Hastane Tipi
Şehir

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır? Sonrası Şişlikler ve Fiyatı

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 24 Nisan 2020

Burun estetiği ameliyatı, 

 • Açık Burun Estetiği Ameliyatı
 • Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

olarak 2 farklı teknikle yapılır. 


BURUN ESTETİĞİ YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (199 Deneyim) 

BURUN ESTETİĞİ DOKTORLARI (814 Doktor) 

BURUN ESTETİĞİ VİDEOLARI (8 Video) 

BURUN ESTETİĞİ DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 337 Soru&Cevap ) 


Burun estetiği ameliyatının hangi teknikle yapılacağı; kişinin burun yapısı, cilt kalınlığı, gerçekleştirilecek ameliyatta burun içi müdahalenin kapsamı gibi unsurlara bağlı olarak belirlenir. 

burun estetiği ameliyatı teknikleri

Kapalı burun estetiği ameliyatı genellikle; burun şekil ve yapısal sorunlarında nokta atış müdahale gerektiren kişilere uygulanır.

 • Burun sırtı kemerli, 
 • Burun ucu müdahalesine ihtiyaç duyulmayan, 
 • Burun kemik eğriliğinin gözlemlenmediği, 
 • Ne ince ne kalın, normal deri yapısına sahip, 
 • Burun genel yapısı iyi ancak belirli bir bölgede sorun tespit edilmiş 

burun yapısına sahip kişiler için “kapalı burun estetiği ameliyatı” tercih edilir.

Açık burun estetiği ameliyatı genellikle; burun şekil ve yapısında çoklu müdahale gerektiren kişilere uygulanır.

 • Burun kemiğinde eğrilik olan, 
 • Burun ucu estetiğinin yapılması gerekli, 
 • Revizyon ameliyatı planlanmış ya da 2'nci-3’üncü sefer burun estetiği ameliyatının söz konusu olduğu, 
 • Burun derisi: kemik iskelet yapısını gösterecek kadar ince ya da burun şeklini kamufle edecek kadar kalın burun yapısına sahip kişiler için “açık burun estetiği ameliyatı” tercih edilir.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı burun ameliyatı

Kapalı burun estetiği ameliyatı iki farklı teknikle uygulanır. “Delivery” (getirme) ve “Non-delivery” (getirmeme) adı verilen bu teknikler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kapalı burun ameliyatında tüm kesi ve işlemler burnun içinde gerçekleşecek şekilde, burun açılmadan yapılır. Eğer burun kemiğinin alt bölgesi ve/veya burun ucu müdahalesi gerekiyorsa “delivery” tekniği; kemiğin alt bölgesi ve burun ucuna müdahale edilmeyecekse “non-delivery” tekniği tercih edilir.

Burun estetiği ameliyatının kapalı ya da açık yöntemle yapılmasının burun estetiği ameliyatı fiyatlarına etkisi yoktur. 

Burun estetiği fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Burun Estetiği 2020 Fiyatları” yazımıza göz atabilirsiniz.

burun ameliyatı


Kapalı burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında ortalama 1,5 - 4 saat aralığında sürer. Hastanede bir gece yatış sonrası kişinin taburcu olmasına olanak tanır.

Kapalı burun estetiği ameliyatı sonrası ilk hafta, hafif ağrılar, morluk ve şişlikler görülmesi normaldir. Burun estetiği ameliyatından sonra görülen şişlik ve morluklar kişiden kişiye farklılık gösterir.

Her ne kadar seçilen ameliyat tekniği bu morluk ve şişlikler üzerinde etkili tek unsur olmasa da kapalı burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan morluk ve şişlikler açık burun estetiği ameliyatına oranla daha hafiftir. 

Burun estetiği ameliyatı sonrası şişlik ve iyileşme süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için “22 Maddede Burun Estetiği Sonrası, Şişlik, İyileşme Süreci” isimli makalemize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Avantaj ve Dezavantajları:

Burun estetiği ameliyatı öncesi sonrası

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları; 

 • Açık burun estetiği ameliyatına oranla daha kısa süren bir tekniktir.  
 • Kapalı burun estetiği ameliyatı sonrası oluşabilecek burun çevresindeki ödem, açık burun estetiği ameliyatına oranla daha kısa sürede iyileşir. 
 • Kesi ve dikişler burun içinde kaldığı için estetik olarak izsiz ameliyat tekniği olarak da anılır.
 • Burun derisi ve kıkırdaklar tam yerinde kalır, burun bütünlüğü bozulmaz. Bu durum da kapalı burun estetiği ameliyatının başarı düzeyi üzerinde daha net sonuç alınmasını sağlar.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatının Dezavantajları; 

 • Dar görüş alanına sahip bir ameliyat tekniğidir bu nedenle kontrolü zor bir ameliyattır. 
 • Burun iç sahası tam olarak görüntülenemez bu da belli başlı deformasyonlara müdahale edilememesine neden olur. 

Açık Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

açık burun estetiği ameliyatı


Açık burun estetiği ameliyatı, burun derisinin ortadan kesilip her iki kanada doğru açılması ile yapılır. Ameliyatta, burun anatomisini oluşturan tüm yapıların görülerek hayata geçmesi sağlanır.

Açık burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında ortalama 1,5 - 4 saat aralığında sürer. Bir ya da en çok iki gece hastanede yatış sonrası kişi taburcu edilir. 

