16 October 2020

Ameliyatsız iple yüz germe hakkında bilmeniz gereken 8 gerçek

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Şule Güçlü Şakrak tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Hepimizin bildiği gibi taze, sıkı ve kırışıklığı olmayan bir yüzün ömür boyu korunması oldukça güç. İnsanlar yaşlandıkça ciltleri inceliyor ve elastikiyetini maalesef kaybediyor. Cildin daha gevşek hale gelmesi ise genç bir yüz hattının kaybolmasına neden oluyor.

iple yüz askı

Doktor kliniklerinde kullanılan cihaz eşliğinde yapılan cilt gençleştirme tedavileri ise cilt sıkılığını bir dereceye kadar geri kazandırabildikleri için, hafif cilt sarkmalarına daha kısa vadede çözüm olabiliyor. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren iple yüz germe uygulamaları, ameliyatsız yüz germe avantajıyla özellikle bıçak altına yatmaktan korkan, genel anestezi almak ve yüzünde kesi izi olmasını istemeyen, daha uzun süren sonuçlar almak isteyen pek çok kişiye, oldukça cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, Dr. Şule Şakrak’a başvurduk. Dr. Şule Şakrak Yeniben’e ameliyatsız iple yüz germe uygulaması hakkında bilmeniz gereken 8 gerçeği anlattı:


Dr. Şule Şakrak 

1) Ameliyatsız iple yüz germe seçeneklerinin farkı

Ameliyatsız yüz germe öncesi sonrası

İple yüz germe uygulamalarına baktığımızda karşımıza pek çok farklı uygulama ismi çıkar.  Örümcek Ağı estetiği, Fransız askısı, iple askılama, iple yüz germe, silüet lift, nova lift gibi… Aslında İple yüz germe işleminde kullanılan iplere göre isimleri değişmektedir.

İple yüz germede kullanılan iplere baktığımızda markasından çok, hangi amaçla iplerin kullanıldığı önemlidir. İplerin:

1- Kollejeni uyarma cilt kalitesini arttırma etkisi olanları vardır. Bu ipler polidioksanon (PDO) ,poli-L-laktikasit veya poli-L-laktik asit kapronolakton  tırtıklı ya da düz, biyouyumlu malzemelerden yapılmışlardır. Bu iplerin ciltte yarattığı gerginlik hissi 3-6 ay, bazı markalarda 1 yıl kadardır. Ancak minik kırışıklıklar nazolabial oluk akordiyon çizgisi gibi cilt düzensizliklerinde, cildin elastikiyetinin arttırılmasında tedaviyi en iyi destekleyen uygulamalardandır. Tabii ki maliyetleri de daha uygundur. Amaçları ameliyatsız yüz germe değildir. Örümcek ağı, silüet lift, 6dStar askısı gibi...

2- Suspansiyon, dokuyu kaldırma etkisi yüksek cilt germe amaçlı kullanılan ipler vardır. Eriyebilen (PDO veya Poli-L-Laktik asit) ve eriyemeyen kalıcı ipler (Braided silikon malzemeden yapılanlar) olarak ikiye ayrılırlar. Eriyebilen ipler 1-1,5 yıl kadar kalır, maliyet olarak daha uygun fiyatlıdır. Doku arasında kalıntı bırakmaksızın erir ve cilt kalitesini de desteklerler. Aptos, Mint Lift  gibi.

Erimeyen silikon bazlı ipler dayanıklılığı yüksektir, doku uyumu çok başarılıdır ve yüzde yarattığı yüz germe etkisi çok yüksektir. Etkinliği de 3-4 yıl kadardır. Fransız askısı adı ile anılan Spring Thread uygulamasıdır. Temelinde ise deri altına yerleştirilip dokunun uygun vektörde çekilmesini içeren bir uygulama olmasıdır. Cilt altına smast tabakasına yerleştirilen ipler dokuyu taşıyabilecek anatomik bir bölgeye ip yardımıyla asılır, mekanik etkilerle cildi anında kaldırır. Ciltte yaptığı uyarı sayesinde cilt hücrelerini yeni kolajen üretmeye teşvik ederek daha uzun süre genç bir görünüm elde etmeye de yardımcı olur.

2) Ameliyatsız yüz germe iyileşme süresi oldukça kısadır

iple yüz germe

Zaten çoğu insan kısa iyileşme süresi nedeniyle iple yüz kaldırmayı tercih ediyor. Ortalama 2 gün ila 2 hafta arasında tamamen iyileşmiş bir yüze kavuşursunuz. İyileşme süresinin kısalığı ya da uzunluğu sizin yaşınıza, beslenmenize, sigara kullanma durumunuza göre değişir. İşlem lokal anestezi altında yapıldığı için konforlu bir uygulamadır. Hastalar işlemden sonra biraz ağrı ve şişlik hissedebilir. Bu durumda buz kompresleri oldukça nadiren de olsa hekimin önerdiği ağrı kesici, antibiyotik ve ödem azaltıcı ilaçlarda kullanılabilir. Bu nedenle, çoğu hasta işlemden hemen sonra işe dönebilir ve hatta hemen ardından arabalarını kullanarak evlerine dönebilirler. Fakat çoğunlukla birkaç gün istirahat etmeleri önerilir.

3) Ameliyatsız yüz germe sonuçları için beklentileriniz gerçekçi olmalı

Bu ne demek, yani ameliyatsız yüz germe uygulamasını, cerrahi bir yüz germe ile kıyaslamamak gerekiyor. Evet, her ikisi de sarkık cildi toparlasa da aslında ikisi de farklı mekanizmaya sahip tedavilerdir. Yüz germe cerrahisinde fazla deri alınır ve düşen kaslar tekrar yukarı çekilir. Cerrahi yüz germe sonrası bile yaşlanma süreci devam ettiği için 5 yıl sonra ek uygulamalara ihtiyaç duyulabilir. Cerrahi düşünmeyen kişiler için ise İple yüz germe uygulamasında tercih edilen ipler bahsettiğimiz birinci gruptaki ipler olursa, iple yüz germe (lifting ) etkisi az ,cilt kalitesine katkısı çok olacaktır. Bu tarz ipler yüzünüzü sadece birkaç milimetre kaldırır hafif dolgunluk verir ama bunun yanı sıra, kolajen sentezini uyarır. Cildin elastikiyeti arar tonusu toparlar.

 Aslında şu şekilde bir ayrım yapmak mümkün: Hafif veya orta derecede cilt gevşekliğiniz varsa, birinci gruptaki iplerle iple yüz germe uygulaması tam size göre olabilir ve gözle görülür, doğal, genç bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat yüzünüzde daha ileri derecede bir cilt sarkması varsa, yüzünüz toplu bir yüzse, gıdınızda sarkma mevcutsa yani dokunun daha kuvvetli bir iple kaldırılması gerekiyorsa ve cerrahi düşünmüyorsanız Fransız askı (Spring Thread) uygulaması size daha uygun olacaktır.

4) Bir süre ağır egzersiz önerilmiyor

Operasyondan bir hafta sonra yürüme gibi hafif egzersizlere devam edilebilir, tedavi edilen bölgeyi zorlayacak her türlü egzersizden kaçınmak çok önemlidir. Ne zaman egzersize başlamanız gerektiğini ise uygulamayı yapan doktorunuza sormanız en doğrusu olur.

5) İşlemden sonra en az 1 gün makyaj yapılmamalıdır

İple yüz germe öncesi sonrası

Tedavi edilen bölgelerin tamamen iyileşmesine izin vermek gerekiyor. Bu nedenle makyaj yapmadan önce işlemin ardından en az 1 gün beklenmesi önemli. Daha sonra, makyaj yaparken ya da makyajınızı çıkartırken her zaman hijyenik koşullara uymalısınız ve bu süre boyunca yüzünüzü kuvvetli bir şekilde ovalamaktan kaçınmalısınız.

6) Uygulama yapılan bölge 12 saat ıslanmamalı veya bölgeye dokunulmamalıdır

İşlemi takiben en az 12 saat yüzünüzü yıkamayın, bölgeyi bir bezle ovmayın veya 3 hafta boyunca masaj yapmayın. Yüzme, sauna ve jakuzilerden en az 1 hafta uzak durulması öneriliyor. Tüm bu uyarı ve önerilerin nedeni, bir an evvel hastanın iyileşmesi ve bu dönemde oluşabilecek komplikasyon risklerini önlemek içindir.

7) İple yüz germe, cerrahi yüz germeden daha güvenlidir ancak bazı yan etkiler olabilir

Küçük kesiler ve cildin kan akışının kesintiye uğramaması, iple yüz germenin en büyük avantajları arasındadır. İşlemin yüz germeye göre daha az risk ve komplikasyonu vardır. Ayrıca, operasyonda kullanılan ipler FDA tarafından test edilip onaylandığı ve tüm dünyada kullanıldığı ya da CE belgesi olduğu için güvenlidir. Elbette morarma, şişlik, hafif ağrı ve gerginlik gibi bazı yan etkiler olabilir ama kısa sürede düzelir.

8) İple yüz germe sonrası cilt kalitesini de artırmak gerekir

Son zamanlarda sıklıkla yapılan Fransız Askısı (spring thread) ile kısa süre içerisinde ameliyatsız bir şekilde cilde germe uygulaması yapılabiliyor.. Cilt belki de gerginlik açısından baktığımızda 10 yaş geriye gidiyor fakat muazzam bir sonuç için dolgu, yağ enjeksiyonu gibi uygulamalarla ile yüzün desteklenmesi ve cilt kalitesini arttırıcı, cildinizin durumuna uygun gençlik aşısı gibi mezoterapi uygulamaları ile tedavinin tamamlanmasını öneririm...


İlgili yazılar