13 September 2018

Burun Ameliyatı Sadece Estetik İçin mi Yapılır?

Burun Estetiği

Milliyet’te yer alan haberde Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emrah Çelik, burun estetiği ameliyatlarının sadece güzel bir burun için yapılmadığını aktarardı ve diğer operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

Op. Dr. Emrah Çelik

Burun estetiği ameliyatlarının estetik için olduğu kadar aynı zamanda nefes alıp verme ile ilgili sorunların çözümünde de önemli rol oynadığını söyleyen Çelik, “Burundaki işlev ve şekil bozukluklarının, kişinin sağlığını ve psikolojisini etkilediği için yaşam kalitesini düşürüyor.

Burun Estetiği nefes alma sorun sonrası

Sağlığı yerine getirebilmek için nefes alabilen, fonksiyonlarını yerine getirebilen, psikolojik olumsuz etkinin oluşmasını engelleyen, estetik açıdan uygun ve bariz şekilde belli olmayan bir burun olmasının kaçınılmazdır" dedi. 

Op. Dr. Emrah Çelik, “Burun estetiğim başarılı bir ameliyat oldu mu? Burada cevap sonuçtan mutlu olmakla ilgilidir.

Başarılı bir burun, yüze uyumludur. Ayrıca operasyonu belli olmayan ve doğal olan burundur. Tüm bunların yanında fonksiyonu tamamen yerine getirebilmesi gerekmektedir. 

Başarı için kesinlikle tek başına buruna odaklanılmamalı bütün yüze bakılarak karar verilmelidir’’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

burun şekil sorunları

“Burun ameliyatı kaç yaşından sonra yapılabilir?’ sorusu burun ameliyatı için sürekli sorulan önemli bir sorudur. Op. Dr. Emrah Çelik, fiziksel, sosyal ve emosyonel gelişimin tamamlanmasının beklenmesi gerektiğini dile getiriyor ve kızlarda 16-17 yaşlarda, erkeklerde 17-18 yaşlarından önce yapılmasının istisna durumlar dışında uygun olmadığını belirtti.

Kapalı mı, açık mı?

Rinoplasti ameliyatının bir kısmının burun deliklerinin içine yapılan kesilerle yapıldığını sözlerine ekleyen, Op. Dr. Emrah Çelik, buna ‘kapalı rinoplasti’ tekniği adı verildiğini ifade etti.

 

Burun estetiği öncesi sonrası

Daha karmaşık vakaların onarımında görüş ve hareket genişliği sağlamak amacı ile burun deliklerini birbirinden ayıran ve kolumella adı verilen bölge derisine kesi ile uygulanan tekniğe ise ‘açık rinoplasti’ adı verildiğini vurgulayan Çelik, bu kesi izinin 6 ay sonra tamamen görünmez hale geldiğini dile getirdi.

Hangi tekniğin kullanılacağına hekim ile istişare ederek, karara bağlamanın daha doğru olacağından bahseden Op. Dr. Emrah Çelik, her iki tekniğinde kendine özel üstünlüklerinin olduğunu belirtti.

Burun ameliyatını kimler yapabilir?

Çelik, “Bu sorunun doğru cevabı, burun ameliyatını burun konusunda kendini geliştirmiş, tecrübeli bir hekimin yapmasıdır.

burun estetiğinde doktor seçimi

Hangi hekim yaparsa yapsın hem estetik hem fonksiyonel olarak bütünüyle iyileşme ve düzeltme yapmalıdır” şeklinde konuştu.

Rinoplasti başarısı için ek uygulama gerekli mi?

Burnu tek başına değerlendirmenin yanlış olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Emrah Çelik, burnun bulunduğu yüz yapılarını burun ile birlikte değerlendirerek, ideal yüze ulaşmanın, hem hastayı hem de hekimi daha mutlu ettiğini sözlerine ekledi.

rinoplasti

Op. Dr. Emrah Çelik, ‘’Bundan dolayı rinoplasti görüşmesi sırasında hastanın ihtiyaç duyabileceği çene estetiği (mentoplasti), dudak kalınlaştırma veya yanaklarda yapılacak dolgu işlemler gibi ek operasyonlar konusunda bilgilendirme yapılması ve bunların resimler üzerinde burunla birlikte düzeltilerek gösterilmesi uygundur.

Yani kısacası toparlarsak burnumuz yüzümüzün merkezinde ve dikkat çeken bir organdır.

Bu nedenle biz burun doktorlarının sizleri mutlu etmek için estetik açıdan hem kendi hem yüzün diğer bölgeleriyle orantılı ve uyum içinde olmalıdır.

Fonksiyonel açıdan ise; koku, filtreleme, nemlendirme ve nefes alma özelliklerinde başarıya varmak zorundayız’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Milliyet


Burun Estetiği ile ilgili yazılar