21 June 2017

Burun Estetiği Ameliyatları

Burun Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Teknoloji sayesinde her gün gelişen burun estetiği türleri hakkında merak edilenleri hayalindeki buruna kavuşmak isteyenler için derledik. 

öncesi sonrası

Her burun farklı, yer yüzün anatomisi değişik. Dolayısıyla burun estetiği türleri de herkes için değişiyor. Kişi için hangi ameliyat türünün uygun olacağının elbet ki hekim ve hasta tarafından muayene aşamasında belirlenmesi ilk adım.

Teknoloji sayesinde her gün gelişen ameliyat türlerini, hayalindeki buruna kavuşmak isteyenler için derledik.

Hemen herkesin bildiği gibi, estetik burun ameliyatları sayesinde; burnun formu düzeltilebildiği gibi, soluk almada sorun oluşturan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemler de giderilebiliyor.

Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettikleri ameliyat sonrası yara izi kalması, burunda düşüklük gerçekleşmesi gibi ihtimaller, yenilenen ameliyat teknikleri sayesinde ortadan kalkmış durumda. Artık herhangi bir yara izi kalmadan, en doğal görünümlü burun ameliyatları kolaylıkla gerçekleştiriliyor.


Açık / Kapalı Burun Estetiği Ameliyatları


burun estetiği ameliyatı
 

           1- Açık Burun Estetiği Ameliyatları

Burun estetiği açık ve kapalı olmak üzere iki türde yapılıyor. Cerrahların burun iç yapısını kolaylıkla görebildiği Açık burun estetiği ameliyatlarında burun ucunda dışarıdan görülebilen yara izi kalma ihtimali bulunuyor. 

           2-Kapalı Burun Estetiği Ameliyatları

Kapalı teknikte ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapılarak gerçekleştirildiğinden dışarıdan görünen bir iz kalma olasılığı hiç bulunmuyor. Burada, kapalı yöntemin uygulanmasının daha zor olmasından ötürü, cerrahınızın operasyon konusundaki tecrübesi devreye giriyor.

Günümüzde her iki teknik de uygulanıyor. Uygun tekniğe karar verirken hastanın burun yapısı büyük rol oynuyor. Eğer fonksiyonel ya da dramatik bir sorun yoksa genellikle Kapalı burun estetiği tercih ediliyor. Kapalı yöntemin uygun olmayabildiği daha önce burun estetiği yaptırmış hastalarda en doğru yönteme muayene esnasında hekim karar veriyor.

Video Endoskopi Destekli Mikromotor Yöntemi

burun estetiği

Gelişen teknoloji sayesinde burun estetiği ameliyatlarında büyük fayda sağlayan video endoskopi destekli mikromotor yöntemi, yüksek çözünürlüklü kameralar ile burnun her noktasının net şekilde görülmesine olanak sağlıyor. Kırmadan yapılan kapalı burun estetiğinde; çekiç ve benzeri kesici aletler kullanılmadan burun kemeri alınabiliyor, kontrolsüz kırık ve çatlak olasılığı ortadan kalkıyor.

Milimetrik değişikliklerin bile büyük fark yarattığı estetik burun ameliyatlarında, 3 boyutlu kameralar ve mikromotor yöntemi sayesinde çekiç ve kesici alet kullanım zorunluğu ortadan kalkıyor. Bu sayede burunda meydana gelebilecek hasar, kırık, çatlaklara bağlı ödem, morluk ve kanamalar da oldukça minimum seviyeye düşürülüyor.

Dinamik Rinoplasti

burun estetiği ameliyatı

  Geliştirilen dinamik burun estetiği yani dinamik rinoplasti sayesinde, eski tekniklerde ortaya çıkabilen hareketsiz burun ucu ihtimali ortadan kalkıyor. Dolayısıyla da kişinin estetik burun ameliyatı geçirdiği dışarıdan anlaşılmıyor. Burun tıpkı doğal yapısındaki gibi yüzdeki mimiklere göre hareket ediyor, uyku sırasında hareket kolaylığı sağlamaya devam ediyor.

Burun estetiği yaptıran bir çok hastanın şikayetçi olduğu öpüşürken burnun karşısındaki insana batması, yüzüstü uyuyamamak, burunlarını silerken burun ucunun sert ve hareketsiz olması gibi günlük hayatı etkileyen sonuçlar ortadan kaldırılıyor.

Hareketli burun ucu estetiği ile eğer burun yapısı uygunsa özel teknikler kullanılarak burun ucuna hareket kabiliyeti veriliyor. Bu sayede gülümserken ya da çeşitli mimik hareketlerinde burun ucun yüz kaslarınızla birlikte uyum içinde hareket ediyor.

Hareketli burun ucu estetiği için burun ucuyla kıkırdak dokunun bağlantısının çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. Kişilerin ameliyat öncesinde 8 değişik açıdan fotoğrafları çekiliyor, burun ucu video görüntüleri alınıyor. Burnun konuşurken, gülerken ve mimik hareketleri sırasında nasıl hareket ettiği analiz edilerek yeni burun buna göre tasarlanıyor.
 

Hemen hemen tüm estetik ameliyatlardan önce hastaların en çok merak ettiği şey, ameliyattan sonra nasıl görünecekleri şüphesiz.

Geliştirilen 3D yani üç boyutlu simülasyon teknikleri sayesinde, ameliyattan önce ameliyat sonrasında nasıl bir buruna sahip olunacağını yaklaşık olarak görmek mümkün hale geldi. Yaratılan 3D görüntü üzerinden hastalar nasıl bir görünüme sahip olmak istediklerini daha rahat ifade edebilirken, cerrahlar da ameliyat detaylarını ve işlemleri hastaya daha net ve anlaşılır şekilde anlatabiliyor.

Ameliyat sonrası buruna yerleştirilen tamponlar da hastaların en büyük sıkıntılarından biri. Hastanın burnunu kocaman gösteren, şişliğin ve morluğun daha fazla olmasına sebep olan tamponlar, birçok cerrah tarafından artık kullanılmıyor.

Tamponsuz burun estetiğinde kullanılan silikon tamponlar sayesinde artık hasta iyileşme evresinde rahat nefes alabiliyor, burun içinde biriken sıvıların dışarı akması kolaylaştığından ağrı ve kanamalar ortadan kalkıyor, iyileşme süreci de hızlanıyor.

Bir veya daha fazla burun ameliyatı geçirmiş hastaların sonuçtan memnun olmamaları ya da travma sonucu burun şeklinin bozulması sonucu yapılan ek işlemler olan burun revizyonu yani sekonder rinoplasti ameliyatında, burun şekli ya da varsa nefes alma sorunu düzeltilebiliyor.

Kompozit Burun Estetiği

burun estetiği operasyonu

Burundaki doku eksiklikleri ve deri inceliğinin giderilmesi amacıyla yağ veya dolgu malzemesi enjeksiyonundan faydalanılan kompozit burun estetiğinden, genellik ile birincil burun estetiği ameliyatı sonrası görülen deformitelerde faydalanılıyor. Doğuştan ya da sonradan oluşan travma sonucunda oluşan doku eksikliği ya da deri inceliği sorunlarında da dolgu enjeksiyonu yöntemi tercih edilebiliyor.

Burun estetiğinin başarılı sonuçlanmasında en önemli faktörlerde birisi de burun derisinin kalitesi. Ameliyatları sırasında derinin kalitesi özellikle yağ enjeksiyonu tekniği ile düzeltilebiliyor, böylece estetik ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlarla karşılaşma riski azaltılmış oluyor.
 

Otolog Yağ Enjeksiyonu

Burun estetiği cerrahisinde destekleyici yöntem olarak giderek daha sık kullanılan otolog yağ enjeksiyonu, kalıcı ya da yarı kalıcı enjeksiyon yöntemi ile güvenilir ve uygun bir alternatif. Rinoplasti ameliyatları ile kombine bir şekilde yağ grefti enjektesi tedavilerini kapsayan teknikle, burundaki tümsek, kemer ve asimetrik estetik sorunları da düzeltilebiliyor.

Lokal anestezi altında mikro kanüller aracılığı ile gerçekleştirilen uygulama sayesinde post-operatif ekimoz ve şişlik gibi travma olasılıkları ortadan kaldırılır, iyileşme süresini kısaltıyor. Dolgu malzemesi liposuction yöntemi ile kişinin karın ya da uyluk bölgesindeki fazla yağ hücrelerinden elde ediliyor. Enjeksiyon yöntemi ile elde edilen yağ, santrifüj tekniği ile saflaştırılarak hazır hale getiriliyor. Yağ kişinin kendi vücudundan alındığı için de, herhangi bir alerji riski taşımıyor.


Burun Estetiği ile ilgili yazılar