Burun Estetiği Ameliyatı Nedir ?


Burun Estetiği Ameliyatı, burnun anatomisinde (yapısında) var olan bozuklukların giderilmesi yönünde yapılan, estetik kaygı ve/veya anomalilere (doğuştan gelen yapısal bozukluklara) bağlı gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin bütününe verilen addır. Bundan başka bir de enjeksiyon teknikleriyle ameliyat olmaksızın yapılan işlem vardır ona da Ameliyatsız Burun Estetiği denir. Ameliyatsız Burun Estetiği kalıcı mı sorusu en çok merak edilen konular arasında gelir. Ameliyastız Burun Estetiği yaptıranlarda sonuç 18 aya kadar kalıcılığını sürdürür.  Dolgunun etkisi geçtikten, yani dolgu eridikten sonra bu işlem tekrarlanabilir.Hastaya, Burun Estetiği öncesi sonrası farkı daha iyi gösterebilmek için Burun Estetiği Ameliyatı öncesinde Burun Estetiği Programı kullanılır. Burun Estetiği Programıyla, Burun Estetiği sonrası burnunun alabileceği son şekil rahatlıkla hastaya aktarılabilir. Böylece Burun Estetiği Programı'nda yüzün alacağı şekli gören hasta dahar rahat Burun Estetiği yaptırabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır ?
ameliyat fiyatı

Burun Ameliyatın fiyatlarını belirleyen “ameliyatın yöntemi, Burun Ameliyatı için seçilen doktor, hastane vb” gibi bir çok farklı unsur vardır. Burun Ameliyatı fiyat ve fiyatı oluşturan unsurlar hakkında bilgi almak için Burun Estetiği Fiyatları yazımıza tıklayabilirsiniz. 

Dolgu maddeleriyle yapılan Ameliyatsız Burun Estetiğinin fiyatları da bir çok etkene bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin Ameliyatsız Burun Estetiğinin fiyatlarında kullanılan enjeksiyon malzemesinin özelliği ve kalitesi fiyatı belirleyen önemli unsurlardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Açık ve kapalı olmak üzere 2 tip ameliyat tekniği vardır ancak kapalı ameliyat tipinde uygulanan delivery (getirme) ve non-delivery (getirmeme) adı verilen teknikler de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ameliyatlar; operasyonun şekli ve içeriğine bağlı olarak ortalama 1,5 - 4 saat aralığında, çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Planlanan operasyona bağlı olarak zaman zaman lokal anestezinin tercih edildiği durumlar da vardır.

           1- Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı:

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Tüm kesi ve işlemler burnun içinde gerçekleşecek şekilde, burun açılmadan yapılır. Bu köklü uygulamanın en büyük avantajı ameliyat sonrası şişlik ve benzeri komplikasyonların daha hafif atlatılmasıdır. Bu teknik, 1900’lü yılların başına dayanan en eski tekniktir.

          2- Açık Burun Estetiği Ameliyatı:

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Açık Burun Ameliyatı, burun derisinin ortadan kesilip her iki kanada doğru açılması ile yapılır ve ameliyatta, burun anatomisini oluşturan tüm yapıların görülerek hayata geçmesi sağlanır.

Açık Burun Ameliyatı, kapalı Burun Ameliyatlarına kıyasla çok daha kontrollü gerçekleştirilebilmektedir.

Günümüzde tampon uygulaması kullanılmayan Burun Ameliyatları da gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle Burun Estetiği Ameliyatı sonrası burna tampon konulup konulmayacağı ameliyatı yapan doktorun tercihindedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Sonrası Süreçte Kişiyi Neler Bekler ?

Ameliyatı yaptırmaya karar veren her kişinin en çok merak ettiği soruların başında burun estetiği öncesi sonrası süreçte kendisini nelerin beklediği vardır. Bu süreç ile ilgili bilgi almak için Burun Estetiği Öncesi Sonrası, Ünlüler ve Erkekler yazımıza tıklayabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürede Beklenen Sonuçları Gösterir?

Hemen her ameliyat sonrasında; göz altlarında morluk, şişlik; boğaz ağrısı ve boğaz kuruluğu şikayetleri görülmektedir. Ameliyat sonrası sonuçların görülme ve iyileşme süreci için Burun Estetiği Sonrası, Şişlik, İyileşme Süreci yazımıza tıklayabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

burun-estetigi-nedir

Burnunuzun yeni formu 2. hafta itibariyle yani ödem, şişlik ve morlukların azalmasıyla belirginleşmeye başlar, asıl görünümü ise 3. aydan itibaren şekillenir. Estetik ameliyat sonrası iyileşme süreci için Burun Estetiği Sonrası, Şişlik, İyileşme Süreci yazımıza tıklayabilirsiniz.