Açık burun estetiği ameliyatı, tüm burun yapısının görüntülenebilmesine olanak tanıdığı için kapalı burun ameliyatlarına kıyasla çok daha kontrollü gerçekleştirilir. Çoklu burun içi ve burun kemiği, burun ucu müdahalesinin gerektiği dönemlerde açık burun estetiği ameliyatı tercih edilir. 

Açık Burun Estetiği Ameliyatı Avantaj ve Dezavantajları:

burun ameliyatı

Açık Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları; 

 • Burun iç yapısında meydana gelmiş tüm deformasyonlar kesin tanı ile düzeltilebilir.
 • Açık burun estetiği ameliyatı sırasındaki oluşabilecek kanamaların koter yardımıyla doğrudan kontrol altına alınmasına imkan tanır.
 • Burun doku ve kıkırdaklarına yönelik yapılacak müdahale açık burun estetiği ameliyatında daha kolay yapılabilir.

Açık Burun Estetiği Ameliyatının Dezavantajları; 

 • Açık burun estetiği ameliyatı diğer tekniklere oranla daha uzun sürer. 
 • Nazal tip ödem söz konusudur. 
 • Açık burun estetiği ameliyatında iyileşme süresi diğer tekniklere oranla daha uzundur. 
 • Açık burun estetiği ameliyatında dikişler burun ucuna, deliklerin orta kısmına  yapıldığı için, burun ucunda yoğun şişlik gözlemlenir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

burun ameliyatı


Burun estetiği ameliyatı için en önemli kriterlerden biri kişinin gelişim sürecini tamamlamış olmasıdır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı için alt yaş sınırı 16 olarak kabul edilir. Gelişim hızına bağlı olarak kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaş ve üzeri burun estetiği ameliyatı için uygundur.

Burun estetiği ameliyatı üst yaş sınırı ise yoktur, kişinin sağlık durumunun iyi olması tek üst yaş kriteridir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Şişlikler Ne Zaman İner?

Estetik burun ameliyatı sonrası kişilerin en çok yakındıkları ve sıkıntı duydukları konuların başında ödem ve şişlikler gelir. 

Tercih edilen ameliyat tekniği, kullanılan anestezi yöntemi ve tüm modern tıp uygulamalarına rağmen estetik burun ameliyatı sonrası şişlik olması beklenen sonuçlardandır.

Burun estetiği sonrası şişlikler ile ilgili Prof. Dr. Can Alper Çağıcı'nın paylaşımını aşağıda bulablirsiniz:

 

Estetik burun ameliyatı sonrası kişinin burun ve göz bölgesindeki şişlik 48 saatin sonunda en üst seviyeye ulaşır.

Kişiden kişiye farklılık gösteren şişlik düzeyi genellikle 1 haftanın sonunda azalır ancak tamamen ortadan kalkması 6-12 ay aralığında gerçekleşir. 

Estetik burun ameliyatı sonrası gözlemlenen şişlikler önce burun sırtında sonra ortasında ve son olarak da burun ucu ve burun ile alının birleşme noktasında azalarak yok olur.

Bu süreç sonunda kişi burnunun aldığı nihai sonucu ancak görebilir. Bu uzun ve süreçleri olan bir dönemdir, sabırlı olmak gerekir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrası dönemde günlük aktivite ve yaşantınız üzerinde yapacağınız birkaç küçük düzenleme ile burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme sürecini daha kolay atlatabilirsiniz.

Dikkat edilecek bazı kurallara uyarak iyileşme süresini azaltabilirsiniz.

 • Burun estetiği ameliyatı sonrasında doktorunuzun öneri ve yönlendirmelerine harfiyen uymaya dikkat etmelisiniz. Burun estetiği doktorunuzu seçerken dikkat etmeniz de bu yüzden önemlidir.

 • Burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan ödem ve şişliklerin azaltılması için soğuk kompress uygulamak, ameliyatı takip eden ilk iki gece en az iki yastık ile başınızı destekleyerek mümkün olduğunca dik bir şekilde uyumak hem sizi rahatlatır hem de ödem oluşma riskini en aza indirir. 

 • Burun estetiği ameliyatı sonrası kişisel bakımınızda da dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Diş bakımı için yumuşak bir diş fırçası ile hafif ve bastırmadan nazikçe diş fırçalamak önerilir. Tıraş olmak, makyaj yapmak için ise yine doktorunuzun yönlendirmelerine göre beklemek, güneşten korunmak için koruyucu güneş kremi kullanmak önemlidir. 

 • Eğilmek, ağır kaldırmak gibi yüz bölgesinde baskı yaratacak hareketlerden burun estetiği ameliyatı sonrası en az 3 hafta uzak durulması önemlidir. 

 • Estetik burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için 4-6 hafta geçmesini beklemek önemlidir. 

 • Spor aktivitelerine başlamak için de burun estetiği ameliyatı sonrası en az 6 hafta beklemek gerekir. Bu süre içinde hafif tempolu egzersizler yapılabilir.  

 • Doğru bir beslenme planlaması yapılması önemlidir. Burun estetiği ameliyatı sonrası sert ve zor çiğnenen, fazla çiğneme yapılması gereken yiyeceklerden uzak durmak gerekir. 

Burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflar