
 
 Burun estetiği fiyatları Bursa’da ise 5000 TL ile 9000 TL fiyat aralığında seyir eder.
 
 Kayseri ve Konya'da burun estetiği fiyatları en yüksek 10.000 TL’ye gerçekleştirilmektedir.


Burun Estetiği ile ilgili yazılar