Burun Ameliyatı sonrası ilk haftası istirahat edilmeli, bu süreçte doktor tarafından belirlenmiş öneriler uygulanarak özellikle burun bölgesine yönelik daha hassas bir hayat sürdürülmesi önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Benim İçin Doğru Bir Ameliyat Mıdır?

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

 

          1- Estetik Amaçlı Burun Ameliyatı :

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Burun şekline bağlı anatomik sorunları olan kişiler için bu ameliyat en doğru operasyondur. Bu anatomik sorunlar;

 • Hump yani “Çıkıntılı burun sırtı” diğer bir deyişle “Kemikli Burun” yapısı
 • Burnun aşırı büyük ya da aşırı küçük yapıya sahip olması
 • Burun ucunun düşük ya da kalkık olması 
 • Dar, geniş ya da asimetrik burun kanatları
 • Yanlara doğru genişleyen burun kemiği
 • Dar yapılı burun kemiği
 • Yüz aksını bozan, aksiyel deviasyon yani burnun bir tarafa doğru daha eğik görünüme sahip olması
 • Burun sırtının düşük ya da çıkık olması
 • Grek (Alın ile burun arasında kavisli geçiş olmaksızın devam eden burun tipi) burun sorunu. Ameliyat bu kavisin oluşturulması amacıyla yapılır.

          2- Sağlık Amaçlı Burun Ameliyatı :

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Burun yapısı bozulmuş ve yaşam kalitesi kötü etkilenen kişiler burun ameliyatı için doğru adaylardır. Bu sağlık sorunları;

 • “Burun eti büyümesi” yani “Konka Hipertrofisi”: Sağlıklı burun yapısı içinde bulunan ve toplamda 6 adet olan, konkalar (burun etleri) zaman içinde aşırı büyüme gösterebilir. Bu sorun kalıcı bir sorundur ve sorunun çözümü için Burun Estetiği Ameliyatı gerekir.
 • Nazal mukozada (burun içi sümükdokusunda) yapışıklık
 • Nazal Valv (yani nefes alma sisteminde) meydana gelmiş bozukluklar
 • Septum deviasyonu (burun kemiği eğriliği)
 • Dar ya da kontrakte (kasılmış) yapıya sahip burun delikleri

Burun Ameliyatı geçirmiş kişilerin deneyimlerini okumak için Burun Estetiği Olanların Yorumları: Yaptıranlar, Pişman Olanlar? yazımıza tıklayabilirsiniz. Ayrıca Burun Estetiği yaptıran ünlülerin fotoğraflarına bakarak da konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Burun Ameliyatları ağrılı bir operasyon değildir. Estetik ameliyat sonrası bir hafta gibi süre içinde kişi normal hayatına dönebilir. Bu esnada oluşacak hafif ağrılar ağrı kesicilerle giderilebilecek düzeydedir.

Burun Estetiği Ameliyatında Yaş Sınırı Nedir?

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Burun Ameliyatlarının 16 yaşından evvel yapılması önerilmemektedir. Genellikle çok özel bir durum söz konusu değil ise, gelişim hızına bağlı olarak kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaş alt yaş sınır kabul edilir, hastanın sağlık durumunda bir sıkıntı olmaması kaydı ile üst yaş sınırı yoktur.

Estetik yaşının çok küçük yaşlara kadar inmesi konusunda yazılan Estetik Yaşı 13'lerde yazımız ilginizi çekerse tıklayabilirsiniz. 

Burun Estetiği Ameliyatı İçin En İdeal Mevsim Hangisidir?

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Estetik operasyonlar için en ideal mevsime karar veremediniz mi? Hangi mevsimde hengi operasyon yapılır? Burun Ameliyatları için  yine en ideal  kış ve bahar aylarıdır. Operasyon sonrası güneşten uzak durulması, bandaj ve tampon kullanımı, sıcak havalarda artan basınç gibi faktörlerin ameliyat olacak kişiye yaratacağı sorundan dolayı yaz ayları Burun Estetiği Ameliyatı için uygun aylar değildir.

Burun Estetiği Ameliyatının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Burun Ameliyatları sonrasında, estetik ve yaşam kalitesini etkileyen sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.

 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Septumda ( burun kemiğinde) delik oluşması,
 • Burun sırtının aşırı oyuntulu yapılmasına bağlı burun sırtında çökme,
 • Burun etlerinin aşırı derecede küçültülmesi ya da yeteri kadar küçültülmemesi durumunda burun kuruluğu,
 • Burun ucundan çok fazla kıkırdak çıkarılması durumunda burun kanatlarında çökme
 • Estetik olarak sonuçtan memnun olmama.

Burun Estetiği Ameliyatı Sigorta Kapsamına Girer mi?

burun-estetigi-nedir-rinoplasti

Estetik amaçlı burun ameliyatları SGK kapsamında değildir. Ama sağlık açısından bir soruna eşlik eden burun ameliyatları SGK tarafından karşılanır.